Pełnia
Wróć do listy artykułów

Czaroit i jego właściwości. Kosmiczne Ogniwo

Interesujący wielu ludzi czaroit to tajemniczy minerał, który nie dość, że brzmi wprost magicznie, to jeszcze jest zagadkowy pod kątem struktury i zmiennego składu chemicznego. Czaroit zyskał specjalnie znaczenie również wśród ezoteryków, którzy upatrują w nim niesamowitą moc, mającą pobudzać rozwój duchowy człowieka lub stanowić bramę do wyższych stanów świadomości. Choć nieco ubarwiono przypisywane mu możliwości, to jednak nie odchodzą one tak daleko od wpływu, jaki ten niezwykły minerał wywiera na ludzi.

Budowa charakteryzująca czaroit

Wbrew pozorom, czaroit nie otrzymał swojej nazwy dzięki urokliwej fioletowej barwie, a od rzeki Czar (w Rosji), skąd jest wydobywany. Występuje on tylko tam, przez co z miejsca nabrał dużą wartość kolekcjonerską.

Jest to jeden z tych kamieni, który poza niesamowitym wyglądem fizycznym nie wykazuje się na subtelnych poziomach. Jego bezbarwna na pierwszy rzut oka aura, przypomina drobne cząsteczki wypromieniowane w stałym rytmie. Ciężko to porównać do znanych form, ale najbliżej temu do WiFi, o bardzo krótkim zasięgu. Czaroit sięga energiami zaledwie 1-2 cm poza swoją powierzchnię fizyczną. Drobne, przypominające ziarniste cząsteczki w aurze odczuwane są bardziej jak szum radiowy lub mrówki na ekranie, gdy nie odbieramy żadnego kanału. To sprawia, że całkiem trudno jest zbadać jego możliwości, ale to tylko pozory, gdyż czaroit to najbardziej wygadany minerał, jaki do tej pory poznałem.

Odczyt jego budowy wewnętrznej jest możliwy dopiero po dotknięciu lub przekazie energii w niewielkiej odległości od niego. Wtedy jasnowidz dostrzega w jego strukturze zarówno ciemniejsze miejsca jak i niesamowity ogień pełznący między warstwami wstęg i fal, widocznych na powierzchni minerału. Ta niebywale żywa forma energii sunie przez minerał, podświetlając kolejne warstwy i pulsując w sobie znanym rytmie. Barwa tego ognia waha się pomiędzy głęboką czerwienią a ciemnym różem, niekiedy sięgając fioletu wieńczonego magentą, a nawet fuksją.

Wraz ze wzięciem go do ręki pojawia się wrażenie trzymania niezestrojonego radia. Aura czaroitu wydaje się być jeszcze bardziej skupiona wokół powierzchni – wręcz zatapia się pod nią, co wywołuje wrażenie, że minerał próbuje się schować do wewnątrz. Nie jest to jednak błąd człowieka, a specyfika działania tego minerału, gdyż czaroit właśnie w ten sposób otwiera się na wiele różnych pasm energii i wszystkie je jest w stanie odbierać przy odpowiednich warunkach.

Wlew aury do wewnątrz powoduje, że wiele przekazów informacji jest w stanie do niego trafić i być odczytanym, a zaraz potem wypromieniowanym na zewnątrz. To właśnie te przekazy odczytuje człowiek, a, jako że są one kompletnie różne i zdają się nie poddawać żadnej formie manipulacji, to większość uznaje, że ciężko jest z nim pracować lub że jest to w ogóle niemożliwe.

Jak jasnowidz postrzega czaroit? Opis subtelny minerału

W dotyku przypomina naładowaną baterię, przez którą stale przepływający prąd wznosi pole wokół i w koronie delikatnych nitek rozładowującej się energii, łączy się z dłonią. Energia mknie po jej powierzchni, gdy w głąb jest odczuwana jako wibrujące pełne jedności pole, które jednak przy głębszym wejrzeniu ukazują miliardy punktów ułożonych na wzór galaktyk. Postrzegam je wszystkie z jednego punktu, jakbym patrzył z Ziemi w nocne niebo.

Czuję się z tymi słońcami połączony, jakbym mijał je po tej samej stronie ulicy. Na powierzchni czaroitu cienkie pasma aktywują się, rozgrzewając do głębokiej magenty na skraju widzialności, niczym intensywne połączenie fioletu i czerwieni. Chwilę zabłyskują, niczym puszczone świetlne oczko i znowu gasną. Mienią się niczym gromady gwiazd na chwilę uzyskując ze mną kontakt. Zupełnie jakbym spoglądał w kosmos przez małe lusterko.

