Pełnia
Wróć do listy artykułów

Jaspis krajobrazowy i jego właściwości. Patron spokojnej pracy

Kiedy znużony pracą siadasz, by odpocząć i w spokoju napić się łagodnej kawy z puszystą, mleczną pianką. Ten moment wytchnienia pozwala Ci przeorganizować sprawy doczesne i łagodnie zabrać się do dalszych działań. Niezależnie od stopnia skomplikowania aktualnych i przyszłych zadań, właśnie takiego spokojnego podejścia do wykonywania obowiązków uczy nas jaspis krajobrazowy.

Jaspis krajobrazowy – opis ogólny minerału

Z greckiego jaspis dosłownie oznacza “cętkowany kamień”, co sprawnie oddaje wygląd fizycznej powłoki tego minerału. Jaspisy charakteryzują się finezyjnymi pasmami przeplatających się ze sobą barw, dzięki czemu często łączą kilka aspektów, tworząc wyjątkowe sposoby oddziaływania na ludzką psychikę.

Tak jak agaty kojarzone są raczej z pierwiastkiem męskiej energii, tak jaspisy można określić mianem łagodnego i kojącego dotyku matki. Jaspis krajobrazowy nie jest tu wyjątkiem, a jego delikatne i spokojne podejście do wdrażania w życie wyważonych decyzji stanowi dobre wsparcie dla czakry splotu.

Z tego powodu jest to świetny kamień dla osób przytłoczonych nadmiarem obowiązków, które łaknąc chwili wytchnienia, chcą w spokoju poukładać wszystkie sprawy, na nowo określić priorytety i przedsięwziąć wyważone działanie.

Budowa Jaspisu Krajobrazowego

Swoją barwą przypomina karmelową krówkę lub puszystą piankę kawy latte, nieco w kierunku bladej pomarańczy i żółtego. Brązowe prążki i pasemka budzą zaś skojarzenia fusów po tym kofeinowym trunku. Walory te powodują silne skojarzenia z chwilą wytchnienia i przerwą na poukładanie (a raczej ululanie) spraw na nowo.

Obieg energii w jego strukturze energetycznej przypomina dłonie głaszczące się z delikatnością opadającego piórka. Otulając się wzajemnie, wprowadzają w stan spokoju i relaksacji. Zewnętrzna powłoka usłana jest nie tak licznymi, lecz za to grubszymi liniami aurycznymi, z których w kierunku konturu aury wychodzą liczne rozgałęzienia cieniutkich rzęsek przypominających bukiety łodyg. Emanacje w polu aurycznym minerału rozpływają się delikatnie niczym gasnący już ruch fal morskich sunących po piasku resztami siły impaktu, by wraz z odległością od pola aury szybko rozpraszać się w przestrzeni jak lekka mgiełka pary wodnej. W konsekwencji nie dysponuje silnym oddziaływaniem na otoczenie.

Jaspis krajobrazowy emanuje głównie blado-żółtym, co przekłada się na łagodny kontakt, potrafiący pogodzić ze sobą tysiące biegunów, witając nowe informacje z rozłożonymi rękoma, by ze swobodą i spokojem łączyć je ze sobą. Wspomaga go barwa tofi z czekoladą, oznaczająca opanowanie materii w taki sposób, że ich używanie staje się czymś przyjemnym, nie widząc przeszkód aby wciąć się do roboty już teraz. Mleczny pomarańczowy wpadający w jasny, puszysty różowy “puderek”, w połączeniu z innymi barwami ukazuje impresję lata, delikatnie wprowadzając nas w pozytywny nastrój “bez spiny”.

jaspis krajobrazowy działanie

Jaspis krajobrazowy i jego właściwości

Jest jak kawa latte z puszystą pianką w przerwie od pracy, w trakcie której możemy na spokojnie przemyśleć obecne i dalsze działania. Niczym architekt na budowie raz jeszcze zerknąć na projekt, zmierzyć, zaobserwować, dotknąć, przymierzyć. Wszystko to jest praktyczne i robione na luzie, jak spokojna praca między przerwami, a nie przerwy w trakcie wymagającej roboty – bez presji i poganiania. Praca wre, ale na spokojnie.

Właściwości jakimi dysponuje jaspis krajobrazowy wspomagają zabranie się do wcześniej uszytego na miarę naszych aktualnych potrzeb planu oraz spokojne realizowanie go zgodnie z wytycznymi, które sami sobie założyliśmy. Dodatkowo ułatwia sięganie po kolejne myśli mogące wesprzeć naszą pracę i łączenie pomysłów ze sobą w celu znalezienia najoptymalniejszego rozwiązania czekających nas wyzwań.

