Pełnia
Wróć do listy artykułów

Agat i jego właściwości. Pan Równowagi Życia Codziennego

Trudno o równie szeroko uzdolniony minerał co agat, którego właściwości, jak m.in. bogactwo przejawianych barw powodują, że często łączy się go z czakrami. Wyglądające niczym landrynki agaty pozwalają na skierowanie umysłu w wybranym przez siebie kierunku i zbadanie własnych reakcji. A wszystko to w jego czystym i intensywnym polu energii, którego głównym zadaniem jest równoważenie czakr.

Agat – opis ogólny minerału

Agat to półszlachetny minerał będący odmianą kwarcu, powstający w geodach. Pomimo tego, że blisko mu do kwarcu górskiego, to tworzy tak niewielkie kryształki, że gołym okiem nie są one zauważalne. Agatem jest na przykład onyks (jego czarna odmiana). Używany był już od czasów starożytnych do wyrobu biżuterii oraz pieczęci i amuletów. Prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu agathos, czyli dobry.

Agaty zdobyły swoją popularność dzięki intensywnym barwom oraz intensywnym warstwom, które wyraźnie oddzielają się od siebie. Naturalne agaty najczęściej nie utrzymują tak wyraźnych granic i stapiają się ze sobą kolorami tworząc wielobarwną powierzchnię o dość stonowanych barwach. Jeśli napotkasz intensywne w barwie agaty, to nie masz się o co martwić – barwnik jaki został na nich użyty nie osłabia właściwości minerału.

Budowa agatu

O ile agat jest w całości (zwykle na zewnątrz ma niezbyt atrakcyjną skorupę), nie emanuje poza siebie żadną specjalną wibracją. Przypomina kroplę wody zatopioną w bursztynie, której nie możemy dotknąć ani poznać jej zawartości. Jakikolwiek prześwit w jego skorupie powoduje, że agat delikatnie daje znać o swojej mocy. Jest niczym wejście do jaskini, które zachęca do skrycia się w cieniu i podróży korytarzami, na których końcu istnieje podziemne jezioro. W postaci plastrów praktycznie zawsze jego emanacje są niczym chłodna bryza nad powierzchnią wody.

Jeśli przyjrzymy się agatom obrobionym z bębnówki (przypominają kolorowe cukierki), to ich pole wpływu jest znacznie bardziej rozwinięte na zewnątrz i w uproszczeniu przypomina świetlistego orba, który emanuje dokładnie tą samą paletą barw, co kolory na fizycznym agacie. Przy czym warto zaznaczyć, że są to prostsze emanacje w porównaniu z tym co ma plaster agatu. Agaty jako “słodkie kamyki” nie posiadają rozwiniętej struktury pola energii (brak linii aury), a ich zasięg, choć może rosnąć, razem z przepływem siły, to nie więcej niż 20-30 cm (plastry z kolei mogą osiągnąć całą aurę, a więc sięgają do 2m).

Agat i jego właściwości magiczne

Pan Równowagi Życia Codziennego – jest to najlepszy tytuł dla agatów. Ze względu na ich szerokie spektrum barw oraz odmian, są w stanie wesprzeć własną energią praktycznie każdą sferę życia. Ich moc reguluje wiele aspektów psychiki jak i emocji oraz równoważy je z ciałem fizycznym, przez co agat jest minerałem, któremu często przypisywane są różne właściwości zdrowotne.

Przede wszystkim jest dobrym wsparciem w każdego rodzaju medytacji, a jego żywy charakter i chęć do współdziałania można podsumować słowami “baw się dobrze”. W ten sam sposób wspiera czakry i choć nie jest dla nich czymś, co je rozwija, to porządkuje energie w ośrodkach ciała i dodaje chęci, aby w nie inwestować swój czas.

Należy do minerałów działających kojąco na sferę emocjonalną, lecz wzbudza koncentrację w sferze mentalnej, przez co (przy bezpośrednim kontakcie) po krótkim czasie może być męczący, gdyż zanadto wzbudza określone pasmo na aurze. O ile nie przedobrzy się z jego użytkowaniem będzie sprowadzał korzystne stany psychiczne oraz czynił je łatwiejszymi w przyjęciu. Z tej przyczyny uważa się go za kamień bezpieczeństwa oraz równowagi.

Agat jest wyposażony w męski pierwiastek energii, określający jego dynamikę oraz intensywność. Nie jest jednak gwałtowny ani ostry w działaniu, a bliżej mu do energii ojca i męskiej energii z rodziny. Przez co dobrze sprawuje się przy pracy nad problemami z ojcem i traumami z tym związanymi oraz budowaniem korzystnego powiązania z pierwiastkiem Yang.

agat właściwości

Zastosowanie, które ma agat zależy od jego koloru:

Agat czerwony ma właściwości, które będą idealne dla osób niezdecydowanych lub niechętnych do działania. Dla każdego, kto nie lubi wysiłku, czerwony agat nada wpływ “zrób to w końcu”. Jeśli czerwień jest łagodna (i zmieszana z różem), będzie budziła przyjemność z aktywności, pozwoli na rozluźnienie i odpuszczenie napięcia. Można go stosować przy przepracowaniu, zbyt długim myśleniu o problemach oraz nadmiernym stresie.