Im mocniej łączę się moją energią z czaroitem, tym szybciej rozpalają i gasną kolejne pasma łączności. Niektóre cienkie linie lub punkty już nie gasną, a tworzą skoncentrowaną sieć linii tworzących międzygwiezdny szlak łączący mnie z częścią uniwersum. Czerwono-magentowe błyski czasami stają się różowe, fioletowe, a rzadko indygo lub niebieskie. W ogóle nie pojawiają się kolory takie jak żółty, zielony, błękitny i pomarańczowy. Jednak modyfikacja za pomocą intencji jest w stanie te kolory wywołać.

W pełnej aktywności czaroitu jego aura rozszerza się za pomocą cienkich strumieni wyładowań niczym ukierunkowane promieniowanie strzelające w prostych liniach poza powierzchnię minerału. Ta specyficzna forma aury jest bardzo ulotna, a strumienie energii, choć przechodzące przez materie po drodze (np. człowieka) nic im nie robią.

Właściwości, którymi dysponuje czaroit

Trudno o większą gadułę niż czaroit. Gdy tylko człowiek otworzy się na przekazy płynące z niego, odkrywa, że ma on bardzo wiele rzeczy do powiedzenia, a wszystkie informacje przekazuje na raz, w jednej chwili mieszając tak wiele, że tworzy to ciągły szum. Potrafi obgadać wszystko wokół, włączając w to samego siebie oraz użytkownika, który go trzyma.

Przy czym czyni to nie na zasadzie krytyki, a koncentruje się na przedstawieniu prostoty wykonywanych działań lub procesów. Czaroit zwróci uwagę człowiekowi na tak prozaiczne sprawy jak smarowanie masłem chleba czy kucanie. Daleki jest od ukazywania mistycznych wizji, ale jego postrzeganie celnie ukazuje jak podchodzić do rzeczywistości – prosto i bez komplikowania. Te oczywistości są jednak łatwe do przeoczenia i ktoś oczekujący po nim cudów może czuć się bardziej niż zawiedziony.

Jeśli tylko użytkownik zdoła nakierować go na odpowiedni zakres, aby wydzielił się do siebie, to staje się jednostajny, a jego emanacje wskazują na brak zainteresowania, jakby chciał powiedzieć “Tyle rzeczy do poznania, a Ty chcesz gadać o mnie”. Każde inne zapytanie budzi w czaroicie zalew wewnętrznego ognia, a co za tym idzie również i mnóstwo informacji o obiektach, z którymi łapie kontakt.

Jak używać właściwości, które daje czaroit na sobie? Gdy czaroit skupi się na połączeniu z człowiekiem, robi się naprawdę ciekawie. Tutaj budzi się jego prawdziwa natura – staje się Kosmicznym Ogniwem łączącym naturalny puls wszechświata pełen informacji z istotą człowieka. W podstawowym zakresie szum staje się dopełnieniem integralności człowieka z Kosmosem pełnym wszystkiego. W bardziej rozwiniętej formie kontakt z czaroitem nastraja na odczyt Kronik Akaszy, przeszłych wcieleń lub nawet specyficzną formę przebywania na innych poziomach istnienia.

Czasem tworzy to wrażenie niezbyt przyjemnego świergotu, jakby owadziej formy komunikacji na różnych częstotliwościach, co akurat mnie często przypominało odbieranie tajemniczych sygnałów z dalekiego kosmosu. Może to sprawiać niepokojące wrażenie kontaktu z obcymi istotami, których forma i cele są zupełnie nieznane. Wszystko dlatego, że będąc ogniwem łączącym wszystko ze wszystkim, czaroit jest niczym węzeł, przez który przepływa cała możliwa informacja.

Widoczny w strukturze energetycznej ogień pełznący przez minerał jest wynikiem odbierania konkretnych pasm, niczym panel radia pokazujący, która stacja jest aktualnie odbierana. Czaroit przez swoje materie prowadzi stale pulsujące fale światła, czym pobudza otoczenie do życia i stałego kontaktu z jednością świata. Tworzy to wrażenie, że użytkownik jest osią świata, niczym zanurzony w matni – kolebce istnienia, w której odczuwa głęboką więź ze światem. Budzi się wtedy wewnętrzne pragnienie podtrzymywania tego stanu.

czaroit moc kamieni

Jakie działanie ma czaroit?

