Pełnia
Wróć do listy artykułów

Kamień Granat i jego właściwości. Krew Tytanów

Granat jest niczym wrząca Krew Tytanów, dodająca wigoru, pewności siebie oraz siły do działania. Właściwości tego minerału pomogą rozwinąć odwagę, ułatwią skupienie na sobie i swoich celach, wesprą asertywność i wytrwałość w postanowieniach. Dodatkową właściwością granatu, jest pobudzanie układu granatowego, który stabilizuje przejawianie człowieka w materiach, oraz pobudza libido.

Jakie znaczenie ma kamień granat?

Huczna nazwa i znaczenie, które otrzymał kamień granat, pochodzą od słowa “granatus”, dosłownie oznaczającego owoc granatu.

Od starożytności, ludzie wielbili granaty za ich intensywną barwę symbolizującą krew, a więc i życie, a w szczególności jego najbardziej podstawowe przejawy: moc, ruch, dynamikę, witalność oraz wolę górującą nad przeciwnościami.

Wierzono, że talizman z granatem na szyi wojownika sprzyja wygrywaniu potyczek, ale równocześnie może wzmagać okrucieństwo, gwałtowność i agresję, czyniąc z nosiciela niszczycielską, niepohamowaną siłę. Wiąże się z tym wiele ludowych przestróg, o śmiałkach, zatracających się we władzy, uzyskanej dzięki swej potędze.

Chrześcijanom mogła zaś obić się o uszy legenda, w której Noe uczepił granat na rufie arki, by oświetlał mu drogę i chronił przed niebezpieczeństwami. Z tego powodu, granat często nazywany jest kamienień podróżnych, strzegącym obdarowanego wędrowca, czuwając nad jego bezpiecznym powrotem do domu.

Według astrologii znaki zodiaku, którym odpowiada granat to koziorożec oraz wodnik. Więcej na temat kamieni urodzeniowych przeczytasz tutaj: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie

Budowa fizyczna minerału

Granat zaliczany jest do grupy krzemianów, bardzo powszechnie występujących w przyrodzie. Krystalizuje on w regulare, geometryczne kształty dwunastościennych lub dwudziestoczterościennych kostek. Niektóre okazy uzyskują przezroczystą i prześwitującą strukturę, co czynie je znacznie cenniejszymi.

Możemy natknąć się na kamienie granatu w kolorze zakrzepłej krwi, ciemnobordowym, czerwonego wina, rubinowym i soczyście czerwonym, a jeden z badanych okazów, swoją głęboką barwą, do złudzenia przypomina mi dereniową nalewkę dziadka.

W RPA granaty występują jako częsty odpad przy wydobywaniu diamentów. Możne je również znaleźć w Czechach, Brazylii, Indiach, Norwegii, USA, na Madagaskarze, a także w Polsce. Największy wydobyty okaz miał średnicę 2,5 m i ważył 37 ton.

Starożytni Egipcjanie wykorzystywali granaty jako materiał ścierny, i do dziś minerał ten ma takie zastosowanie w niektórych gałęziach przemysłu.

Granat oczami jasnowidza

Wniknijmy w subtelne warstwy granatu. Kolejno omówione zostaną teraz: sfera wewnętrzna, powłoka zewnętrzna – zwana auryczną, a na końcu kolory aury minerału.

Wewnętrzna struktura energetyczna

W przypadku Krwi Tytanów wygląda jak sieć solidnych niczym najtrwalsza więź, sześciennych, czerwonych jak jarzębina łańcuchów. Gdy świadomość udziela minerałowi swojej energii, punkt nacisku, staje się również punktem zbiegu kwadratowych (lub sześciennych, zależy od kąta obserwacji) korowodów.

Każdy z sześcianów, wygląda zaś, jakby w jego środku znajdowało się jądro gorącej magmy lub wrzącej krwi. Naładowanie jednego z nich, powoduje równomierne rozłożenie energii na całą strukturę. Taka łatwość w przekazywaniu, a zarazem utrzymywaniu ładunków, dodaje granatowi wybuchowego temperamentu, który nie wie co to “niewypał”.

Zewnętrzna struktura energetyczna – pole aury

Jest nadwyraz skromna, dopóki nie zostanie spolaryzowana z innym, dowolnym obiektem. Granat trzyma aurę mocno przy sobie, co daje wrażenie ściskania nadętego balonu, wypełnionego naprawdę gęstym powietrzem. Linie auryczne granatu przypominają niewielkie igiełki, które mimo niepozornego wyglądu potrafią wyzwolić znaczne ładunki energii “jak z bicza strzelił”.