Właściwości, którymi dysponuje agat pomarańczowy, przypominający barwą mango lub soku pomarańczowego powodują łagodzenie stresu i ukojenie zmysłów. Gdy występuje coraz mniejsza tolerancja na bodźce lub apatia, pomarańczowy agat sprowadza dobre samopoczucie, wzmacnia pozytywne nastawienie i odpręża psychikę i emocjonalność.

Żółty agat ma właściwości wspomagające nawiązywanie kontaktu i otwartość na społeczne kwestie (agaty z jasnymi pasmami dochodzącymi do bieli, dodają jeszcze więcej swobody w tworzeniu połączeń). Dla ludzi, którzy mają spore trudności w rozpoczęciu nowych znajomości, żółty agat pozwala nawiązać kontakt oraz wprowadza nić sympatii między ludźmi.

Agat zielony posiada właściwości, które świetnie radzą sobie z trudnymi emocjami oraz traumami. Przydatne zwłaszcza dla osób lękliwych, cierpiących na bezsenność oraz niezdecydowanych w zakresie celów na życie. Zielony agat świetnie sprawdzi się przy terapiach łagodzących niepokój, lęk oraz problemy z emocjonalnością. Stosowany przy radzeniu sobie z trudnymi chwilami, pozwala odnaleźć swój cel i możliwości.

Właściwości, którymi obdarzony jest agat niebieski (odmiany jaśniejsze w kierunku błękitu), sprawiają, że działa inspirująco na umysł człowieka, pobudzając jego kreatywność i gotowość do przyjęcia nowych myśli. Ciemniejsze odmiany, w kierunku granatu wzmacniają wnikliwość i skupienie na obranym temacie, przez co są polecane u osób uczących się lub poznających nowe umiejętności. Niebieski agat często jest polecany przy medytacji, gdyż pozwala uwolnić myślenie i poszerzyć horyzonty.

Agat fioletowy ma właściwości wprowadzające duchowość w świat doczesny. Agaty o tej barwie uświadamiają połączenie ze światem i przywracają kontakt z naturą. Jest także świetny przy świadomej pracy z ciałem. Fioletowy agat wspomoże obraną ścieżkę, gdyż wzmacnia odczuwanie naszego ducha w materii niezależnie od podejmowanego doświadczenia.

Działanie charakteryzujące agat

Agat będzie najlepszą opcją dla ludzi, którzy nie mają wielkiego doświadczenia z minerałami. Jest prosty w obsłudze, gdyż działa praktycznie od razu (wystarczy mieć go w dłoni lub trzymać w kieszeni), a jego prosta wibracja skłania do łatwej współpracy nawet najbardziej opornych ludzi. Agaty wzbudzają naturalną aktywność, gdyż ich działanie mocno koreluje z siłą czakr, a pierwotne siły, które charakteryzują agat intensyfikują ekspansję energii na wiele dziedzin życia.

Nie jest jednak zalecany dla ludzi lubiących odpocząć, gdyż jego oddziaływanie leży głównie w zakresie działania pierwiastka męskiego (Yang), który aktywnie i dynamicznie wpływa na psychikę. Z tej samej przyczyny nie jest zalecany dla osób szczególnie wrażliwych – potrafi po kilku godzinach wprowadzić szum informacji, której łatwo z głowy nie wypuścimy.

Oczyszczanie i dbanie o agat

Agaty uwielbiają chłodne miejsca na równi z tymi nasłonecznionymi. Ta pozorna sprzeczność wiąże się z ich utrudnionym oczyszczaniem. Doskonałe warunki to chłodny poranek i najlepiej jak jest położony w okolicy śniegu lub chłodnej wody. Jednak i na to są metody. Wystarczy włożyć agat do chłodnej wody i wystawić wczesnym rankiem na zewnątrz. Ilość prany, którą otrzyma wtedy agat będzie wystarczająca do jego samooczyszczania. Może pojawić się wtedy przypadek “śpiewu” wydawanego przez agat. Nie jest to nic nadzwyczajnego i wiąże się z dobrym stanem minerału. Podobnie jak nucenie, gwizdanie czy podśpiewywanie u ludzi.

Zakończenie

Jeśli jaspis jest matką, to agat jest ojcem. To energie męskie, w łagodnej wersji ojcowskiego zrozumienia i podejścia. Pomaga w radzeniu sobie z problemami z ojcem.

Agat jest dobry do medytacji, sprowadzania myśli i ogarniania ich, możliwość ich kucia. Dzięki temu możesz dłużej popracować nad swoimi reakcjami i myślami. Agat jest bardzo umysłowy i przez to ułatwia ukazywanie myśli w wyobraźni.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.