Czaroit polecam ludziom, którzy na drodze rozwoju duchowego poszukują bezpiecznego prowadzenia przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio szerokiej strefy możliwych prób i działań, jakie można podjąć bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Kosmiczne Ogniwo pozwala łączyć się na podstawowym poziomie z każdym dostępnym we wszechświecie istnieniem, bez względu na poziom lub zakres emanacji, gdyż działanie czaroitu jest podobne do radia, dzięki któremu można znaleźć wspólną falę.

Gdy czaroit zostanie umieszczony tam gdzie inne minerały lub rośliny, wspiera ich żywotność oraz działanie. Dla człowieka sprawdza się głównie jako dobry stabilizator psychiczny, a umieszczony pod poduszką na czas snu wspiera przyswajanie informacji i uczenie się nowych umiejętności jak również poprawia te już poznane.

Właściwości lecznicze jakie miałby mieć czaroit nie zostały przeze mnie potwierdzone, ze względu na jego ścisłe ukierunkowanie typowo w strefę mentalno-duchową. Mało tego – jego niestosowne używanie wręcz zakłóca naturalne procesy energetyczne ciała, więc zaleca się większą ostrożność przy korzystaniu z jego mocy.

Dla kogo czaroit?

Magiczne właściwości cechujące czaroit, mogą być pomocne dla osób rozwijających się duchowo, chcących odnaleźć swoją ścieżkę oraz dla chcących odkryć i rozwinąć swoje umiejętności w każdej sferze życia. Właściwości, które ma czaroit świetnie się do tego nadają, gdyż jego synchronizacja z wieloma polami informacji pozwala mu na uzyskanie szybkich i konkretnych odpowiedzi.

Dlatego jego możliwości często kojarzy się z odczytywaniem Kronik Akaszy, jak również jasnowidzeniem czy nawet praktykami medium (osoby kontaktującej się z duchami). Wszystko to nasuwa skojarzenia, że czaroit to kamień, w którym zaklęta jest swoista magia.

Czaroit może ukazać stan czakry niczym precyzyjne lusterko. Niewiele minerałów potrafi robić to z taką dokładnością – z kolei czaroit, może służyć nawet jako zastępstwo czakr dłoni. Do tego działania potrzebny jest jednak czysty umysł.

Może okazać się pomocny osobom, które chcą rozpocząć pracę z energiami, lecz mają trudności z odczuwaniem energii. Czaroit ma moc ukazywania podstawowych przepływów energii w świecie jak i układzie energetycznym człowieka, dzięki czemu uczy otwierania i doglądania własnej mocy, którą każdy z nas dysponuje. Dzięki temu może stanowić odpowiednie wsparcie dla początkujących ezoteryków – nie zalecam jednak osobom niedoświadczonym prób modyfikacji subtelnych pływów energii z jego wykorzystaniem.

Czaroit nie jest dla ludzi ze słabym uziemieniem lub niestabilnym stanem psychiczno-emocjonalnym. Używanie go może u takich osób prowadzić do dyskomfortu i napadów niepewności. Będzie sprawiał problem również tym, którzy zanadto fantazjują lub są w ciężkim zakresie myśli, gdyż to może spowodować uzyskaniem połączenia ze światami, które mogą być zbyt brutalne dla człowieka. Z tej przyczyny jest polecany głównie tym osobom, które mają rozeznanie w sprawach duchowych i przeszły już przez pierwsze trudne procesy oczyszczania.

Gdy czaroit i moc innych kamieni łączą się ze sobą…

Ze względu na bardzo podstawowy (a przez to uniwersalny, pasujący do wielu aspektów) zakres działania, Kosmiczne Ogniwo może łączyć się z każdym minerałem, jednak nie wszystkie mieszanki będą korzystne dla człowieka. Badanie minerałów za jego pomocą również nie jest wskazane, gdyż będzie wprowadzało błędy interpretacyjne. Poniżej przedstawiam niektóre z testowanych połączeń:

