Pełnia
Wróć do listy artykułów

Kwarc różowy i jego właściwości. Płomień pełen sympatii

Przez swoje właściwości, kwarc różowy najsilniej kojarzy się z miłością pod każdą możliwą postacią. Trafia do ludzi poprzez serce, łącząc ich ze sobą poprzez nić sympatii. Jego pozytywne działanie zalecane jest osobom pogrążonym w smutku, gdyż pozwala rozjaśnić szarość chwil i wyrównać wszystkie dołki. Z tej przyczyny kwarc różowy jest najchętniej ofiarowanym kamieniem bliskim nam osobom, lecz jego siła wspiera również osoby samotne.

Jakie znaczenie ma kwarc różowy?

Kwarc różowy zyskał swoje znaczenie jeszcze w starożytności, kiedy to ludzie widzieli w nim ochronę od złego, wsparcie dla płodności oraz moc zmieniania wrogów w przyjaciół. Dzięki tym cechom, traktowany był jako silny talizman przynoszący zainteresowanie płci przeciwnej, jak i obietnicę tego, że będziemy otoczeni przyjaciółmi.

Podobno czynił świat szczodrym, a ludzi szczerymi, dlatego był traktowany jako podarunek od serca, mający przynieść szczęście i pokój obdarowanemu. Był też używany w eliksirach odtruwających i detoksykujących ciało.

Budowa fizyczna minerału

Ceniony we wszelkiej formie biżuterii – od bransoletek po naszyjniki aż do ozdobnego wykończenia pierścieni i kolczyków. Szczególnie cenne są te okazy, które mają opalizujące powierzchnie o głębokiej barwie. Niektóre sztuki, trzymane w dłoniach, sprawiają wrażenie, jakby stapiały się barwą ze skórą – te są najprzyjemniejsze dla oka.

Najlepsze jakościowo kwarce pochodzą z Madagaskaru, ale warte uwagi są również te ze Sri Lanki, Kenii, Mozambiku, Brazylii, USA i Rosji. Ich wydobycie występuje również w Kazachstanie, Indiach i Japonii. Spotkać je można w Czechach, Niemiec, a nawet w Polsce.

Minerał o barwie od bladego do ciemnego i intensywnego różowego, ze szklistym połyskiem charakteryzuje się przyjemną dla oka formą przypominającą lód z różnymi zagęszczonymi ciemniejszymi pasmami. Jaśniejsze pasma często przypominają gwiazdkę, choć najczęściej kwarc różowy występuje z mlecznymi zmętnieniem nadającym mu wrażenie łagodności.

Kwarc różowy oczami jasnowidza

Poniżej przedstawiam opis poszczególnych warstw energetycznych kwarcu różowego – wewnętrznej, zewnętrznej oraz charakterystykę jego barwy, która formuje inny odbiór jego właściwości. Jest to opis na podstawie szerokiego zestawu, więc dotyczy ogólnych wytycznych, choć większość kwarców różowych będzie z nimi zgodna.

Wewnętrzna struktura energetyczna

Wewnętrznie subtelna struktura kwarcu różowego przypomina delikatny żelek lub kawałek gładkiej gąbeczki, która w odczuciu przypomina miękkie mydełko. W jego głębi stale podtrzymywany żar porusza się w strukturze, co wygląda jak cienka pajęczyna z bladych nitek. Niektóre obszary koncentrują je bardziej i lśniąca masa nasyca się różową barwą.

Wystarczy dodać nieco energii, aby wewnętrzne procesy nabrały tempa, a ilość różu wzrosła wystarczająco do intensywniejszego kondensowania różowej energii. Subtelna masa wygląda wtedy niczym stale podrygujący stos wielu galaretek, przez które przemieszcza się energia, doprowadzając do ciągłego powstawania wewnętrznych fal niosących ze sobą róż.

Zewnętrzna struktura energetyczna – Aura

Fala wychodząca z wnętrza kwarcu różowego tworzy niewielkie krople na jego powierzchni, które prawie natychmiast pękają i rozlewają się po jego polu aurycznym. Tym samym powierzchnia jego aury to setki cienkich warstw złożonych z drobnych błon unoszących się niczym mgła lub babie lato. Dzięki temu, jego wpływ wyjątkowo łatwo trafia do wszystkich żywych istot posiadających układ nerwowy.

