Pełnia
Wróć do listy artykułów

Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie

Minerały w ezoteryce zawsze stanowiły element głębszego kontaktu z Istnieniem. Ich natura umożliwia człowiekowi spojrzeć na siebie samego przez ich pryzmat. Moc kamieni, pozwala człowiekowi lepiej poczuć kontakt z Naturą, poznać siebie, uzdrowić się czy zrozumieć swoje braki. Zupełnie tak jak w przypadku świata roślinnego, świat minerałów może wskazywać nam drogę wewnętrznego rozwoju. W końcu każdy kamień, skała i okruch narodziły się z matki Ziemi, a ta miała swój początek w boskiej koncepcji Stworzenia. 

Moc kamieni niewiele w nas zmieni, jeśli nie podejdziemy do niej właściwie

Przyjrzyjmy się jak wygląda energia kamieni, oczami jasnowidza. Moc kamieni i minerałów sprawia, że nie są one wyłącznie maszynką, która produkuje ciągłe wibracje. Znacznie bliżej im do żywego tworu natury, który posiada swoje unikalne właściwości, sposób komunikacji i energetyczną formę. Te wszystkie aspekty warto poznać, aby móc w pełni poczuć moc kamieni oraz skorzystać z ich nauk. Zacznijmy jednak od formy, gdyż ta jest odpowiedzialna za przejawianie minerału.

Gdy mówimy o energetyce kamieni i minerałów, to dla uproszczenia rozdzielamy opis na budowę struktury wewnętrznej oraz pole auryczne, które często zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla każdego minerału. Dzięki temu można łatwiej określić jak przetwarzana jest energia, jak silny wpływ ma kamień oraz sposób jego oddziaływania na otoczenie. 

Moc wewnętrznej warstwy kamieni – budowa struktury energetycznej

Budowa wewnętrzna skupia się głównie na rozpoznaniu gęstości energetycznej, odmian struktury oraz inkluzjach jakie można znaleźć w energetycznej formie minerału. To dzięki tym trzem czynnikom jesteśmy w stanie rozpoznać możliwości minerału w zakresie przewodnictwa, przechowywania oraz transformacji energii. Gęste materie w kamieniu są bardziej chłonne, co nie oznacza jednak większej wydajności czy zdolności do transformacji. Aby to poznać trzeba badać indywidualne przypadki – jeżeli któryś z minerałów ma specyfikę charakterystyczną dla ogółu, będzie to oznaczone w poświęconym mu artykule. 

Gęstość energetyczna jest istotna, gdy moc kamieni chcemy wykorzystać do artefaktu lub traktować minerał jako amulet ochronny. Im jest ona większa, tym więcej siły pomieści w sobie i na dłuższy czas utrzyma ładunek (niska gęstość powoduje szybkie wytracanie energii na zewnątrz). Niewielki poziom gęstości nie jest jednak negatywnym czynnikiem, gdyż może świadczyć o wysokim przewodnictwie, jednak ogranicza to skuteczność minerału jako elementu obronnego.

Struktura energetyczna wewnątrz minerału rzadko jest jednorodna. Potrafi ułożyć się w kilku wzorach w jednym minerale, co zmienia sposób jego działania w zależności od ilości energii, która przez niego przechodzi. To typ “3w1”, który jednocześnie może np. pochłaniać, filtrować i oddawać energię albo łączyć ze sobą dwa zupełnie różne siły np. myśli pozytywne z agresywnymi zachowaniami.

