Pełnia
Wróć do listy artykułów

Chryzopraz i jego właściwości. Pod skrzydłami anioła

Chryzopraz jest kamieniem współodczuwania. Z łagodnością sprawia, że ludzkie serce otwiera się równie szeroko, co drzwi w sieni gościnnej gospodyni, życzliwie witającej przybyłych. Minerał ten, pozwala odsłonić się na obfitość otoczenia, i bezdenne pokłady zaufania, kiełkujące z wnętrza człowieka, jak natura budząca się do życia na wiosnę.

Jakie znaczenie ma chryzopraz?

Nazwa chryzoprazu wynika z połączenia dwóch greckich słów: “chrysos”, oznaczającego “złoto”, oraz “prasinos”, co tłumaczymy na polski jako “zielonkawy”. Tłumaczenie to, budzi silne skojarzenie z istotami anielskimi, cechującymi się bezwarunkową miłością i oddaniem na rzecz świata – co objawia się właśnie złoto-zielonym kolorem w aurze. Zielonkawe Złoto jest także silnie powiązane z druidyzmem. Chryzopraz ma tam szczególne znaczenie, a według jednej z legend powstał z łez Driad.

Po odejściu rozumnych drzew – Entów, ludzie zaczęli bez opamiętania karczować lasy. Wskutek czego pozbawione ochrony Drzewne Nimfy – Driady, okryły się całunem stwardniałej kory, który opuszczały tylko podczas najkrótszej nocy roku. Spotykały się wówczas na leśnych polanach, i wspominały dawne czasy, płacząc ze wzruszenia drzewnymi sokami, o intensywnej, soczyście-zielonej barwie [1].

Według astrologii znak zodiaku, któremu odpowiada chryzopraz to Byk. Więcej na temat kamieni urodzeniowych przeczytasz tutaj: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.

Budowa fizyczna chryzoprazu

Chryzopraz jest odmianą chalcedonu, o zielonym zabarwieniu, wynikającym z domieszki niklu. Możemy spotkać odmiany o barwie seledynowej, pistacjowej, soczystych liści, a nawet szmaragdowej, czy przypominającej intensywną pastę do zębów. Podobnie jak w przypadku ametystu, kolor Zielonkawego Złota ulega wyblaknięciu na skutek ogrzewania lub zbyt długiego naświetlania promieniami słońca.

Minerał ten, wydobywany jest głównie w Australii, Rosji, USA i Brazylia. Jego złoża znajdują się także w Polsce, na Dolnym Śląsku.

Chryzopraz oczami jasnowidza

Pora na wniknięcie w układ energetyczny chryzoprazu. Zaczniemy od wewnętrznej struktury energetycznej minerału, by następnie omówić powłokę zewnętrzną – zwaną polem aury, oraz charakterystykę barw, które w nim znajdziemy.

Wewnętrzna struktura energetyczna

Wnętrze chryzoprazu przypomina subtelną watę (używaną m.in. do imitowania śniegu na świątecznych wystawach), której puszystość zachęca do wyścielania nią wszelkiej wolnej przestrzeni, czyniąc ją łagodną i miłą w kontakcie. Nie znajdziemy w jego wnętrzu ostrych kształtów, ani gwałtownych zawirowań, gdyż wszystko usłane jest miękkim puchem, który równomiernie wypełnia całość przestrzeni. Najkonkretniejsze formy, krystalizują się w miejscach licznych ośrodków, i przypominają sieć neuronową wiosennych pączków, z których setkami snują się niteczki babiego lata tworzące tkankę waty.

Wszelkie doładowania energią sprawiają, że subtelna tkanka pączkuję, wydając na świat kolejne tabuny waty. Przy większym nacisku, wata upłynnia się do postaci cieknących, od ciepła lodów, które wsiąkają w każdy zakamarek przestrzeni, przywracając w niej optymalny stan przepływu i równowagę.

Zewnętrzna struktura energetyczna – Aura

Biorąc pod uwagę stopień delikatności aury chryzoprazu, wodzeniu piórkiem po twarzy, bliżej do tarcia papierem ściernym lub masażu ostrym piachem. Skompresowane w wewnętrznej strukturze, pojedyncze nitki babiego lata, rozpraszają się tu na wielowymiarowe sieci, gęstości niewiele większej od próżni.

Zatapianie się w aurze chryzoprazu, przywodzi na myśl bezkresne łąki, bujanych delikatnymi podmuchami traw, gdzie zawsze jest się czego chwycić, by odczuć bliskość oraz wsparcie otoczenia.

Jakie kolory aury ma chryzopraz?

Pole aury chryzoprazu mieści w sobie trzy główne barwy. Jasno, a niekiedy wręcz kremowo zielony, który wypełnia i równoważy. Żółty, umożliwiający swobodną wymianę informacji, a więc lepszą komunikację między ciałami subtelnymi, jak z otoczeniem. Jasnoszary, zapewniający neutralność, dającą wyważony dystans – po prostu, “nic do Ciebie nie mam”.