Jakie kolory aury ma granat?

W aurze granatu znajdziemy wiele ciepłych barw. Przede wszystkim szeroką paletę czerwieni, od rubinowej, dodającej poczucia siły, powabu i magnetyzmu. Przez jasną czerwień, kojarzoną z witalnością i dynamiką ciała. Aż po bordo, które w najbardziej podstawowym zakresie wzmacnia libido.

Wśród barw granatu znajdzie się również czerwień przyobleczona w czerń, koncentrująca na punkcie styku – którą można porównać do zapalnika, a także pomarańcz, umożliwiający szybką polaryzację i uwolnienie energii na zewnątrz – wyzwalacz.

granat kamień

Kamień granat i jego właściwości

Właściwości, jakie ma granat, sprawiły, że kamień ten, wykształcił struktury do sprawnego kumulowania, utrzymywania i wyzwalania energii. Czyniąc z Krwi Tytanów swoisty ładunek, zdolny do natychmiastowej detonacji.

Jednak, gdyby granat umiał mówić, wbrew pozorom, nie zacząłby od bojowego okrzyku w stylu “rozerwę Cię na strzępy!”, a raczej pewnym i stanowczym głosem rzekłby: “nie pękaj”. Nie w stylu kołcza mantrującego wyryte na blachę motywacyjne cytaty, a wojaka niosącego na barkach poległego towarzysza przez sam środek pola bitwy.

Krew Tytanów pomoże w rozwinięciu odwagi, co każdemu nieśmiałkowi ułatwi uzewnętrznienie swoich energii. Szczególnie pomocne okaże się to osobom tłumiącym emocje. Człowiek odważny, jest także otwarty na przyjmowanie różnych zakresów energii od świata – psychologowie nazwą to gotowością na odbiór informacji zwrotnej, a ezoterycy, karmy.

Ten, kogo cechuje odwaga, nie szuka potwierdzenie w słowach innych, bo wystarczą mu jego własne. Dzięki czemu praktyka z granatem, z pewnością okarze się solidnym wsparciem stanowczości i asertywności, o ile nie stanie się pokarmem dla lekkomyślności i pochopnego podejmowania decyzji.

Granat ma właściwości magiczne, które dodadzą poczucia mocy, co niestety nie idzie w parze z precyzyjnym ukierunkowaniem zebranej siły. Tak napompowana pewność siebie, z byle chucherka może uczynić starego wygę we wszystkim, czego się dotknie – a przynajmniej pozwala na takie myślenie o sobie, co równocześnie może powodować krótkowzroczność i zarozumiałość.

W zasadzie każdy minerał jest bronią obusieczną, gdy przesadzi się z jego wpływem. Przy granacie, nadmiar może być jednak o wiele bardziej katastrofalny, gdyż w sytuacjach wymagających bezpośredniości, człowiek może okazać się porywczy, i “w gorącej wodzie kąpany”.

Granat – właściwości lecznicze

Zgodnie z przekazami medycyny niekonwencjonalnej opisywany przeze mnie kamień – granat, ma liczne właściwości lecznicze. Ma stanowić wsparcie w leczeniu dolegliwości reumatycznych i stanów zapalnych, wspomagać układ krążenia oraz usprawniać działanie narządów płciowych. W badaniach skupiam się jednak na sferze eterycznej, astralnej i mentalnej, dlatego wspominam o właściwościach leczniczych minerałów w formie ciekawostki, do samodzielnej weryfikacji.

Działanie cechujące granat

Jak każdy kamień, tak i granat umożliwia działanie, w formie pasywnej (yin), i aktywnej (yang). Ta pierwsza, to korzystanie z minerału w sposób bierny, np. noszenie go przy sobie, bez wnikania w poznawanie szerszego spektrum jego możliwości. Forma yang, to aktywna praca z minerałem, np. medytacja z nim oraz świadome korzystanie z właściwości cechujących grant.

Forma yin granatu, pozwoli na odnalezienie swojego centrum w trakcie nawałnicy spraw dnia codziennego. Ułatwi wydzielenie się z tłumu ludzi, i skupienie na sobie. Doda samozaparcia, i zwróci uwagę na nieużywane dotąd rezerwy mocy, udowadniając człowiekowi, że ma potencjał, by dawać z siebie więcej.