Specyfikę zachowania dodatkowo zmieniają inkluzje. Zwykle pojawiają się w postaci bąbli, zgęstków, czasem nawet krystalicznych form przypominających motywy gwiezdne. Wszystko to jest traktowane jako niedoskonałość minerału, lecz jednocześnie dodaje mu charakteru (kamień nabiera osobowości). Najcenniejsze są jednak te oznaki, które świadczą o żywym (aktywnym) minerale. Moc minerałów, które nie uciekły z powodu wyjęcia z ziemi i obróbki, sprawia, że ich struktura charakteryzuje się świetlistym wnętrzem, przypominającym trójwymiarową rozetę lub gęstą pajęczynkę.

moc kamieni energia kamieni

Moc zewnętrznej warstwy kamieni – aura minerału

Mówiąc o aurze kamieni, należy wspomnieć o podziale, jaki można zauważyć w każdym z minerałów. Ich pole emanacji składa się z delikatnej masy, w której wibrują linie energetyczne wychodzące z powierzchni skały. Granicę ich oddziaływania pośredniego wyznacza delikatna błonka. Czasem występują też miniaturowe dziury w aurze, które nadają jej strukturę sera lub świetliste orby, które są splątanymi liniami kondensującymi znaczne ilości energii.

Moc kamieni i minerałów ma swoją granicę zewnętrzną (zwana błonką konturu), która odpowiada za utrzymanie masy aurycznej w polu. Występuje przy wielu minerałach, choć w różnym stadium nasycenia, grubości oraz warstwach. Dzięki temu moc kamieni i kryształów nie ulega wpływom z zewnątrz i zachowuje większość swoich emanacji wewnątrz. Pozwala im to na utrzymanie swojej odrębności. Naruszona błona może doprowadzić do pękania struktury, co spowoduje fizyczny rozpad. 

Linie auryczne u większości minerałów przypominają wzorzysty grzebień wielu cienkich nitek, choć kryształ górski ma je mocno zarysowane i prosto stojące. Z kolei ametyst ma je cienkie, łatwo uginające się, co przekłada się na łatwość kontaktu. Linie mogą różnić się grubością, długością, elastycznością i napięciem. Ich ilość dobrze świadczy o ożywionym kontakcie z otoczeniem. 

Masa auryczna wypełniająca pole. Zwykle jest nie do ruszenia, głównie przez mocne zespolenie z promieniowaniem (nie jest odrębna od pola jak u ludzi, lecz stanowi pełne połączenie). To najbardziej wrażliwa tkanka energetyczna minerału w eterze, gdyż to właśnie poprzez nią następuje najwięcej interakcji z kamieniem.

Znaki zodiaku i kamienie im przypisane

Panuje dość powszechne przekonanie jakoby konkretnym znakom zodiaku były przypisane adekwatne minerały dopasowane do ich potrzeb. Obserwując mnogość możliwości, którymi ocieka życie człowieka oraz jego sposobność do rozwoju w wielu sferach równocześnie, można łatwo dojść do wniosku, że to spore uproszczenie. Podobnie jak nie sposób całe życie chodzić w jednym ubraniu, być w jednakowym nastroju czy mieć wciąż te same kolory aury, równie ciężko byłoby znieść ekspozycję na jedno wydzielone pasmo wibracji minerału i się nim nie przesycić.

Dlaczego uważam, że kamienie urodzeniowe nie mają większego sensu? Ponieważ jest to zawsze i obowiązkowo, tabela kamieni przekazywana przez wiele kultur na przestrzeni wieków głuchym telefonem, znana z pektorału o nazwie Choszen, której oryginalny opis pochodzi z Księgi Wyjścia. Poniżej, przytaczam fragment książki amerykańskiego mineraloga George’a Frederick’a Kunz’a [1], traktującej o mitycznych i historycznych konotacjach minerałów.

„Pochodzenie przekonania, że każdemu miesiącowi w roku poświęcono specjalny kamień, i że kamień miesiąca był obdarzony szczególną wartością dla osób urodzonych w danym miesiącu i był ich kamieniem urodzeniowym, można prześledzić do pism Józefa Flawiusza w pierwszym wieku naszej ery i św. Hieronima na początku V wieku. Obaj autorzy wyraźnie ogłaszają związek między dwunastoma kamieniami napierśnika arcykapłana a dwunastoma miesiącami roku, a także dwunastoma znakami zodiaku. Dziwne jest jednak stwierdzenie, że pomimo tego wczesnego świadectwa nie mamy przypadku noszenia takich kamieni jako kamieni urodzeniowych aż do stosunkowo późnej daty; faktycznie wydaje się, że ten zwyczaj powstał w Polsce w XVIII wieku (…).