Chryzopraz i jego właściwości

Istnieje szeroka gama odmian kolorystycznych tego minerału, a barwa każdego z okazów, będzie delikatnie modyfikowała właściwości, jakimi dysponuje chryzopraz. Choć wybrzmiewająca ze wszystkich okazów chryzoprazu idea pozostaje ta sama, konkretny minerał może przestawiać ją w nieco inny sposób.

Tam, gdzie intensywność zieleni zaczyna kojarzyć się z miętową pastą do zębów, Zielonkawe Złoto, pokaże jak otworzyć się na innych ludzi, i wspólny dla wszystkich punkt widzenia – nie ma was, jesteśmy my. Jakbyś się czuł, wiedząc, że niezależnie co robisz, przy każdym twoim kroku, cała ludzkość przyklaskuje z wyrazami aprobaty? I to tuż za Twoim sercem, pulsującym w zgodzie z harmonijnym rytmem Ziemi. Przywodzi to na myśl Efekt Pigmaliona od świata.

Właściwości magiczne, jakie ma chryzopraz o jaśniejszej karnacji, niosą ze sobą jeszcze łagodniejszą formę oddziaływania, prowadzącą do odpuszczenia, pozwolenia, by dać się ponieść i pojednania ze światem. O ile miejsce intensywnej pasty do zębów, zdaje się być gdzieś w samym sercu tłumu, tak mleczne odcienie o barwach papierówki, wprawiają w kontemplację nad naturalnym porządkiem rzeczy – ładem. Papierówkę często nazywa się “jabłkiem o smaku dzieciństwa”, gdyż jej kolor przywołuje dziecięcą ufność do świata, tak oczywistą dla małych odkrywców.

Chryzopraz i jego właściwości lecznicze

Według medycyny niekonwencjonalnej chryzopraz ma właściwości lecznicze potrafiące ukoić nerwy, obniżyć gorączkę, regulować gospodarkę hormonalną, a nawet leczyć oparzenia. W badaniach skupiam się jednak na sferze eterycznej, astralnej i mentalnej, dlatego wspominam o właściwościach leczniczych minerałów w formie ciekawostki, do samodzielnego sprawdzenia.

chryzopraz znaczenie

Działanie cechujące chryzopraz

Działanie, które posiada chryzopraz, można rozłożyć na formę pasywną (yin), i aktywną (yang). Ta pierwsza, to korzystanie z minerału w sposób bierny, np. noszenie go bez refleksji nad jego głębią. Forma yang, to aktywna praca z minerałem, np. medytacja z nim oraz świadome korzystanie z właściwości cechujących chryzopraz.

Forma yin tego minerału sprawia, że odczuwamy przestrzeń wewnątrz oraz na zewnątrz (otoczenie), jakby były wypełnione po brzegi wspomnianą w opisie budowy energetycznej subtelną watą. Ułatwia to rozpoznanie naturalnych pływów energii, uzupełniających braki, które wyrównują różnicę ciśnień w otoczeniu. Wprawia to w specyficzny nastrój, w stylu: “Chodźmy na spacer, ale nie depczmy trawy”, który sprzyja wrażliwości, wyrozumiałości, łagodności, a także wybaczaniu.

Skoro człowiek ciągle ustępuje miejsca, może przyjść mu do głowy, że jest zaledwie zbędnym elementem zlewającym się we wspólne tło, którego nikt nie dostrzega – i tu wkracza bardziej aktywna strona chryzoprazu.

Forma yang minerału, dąży w stronę uzupełniania i wypełniania braków, przez co działanie, jakie ma chryzopraz, otwiera na ponadczasowe wartości, spójne z ideą ludzkości, jako całości: pokój, życzliwość, miłość, synergia, harmonia, wzajemne wsparcie. Aby odnaleźć w sobie taką obfitość dobroci, wpierw wypada otworzyć się, czyli stworzyć przestrzeń, gotową do jej przyjęcia – zwiemy to zaufaniem, w którego zrozumieniu, wsparciem również okaże się chryzopraz.

Wszystko to, na wyciągnięcie ręki, i bez żadnego sprzeciwu, gdyż nie sposób znaleźć wśród powyższych wartości coś, czemu chciałoby się zaprzeczyć. Przywołuje to spokój istnienia, oraz poczucie dobrobytu, jakbyśmy wszyscy razem ucztowali, z okazji kolejnego pięknego dnia życia, ciesząc się z bezmiaru możliwości, który ze sobą niesie.

Jakie zastosowanie ma chryzopraz?

W układzie energetycznym serce odgrywa bardzo ważną rolę przy wyrównywaniu ciśnień. Zamknięte serce, to również przymknięte nadgarstki, a więc i ograniczony kontakt z otoczeniem. Ład w przestrzeni serca pozwala wyrównać ciśnienia powstałe od szarpania ciałem, na skutek wewnętrznych konfliktów z samym sobą.