  • Labradoryt – w połączeniu z nim czaroit sprawdza się dobrze, gdyż ich wspólne działanie sprawia, że wrażenia nabierają sensu i da się w nich połapać. To znacznie przyśpiesza zrozumienie, jakie możliwości daje czaroit;
  • Kryształ górski – połączenie z kryształem górskim wzmacnia go, ale przez to może być odczuwalny jako zbyt silny, więc nie zalecam robić dłuższych sesji w takiej konfiguracji;
  • Jaspis czerwony – synchronizacja z czaroitem czyni z niego łagodną formę współistnienia. Cała informacja zamienia się w jednostajny stan błogiego odpoczynku we wspólnym gronie w jednym polu świadomości;
  • Jaspis krajobrazowy – podobnie jak poprzednik, przywołuje stany wytchnienia i błogości, ukazując świat jako niesłychanie miękki i wygodny, dostosowany do naszego poczucia komfortu. Przypomina stan niekończącego zatapiania się w pierzynę, a zarazem bycia otulanym nią przez troskliwe, pełne ciepła dłonie matki – tylko dla wytrawnych leniwców 😉;
  • Fluoryt – daje niesamowite zrozumienie i wyrozumiałość w stosunku do siebie i innych. Nie przychodzi wówczas do głowy wybaczanie, gdyż głęboka akceptacja wynikająca ze zrozumienia, że zdarzyło się bo mogło już wywołała w nas odpuszczenie;
  • Granat – czaroit otwiera się na przestrzeń, podczas gdy granat mocno skupia się na sobie, przez co ten drugi przydusza te wszystkie możliwości, ku którym ciągnie pierwszy – jakby chciał powiedzieć “nie interesuje mnie to, bo i tak wszystko kręci się wokół mnie”. W pewnych zakresach połączenie to może służyć do ustabilizowania się w badanych z czaroitem przestrzeniach, jednak dopiero trzeci minerał umożliwi konkretniejsze rozwinięcie takiej perspektywy;
  • Agat – trudno o określenie stanu, w którym człowiek znajduje się po takim połączeniu. Jest on bardzo sprecyzowany, jednak tak subtelny i abstrakcyjny, że pozostaje jedynie czyste działanie lub kontemplacja archetypu i idei, których sięgnęliśmy, niczym natchniony artysta, który zdał sobie sprawę, że żadne słowo czy obraz nie oddadzą pełnej krasy odczuwanego doświadczenia;
  • Czarny onyks – wycisza wszystkie połączenia, co jest nawet dobre, gdy człowiek cierpi na nadmiar bodźców, ale problematyczne, gdy jest mało aktywny w kontaktach z innymi.

Jak oczyszczać czaroit?

Czaroit to niezwykły minerał, którego oczyszczanie przebiega najlepiej w popiele z gasnącego ogniska (nie może być jednak zanurzony w żarze). Czaroit wsadzony do wody, nie oczyszcza się skutecznie, nie robi też na nim wrażenia kąpiel słoneczna czy błotna. Z minerałów najlepiej czyści go hematyt (wystarczy sama jego obecność), słabiej kwarc dymny.

Czaroit ma specyficzną reakcję na światło księżyca, a ładowanie go w ten sposób przynosi niespodziewane efekty. Raz naładuje się intensywnie, a wtedy ciężko go trzymać w dłoni. Za innym razem totalnie traci właściwości na kilka dni (najdłużej zaobserwowałem 3 dni przerwy). Dlatego ciężko mi polecić tę formę oczyszczania.

Na szczęście dość rzadko ulega zanieczyszczeniom. Jako odbiornik wielu fal, może przypadkiem wychwycić niezbyt korzystne fale lub skondensować w sobie zbyt dużą ilość wpływów, co spowoduje negatywne wrażenia albo odczucie jakby kopał delikatnym prądem, przez co palce same odskakują od jego powierzchni. W takich chwilach najlepiej odłożyć go na bok i poczekać na rozładowanie, które może potrwać nawet do kilku godzin.

Zakończenie

Czaroit w przeciwieństwie do wielu innych minerałów nie ma jeszcze wypracowanej ścieżki komunikacji z człowiekiem. Jest to dla tego kamienia równie nowa relacja, co dla człowieka, gdyż czaroit znany jest ludziom od niedawna, w porównaniu do innych minerałów takich jak ametyst czy jadeit. Z tej przyczyny kontakt z nim może być męczący, gdyż energie czaroitu są jeszcze słabo dostosowane do energetyki człowieka.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie co to jest czaroit i jakie ma właściwości. Na koniec dodam, że warto podejść do czaroitu bez wielkich oczekiwań i z umiarem korzystać z jego głównej możliwości, jaką jest moc łączenia ze światem i przewodnictwo informacji. Codzienna kilkuminutowa medytacja za jego pomocą dostarczy człowiekowi wystarczająco dużo kontaktu ze sferami wyższymi, aby uspokoić pozbawione kontaktu serce.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.