Kolejność, w jakiej w Księdze Objawienia podano kamienie fundamentów Nowego Jeruzalem, określiła kolejność kamieni urodzeniowych w miesiącach. Pierwszy kamień został przypisany św. Piotrowi i marcowi, przywódcy apostołów i miesiącowi wiosennej równonocy; od drugiego do kwietnia; od trzeciego do maja itd. Kiedy jednak wiele stuleci później – prawdopodobnie w Polsce, jak już powiedzieliśmy – za sprawą rabinów lub hebrajskich handlarzy kamieniami, noszenie kamieni urodzeniowych stało się powszechne, nastąpiły pewne zmiany w tej kolejności, a niektóre kamienie niewymienione wśród kamieni napierśnika lub z Nowego Jeruzalem zostały zastąpione niektórymi z nich, zwłaszcza turkusem w grudniu, rubinem w lipcu i diamentem w kwietniu. W dzisiejszych czasach turkus stał się kamieniem na lipiec, a rubin na grudzień (…).

Wydaje się wysoce prawdopodobne, że rozwój wiary w kamienie urodzeniowe, jaki miał miejsce w Polsce, był spowodowany wpływem Żydów, którzy osiedlili się w tym kraju na krótko przed okresem, w którym napotykamy historyczne wzmianki o użyciu dwunastu kamieni dla urodzonych w odpowiednich miesiącach. Żywe zainteresowanie zawsze żywione przez Żydów klejnotami napierśnika, licznymi i różnorodnymi komentarzami pisanymi na ten temat przez ich uczonych mężów oraz faktem, że ludzie zamożni narodu wybranego zawsze nosili ze sobą, wędrując , wiele cennych kamieni , wydaje się sugerować, że Żydom należy przypisać powstałą modę noszenia kamieni urodzeniowych”.

Jaki z tego morał? Zauważając, że zależnie od kultury i wieku zmieniona została zawartość lub kolejność przypisywanych minerałów, można dojść jedynie do wniosku, że nie powinniśmy brać tego do siebie zbyt serio. Tabelą tą można sugerować się przy doborze kamieni do zaklęć, rytuałów, ołtarzy, ozdób, w zasadzie czegokolwiek co ma być dopasowane względem astronomii lub religii, lub bóstw czy świętych, jednak nie do całości życia i fortuny osoby urodzonej w danym miesiącu.

Nie ograniczajcie swoich wyborów, za to kopcie głęboko w poszukiwaniu pochodzenia utartych schematów, i modyfikujcie je według własnych potrzeb i oczekiwań. Każdy jeden kamień, nawet tego samego gatunku, będzie nieco innych, ze względu na miejsce pochodzenia czy skład pierwiastków (co sprawia, że działanie będzie to samo, jednak jego kąt może nieco się różnić); tak samo jak i ludzie, urodzeni w jednym miesiącu, bywają zupełnie różni. Posiłkowanie się takimi gotowcami jest wskazane, ponieważ oparte są na solidnych podstawach i przez lata były utwierdzane w swej racji lub korygowane przez wielu mędrców, ale nie opierajcie swoich wyborów w całości tylko na ich podstawie.

Z magią nigdy nie będzie tak prosto, pamiętajcie, że odgórne dopasowywanie kamienia do Was, na podstawie ogólnikowych kryteriów jest świetnym, jarmarcznym chwytem marketingowym 😉

Jaki kamień dla jakiego znaku zodiaku?