Zastosowanie chryzoprazu sprawia, że odłożenie na bok niezgodności staje się naturalne, gdyż aby cieszyć się z obecności we wspólnej przestrzeni, wpierw wypada zakopać topór wojenny. Nie ma co kłócić się o to czyje jest na wierzchu, skoro wszystko ma tę samą wartość – istnieje. Odechciewa się mocowania, gdy gołym okiem widać, że własne miejsce wśród wszystkiego, wymaga tylko wspólnego języka i porozumienia.

Tworzy to sposobność do nauki współodczuwania, lub wpierw współbycia (współistnienie mamy już w pakiecie, przez samą obecność w świecie). Potrzeba do tego zmiany, z ciągłego nadawania i odtwarzania tysięcy myśli, na odbiór i wsłuchanie się w to, co ma do przekazania druga strona.

Zielonkawe Złoto, polecane jest również wszystkim, którzy za bardzo wkręcili się w miejski pęd życia. Dzięki chryzoprazowi przypomną sobie o łagodności natury (nawet tej doniczkowej), która hojnie obdarowuje przestrzeń praną, ożywiając i powodując jej ciągły rozkwit.

Ładowanie i oczyszczanie chryzoprazu

Delikatne struktury Zielonkawego Złota będą zapychane najmocniej kolorami zgniłej zieleni, a więc wszelkimi elementami zaprzeczającymi zaufaniu, np. zawiść, zazdrość, zawziętość itp.

Przy niewielkich zabrudzeniach, porównywalnych do cienkiej warstwy kurzu na szafce, dobrym remedium na przywrócenie chryzoprazowi jego blasku, mogą być kąpiele wodne. W przypadku bardziej “zachodzących za skórę” zgniło-zielonych zgęstków dobrym rozwiązaniem będzie rozładowanie minerału w ziemi. Przy czym, lepsza będzie gleba, która za dnia wygrzewała się w słońcu i mogła przyjąć sowitą dawkę promieni, przez co fale energii, wciąż pląsające tuż pod powierzchnią ziemi, efektywnie wypłuczą zabrudzenia z minerału.

Dobrym sposobem na ładowanie i oczyszczanie chryzoprazu będą również krótkotrwałe, acz intensywne kąpiele słoneczne. Krótkotrwałe, gdyż tak jak w przypadku ametystu, barwa Zielonkawego Złota będzie blednąć od ekspozycji na promieniowanie naszej gwiazdy. Intensywne, gdyż jego aura potrafi adaptować się do szerokiego wachlarza wpływów z zewnątrz, i zniesie nawet ostre fale ciśnienia słońca w zenicie.

Podobnie, jak w przypadku innych opisywanych przez nas kamieni i kryształów, najbardziej wydajnym sposobem oczyszczania i ładowania chryzoprazu, pozostaje znajomość pracy z energiami, dzięki której najdokładniej zadbamy o sprawną energetykę minerału.

Połączenie z innymi minerałami

Łagodność chryzoprazu blednie pod presją hematytu i granatu, a labradoryt zmienia z myśliciela w lekkoducha i marzyciela. Ale za to, Zielonkawe Złoto dobrze współgra z agatami, stabilizując ich archetypowe perspektywy. Podobnie czyni z czaroitem oraz ametystem, ułatwiając sprowadzenie ich wnikliwych obserwacji, w bardziej namacalne formy. Przy jaspisie krajobrazowym, podkreśla, że wartościowa praca zawsze popłaca. Kryształ górski, (udawajcie zaskoczonych ;)) wzmacnia zaś działanie chryzoprazu i krystalizuje wymianę informacji między nim a człowiekiem.

Jedną z moich ulubionych kombinacji jest współdziałanie chryzoprazu z kwarcem różowym, które uwrażliwiają na odbiór poetyckości i bajkowości, zarówno otoczenia jak i własnego wnętrza. Drugim jest połączenie z karneolem, które wprowadza równowagę między Niebem a Ziemią, rozpuszczając chmury i mgłę, oraz wszelkie inne przeszkody, pozostawiając horyzont czystym, gotowym, by z werwą kroczyć przed sie – pora na przygodę!

Podsumowanie

Nawet gdy na dworze jest pochmurno, wewnątrz nas może panować pogoda ducha. Symfonia różnych od siebie dźwięków tworzy muzykę, a jej rytm wprowadza w osobliwy klimat. Dobre lepszego początki, gdy dzielimy przestrzeń z tymi, którym ustąpilibyśmy jej z uśmiechem na twarzy. Równowaga otwiera drzwi do synergii, tworzącej dobrobyt i nadmiar, z którego wszyscy mogą korzystać. Zostań aniołem stróżem tego jednego człowieka – siebie, a reszta ułoży się we właściwej kolejności.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.

Źródła:

[1] https://hagal.pl/akademia-nauki/owoce-ziemi/chryzopraz/