Przy dużej energii pole auryczne tego minerału tworzy niewielkie gwieździste formy o wąskich ramionach, które wypromieniowują naładowane cząsteczki w bardzo delikatnej formie pyłu. To sprawia, że jego działanie często może nie wydawać się mocne, ale jest wręcz przeciwnie – kwarc różowy należy do tych minerałów, które mają najsilniejszy wpływ na człowieka, gdyż wpływają na jego układ nerwowy.

Jakie kolory aury ma kwarc różowy?

Każdy kwarc różowy ma ten sam zakres oddziaływania związany z jego barwą – wszystkie możliwe odmiany różowego są kolorem podstawowym jego pola aurycznego. Minerał ten ma bardzo czyste emanacje, gdyż jego barwy to głównie róż (~98%). Oprócz tej barwy występują jeszcze inne – głównie blady żółty i zielony oraz przygaszony czerwony. Ilość innych barw zależna jest od inkluzji, jakie posiada kwarc różowy.

Kwarc różowy i jego właściwości

Moc oddziaływania tego minerału można porównać do blasku słońca wkradającego się przez zasłony do ciemnego pokoju – nagle z gęstych ciemności negatywnego myślenia pozostaje tylko niejasny opar. Pod jego wpływem każda osoba chce “otworzyć okno” i poszerzyć swoje horyzonty – spojrzeć na świat oczami wolnymi od klatki, którą sama sobie stworzyła.

Nie oznacza to jednak, że kwarc różowy ma właściwości otwierające na świat. Pozwala za to zagłębić się w sobie z pozbawionej negatywnych wzorców perspektywy i tym samym uzyskać dystans od otaczających jego umysł przekonań. W pełni swojej mocy minerał ten otwiera serce tak szeroko, że człowiek ma wrażenie przebywania w otoczeniu wielu ludzi, nawet jeśli nie ma z nimi żadnego kontaktu.

Wzmacnia sensytywność zmysłów i wyostrza przyjmowanie bodźców, co może się wiązać z przykrymi wrażeniami, gdy osoba nosząca kwarc jest otoczona negatywnymi ludźmi lub przebywa w zatłoczonym otoczeniu. Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że działanie kwarcu różowego opiera się nie o kontakt ze światem, a o wzmocnienie odbioru tego, co przekazuje nam świat. To pozwala na łatwe odczytanie własnego stanu emocjonalnego, a więc poznanie wewnętrznego świata pełnego ukrytych emocji.

Kwarc różowy i jego właściwości lecznicze

Zgodnie z przekazami medycyny niekonwencjonalnej, właściwości lecznicze, które ma kwarc różowy, sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego, co wzmacnia zmysły i likwiduje ospałość. Łagodzi stres, uspokaja umysł i zmniejsza podatność na choroby. Jego wpływ na płodność oraz układ krążenia (praca serca i cyrkulacja krwi) nie jest jasno opisany, a badania nad kwarcem różowym nie były w stanie tego stwierdzić.

Wszystkie minerały są przeze mnie badane w sferze eterycznej, astralnej i mentalnej, dlatego ich właściwości lecznicze podaję jako ciekawostkę, do samodzielnego sprawdzenia.

kwarc różowy

Działanie cechujące kwarc różowy

Działanie jakie ma kwarc różowy można podzielić na pasywne (yin) oraz aktywne (yang). Forma yin to przede wszystkim korzystanie z minerału w pośredni sposób, bez podejmowania jakiegokolwiek wysiłku pracy nad kwarcem, a więc poprzez jego noszenie lub trzymanie w kieszeni. Forma yang zakłada bogatszą interakcję z kwarcem różowym np. trzymanie w dłoni lub wykorzystanie jako talizman.

Pasywne noszenie tego minerału pozwala łagodzić wewnętrzny konflikt i pogodzić się z tym, co odczuwamy w głębi siebie. Jego delikatne promieniowanie wpływa na pole auryczne człowieka czyniąc je gładszym i bardziej otwartym na nowe doznania.