Jako uzupełnienie wyjaśnienia z powyższego akapitu poniżej przedstawiam zestawienie kamieni przypisywane miesiącom przez różne kultury na przestrzeni wieków, zaczerpnięte z tej samej książki:

Miesiąc/Kultura Żydzi Rzymianie Izydor Biskup Sewilli Arabowie
Styczeń Granat Granat Hiacynt Granat
Luty Ametyst Ametyst Ametyst Ametyst
Marzec Jaspis Heliotrop Jaspis Heliotrop
Kwiecień Szafir Szafir Szafir Szafir
Maj Chalcedon, Karneol Agat Agat Szmaragd
Czerwiec Szmaragd Szmaragd Szmaragd
Agat, Chalcedon, Perła
Lipiec Onyks Onyks Onyks Karneol
Sierpień Karneol Karneol Karneol Sardonyks
Wrzesień Chryzolit Sardonyks Chryzolit Chryzolit
Październik Akwamaryn Akwamaryn Akwamaryn Akwamaryn
Listopad Topaz Topaz Topaz Topaz
Grudzień Rubin Rubin Rubin Rubin
Miesiąc/Kultura Polacy Rosjanie Włosi Hindusi
Styczeń Granat Granat, Hiacynt Granat, Hiacynt Serpentyn
Luty Ametyst Ametyst Ametyst
Kamień księżycowy
Marzec Heliotrop Jaspis Jaspis Shiva Lingam
Kwiecień Diament Szafir Szafir Diament
Maj Szmaragd Szmaragd Agat Szmaragd
Czerwiec Agat, Chalcedon Agat, Chalcedon Szmaragd Perła
Lipiec Rubin Rubin, Sardonyks Onyks Szafir
Sierpień Sardonyks Aleksandryt Karneol Rubin
Wrzesień Sardonyks Chryzolit Chryzolit Cyrkon
Październik Akwamaryn Beryl Beryl Koral
Listopad Topaz Topaz Topaz Tygrysie oko
Grudzień Turkus Turkus, Chryzopraz Rubin Topaz

Wersja graficzna:

Zakończenie

Każdy kamień jest na swój sposób wyjątkowy a jego działanie będzie w dużej mierze zależne od podejścia człowieka. Dlatego w następnej części opisującej moc kamieni skupimy się na omówieniu relacji minerał-człowiek: Moc kamieni i kryształów cz. 2: Relacje minerał-człowiek.

Podziękowania

Dla Jasmine Adriana Gallella za fragment o konotacji minerałów ze znakami zodiaku.

Źródła

[1] George Frederick Kunz – „The Curious Lore of Precious Stones”.

Szczegółowe opisy minerałów

Agat – Pan równowagi życia codziennego. Odpowiedni do pracy z energią yang, kucia myśli i zrozumienia swoich reakcji.

Ametyst – Zwierciadło Duszy. Uwrażliwia na sferę duchową i otwiera na Wyższe Ja.

Chryzopraz – Pod Skrzydłami Anioła. Uwrażliwia na otoczenie, i ponadczasowe wartości charakterystyczne dla człowieka o “otwartym sercu”.

Czaroit – Kosmiczne Ogniwo. Łączy naturalny puls wszechświata pełen informacji z istotą człowieka.

Granat – Krew Tytanów. Pomaga skupić się na sobie, wzmacnia pewność siebie oraz odwagę.

Jaspis Krajobrazowy – Patron spokojnej pracy. Praktyczny przy ustalaniu priorytetów i spokojnym wdrażaniu ich w życie.

Kryształ Górski – Pryzmat wizyjny. Uniwersalny minerał dla każdego, szczególnie dla jasnowidzów, uzdrowicieli i medytujących.

Kwarc różowy – Płomień pełen sympatii. Kojarzony z miłością i bliskością. Wspiera w trudnych chwilach i rozjaśnia szarość chwil.

Labradoryt – Kamień filozofów. Dla myślicieli, zgłębiających sens i znaczenie.