Forma yang Krwi Tytanów skoncentruje na działaniu i pokaże jak postawić na siebie. Osoby, mało asertywne, które czują się wykorzystywane przez otoczenie, odnajdą w sobie siłę, do wyrażenia sprzeciwu i powiedzenia: “nie, mam inne zdanie”. Gdy podczas medytacji, nie sposób odnaleźć się w kłębach myśli lub w trakcie projekcji astralnej czy mentalnej gubi się własną oś, granat błyskawicznie pozwoli nam ją odnaleźć i ułatwi powrót do centrum – własnej mocy.

Dodatkowo Krew Tytanów wesprze przygotowanie się do dowolnej czynności, ułatwiając zgromadzenie niezbędnych zasobów energii. Jest to szczególnie przydatne przy aktywnościach wymienionych w poprzednim akapicie, gdyż właśnie przez brak odpowiedniego naładowania, często kończą się one fiaskiem już po kilku minutach.

Jakie zastosowanie ma granat?

Człowiek chcący chwycić zbyt wiele srok za ogon, gubi się w niejasnych odmętach umysłu, i zapomina o sobie, jako o twórcy tego całego zamieszania z poplątaniem. Czynne zaangażowanie w zbyt wiele procesów naraz, obniża wydajność naszego mentanlnego procesora. Tak samo jak nadmiar aplikacji lub stron w przeglądarce internetowej doprowadza pamięć operacyjną komputera do rozpaczy. W konsekwencji moc ulega rozproszeniu, a my czujemy się bezsilni.

Warto wtenczas sięgnąć po granat, którego zastosowanie ułatwi ponowne osadzenie się we własnej mocy, przywracając klarowną wizję na horyzont swoich możliwości. Może to pomóc w przełamaniu marazmu, niepewności i lenistwa oraz w obraniu nowego kierunku działania. Granat najlepiej sprawdza się w pracy samodzielnej, gdyż nadmiar czerwieni z kapką pomarańczu, może budzić skłonności do rywalizacji, lub nawet agresji.

Ładowanie i oczyszczanie granatu

Krew Tytanów dobrze reaguje na kąpiele słoneczne – zarówno pod kątem oczyszczania, jak i ładowania. Woda za bardzo studzi jego temperament, i w konsekwencji go gasi, przez co powrót do pierwotnych właściwości może chwilę zająć.

Przez duże ciśnienie, jakie wytwarza i utrzymuje granat, rozładowywanie i oczyszczanie go z pomocą żywiołu ziemi jest efektywne, ale zajmuje dużo czasu. Najlepsze będzie połączenie ziemi i słońca, a więc pozostawienie granatu na glebie w nasłoneczniony dzień.

Oczyszczanie i ładowanie granatu z pomocą pływów natury, nie będzie jednak tak efektywne jak samodzielne napędzanie go własną energią, co przyniesie szybsze i starczające na dłużej rezultaty. W tym celu warto zapoznać się z podstawami pracy z energiami, które opisano tutaj:

Połączenia z innymi minerałami

Czaroit lub ametyst z granatem, zdają się być paradoksalnym połączeniem, które jednak nabiera sensu, gdy chcemy zanurzyć się, wgłąb jakiegoś konkretnego zagadnienia. Granat z chryzoprazem dadzą odwagi, by otworzyć się na przestrzeń i ludzi wokół. Wzmacnianie kryształem górskim, jest dla granatu doświadczeniem równie specyficznym co pompowanie piłki miażdżonej prasą hydrauliczną, i powoduje liczne losowe rozładowania w przestrzeń (samemu też można oberwać).

Krew Tytanów czyni z labradorytu myśliciela twardo stąpającego po ziemi. W połączeniu z kwarcem różowym skłania do zadbania o własną przyjemność. Agat z granatem zdają się wciąż patrzeć daleko za horyzont, ale teraz przez lunetę, koncentrującą agatową perspektywę w konkretniejszy i bardziej praktyczny zakres do wykorzystania w działaniu, na tu i teraz.

Podsumowanie

Mimo groźnie brzmiącej nazwy granat nie sieje wokół wyłącznie zniszczenia i pożogi. Użyty w dobry sposób pomoże zebrać się w sobie i ułatwi osiągnięcie dowolnego celu, wymagającego skupienia i determinacji. Dzięki swoim możliwościom szybkiego pochłaniania i wyzwalania ładunków może również okazać się niezwykle przydatny w magii bojowej, ale to już temat na inny artykuł.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.