Ułatwia oddzielenie obowiązków od przyjemności, jednocześnie umożliwiając połączenie ich ze sobą. Dzięki temu praca stale postępuje naprzód, a jednocześnie nie jest przytłaczająca. Jego myśl przewodnią można podsumować buddyjskim przysłowiem “co zostało zrobione, uważa się za skończone”, dlatego nigdy nie pogardzi przerwą i odpoczynkiem, by na chwilę zagłębić się w materie i zadowoleniem kontemplować to co już jest. Brązowe żyłki niczym fusy po kawie, wyznaczają rozsądne granice między działaniem a spoczynkiem. Mimo największego skoncentrowania smaku, fusy są nim przesycone, toteż nie mogą być traktowane jako część działania – spijania pianki z aromatycznej kawy latte – a raczej jako efekt uboczny satysfakcji z wykonywanego zadania i zauważalnych postępów pracy.

Ten sposób rozróżnienia między wysiłkiem a pracą pozwala na delikatne spojrzenie na to co łączy te dwa bieguny, by tak pogodzone ułatwiały robienie tego co konieczne, lecz w dogodny, komfortowy i łagodny dla nas sposób.

Jakie działanie ma jaspis krajobrazowy?

Jaspis krajobrazowy uczy prostych, wręcz oczywistych prawd powszechnie występujących wśród natury, które z łatwością można odnieść do codziennego życia człowieka. “Po nocy przychodzi dzień”, “woda płynie zgodnie z prądem”, “najlepszy widok jest z góry”, “pogoda ciągle się zmienia” itp. O tym wszystkim jest głęboko przekonany jaspis krajobrazy, co może wywołać w człowieku stany zadowolenia oraz cichego, kontemplacyjnego docenienia tej prostoty otaczającego go światem.

Warto zwrócić tu uwagę na cykliczność, powtarzalność i schematyczność, tych wszystkich naturalnych procesów, dzięki czemu aż chce się oddać w nurt natury, by ten łagodnie niósł nas ze sobą. Równie dobrze, oprócz stania z boku i podziwiania czy relaksu można to wykorzystać do pracy, która nie kłóci się z tym co jest do zrobienia, nie szarpie się oraz nie robi rzeczy na opak – pod prąd. Zamiast tego działa i wykonuje procesy w zgodzie z ich naturalnym przeznaczeniem. Takie podejście niesamowicie uspakaja, gdyż daje przeświadczenie, że za określoną pracę otrzymamy nie mniejsze, ani nie większe efekty. Nie ma co się spinać, gdy cel jest wiadomy i wiadomo co i jak robić – teraz po prostu wystarczy się wziąć i zrobić, bez kombinowania i naginania tego podstawowego rytmu.

Dodatkowo, jaspis działa łagodząco dla splotu, kojąc nerwy i napięcia powstałe na skutek stresującej pracy. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z nawałem obowiązków i wielozadaniowców niepotrafiących określić priorytetów. Jaspis pomoże w ustaleniu, co warto zrobić teraz, a co może poczekać, umożliwiając bezstresowe podejściu do wyzwań dnia codziennego.

Pozwala zauważyć, że część pracy została już wykonana i nigdy nie zaczynamy od zera, gdyż zawsze rozbudowujemy to, co już wcześniej istniało. Nawet w ferworze zbliżającego się deadline’u nauczy nas dostrzegać, że proces zadaniowy opiera się o proste działania krok po kroku poprzedzone jasnym planem działań, aniżeli gonitwę pod presją czasu.

Oczyszczanie i dbanie o jaspis krajobrazowy

Ten okaz jaspisu zanieczyszcza się głównie losowymi myślami, które nieuważny posiadacz skupia wokół minerału, gdy jest trzymany w ręce. Wszystkie inne energie nie mają możliwości przyklejenia się do niego ze względu na skupioną wokół aurę, która nie ma silnego kontaktu z otoczeniem. O ile jest zachowana czystość w pracy z nim, może działać przez długie tygodnie bez potrzeby oczyszczenia.

Dobrze radzi sobie w kąpielach chłodnej wody, lecz potrzebuje być suchy do sprawnego działania. Łatwo przesyca się, gdy jest wystawiony na słońce. Bardzo słabo radzi sobie z opalaniem nad ogniem (nie polecam), gdyż osłabia to jego aurę. Nie reaguje na energie księżycowe. Nie dogaduje się z kryształem górskim, więc oczyszczanie za pomocą kryształu również odpada. Ciężko mu się dogadać z innymi jaspisami, gdyż jest zadaniowcem o ścisłym profilu działań.

Zakończenie

Ze względu na połączenie praktyczności ze swobodnym podejmowaniem się obowiązków jaspis krajobrazowy nie współpracuje najlepiej z innymi kamieniami. Wyjątek stanowi lapis lazuli, który rozszerza możliwości tego pierwszego o łączenie ze sobą bardziej odległych konceptów w spójną całość.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.