W aktywnej wersji kwarc różowy pozwala osłabić, a nawet usunąć ucisk wynikający z napięć psychicznych i emocjonalnych. Pomaga rozpoznać swój stan emocjonalny i dojść do głębszych warstw swojej emocjonalności.

Kwarc różowy i jego zastosowanie w praktyce

Jego działanie sprzyja pogłębianiu zaufania i sympatii, dlatego jest doradzany ludziom samotnym oraz osobom w trudnej relacji (nie tylko partnerskiej, ale i rodzinnej). Ze względu na jego moc skierowaną ku własnemu rozumieniu emocji i uczuć, pozwala na naprawienie kontaktu oraz powrót do pozytywnego spokoju tuż po rozstaniu. Wspiera możliwość pogodzenia się i ponownego odbudowania zaufania, po kłótni lub zranieniu drugiej osoby.

Oczywiste jest stwierdzenie, że kwarc różowy ma zastosowanie w zakresie uzdrawiania ludzi, którzy czują się wypaleni emocjonalnie oraz odcięci od otoczenia – zwłaszcza z powodu braku kontaktu z ludźmi. Nie należy jednak polecać go osobom narażonym na ciężkie stany depresyjne, gdyż jego wpływ może dodatkowo zaburzyć psychikę chorego i pogorszyć jego kondycję, nadmiernie wystawiając go na bodźce.

Należy uważać, aby nie wystąpiło przesycenie mocą kwarcu różowego, co może ujawnić jego ciemne odbicie – neurotyczność, zdenerwowanie i rozdrażnienie wywołane nadmiernym łączeniem się z bodźcami zewnętrznymi.

Oczyszczanie i ładowanie kwarcu różowego

Oczyszczanie kwarcu różowego przebiega bardzo prosto i bez wielkiego kombinowania. Można go umyć pod bieżącą wodą, ogrzewać przy ognisku przez krótki czas lub oczyścić za pomocą energii. Co istotne – oczyszcza go również śnieg, lód oraz warstwa szronu, więc w zimie można go wystawić na zewnątrz, jednak nie dłużej niż 1-2 godziny.

Nie należy go oddzielać od otoczenia, wkładając do szafki lub pudełka, gdyż wtedy szybko traci właściwości i potrzebuje dłuższego czasu na powrót do swej naturalnej siły. Kwarc różowy najlepiej umieścić na półce, która nie jest wyeksponowana zbyt długo na promienie słoneczne (ten minerał szybko się przesyca w słonecznej kąpieli).

Ładowanie kwarcu różowego wymaga jedynie pozostawienia go na otwartym terenie, gdzie nie będzie otoczony przez cztery ściany. Jak większość minerałów słabo znosi wstrząsy i zamknięte plastikowe pudełka, więc nie należy go owijać w żaden sztuczny materiał, a użyć papieru lub siana.

Połączenia z minerałami

Kwarc różowy tylko pozornie jest łatwym minerałem i dopiero przy bliższym poznaniu jego właściwości można zauważyć, że stanowi dobrą przeciwwagę dla ametystu (bo łączy, gdy ametyst tworzy dystans) oraz dla czaroitu. Słabo rozumie się z agatami, cytrynem oraz celestynem, które to są kamieniami powiązanymi z aspektami intelektualnymi.

Można wzmocnić jego działanie rubinem, granatem, hematytem, a nawet labradorytem, o ile będzie się ostrożnym w noszeniu takiego połączenia, gdyż wzrasta szansa na przesyt jego wibracjami.

Kryształ górski ułatwi korzystanie z kwarcu różowego “sercom z kamienia”, jednak u wrażliwych osób, może błyskawicznie doprowadzić do przesycenia, kończącego się uczuciem igieł wbijanych prosto w układ nerwowy.

Zakończenie

Kwarc różowy, choć należy do najczęściej wybieranych minerałów, jest jednym z silniejszych i bardziej wymagających. Jego działanie jest korzystne dla człowieka na wielu poziomach. Wzbudza zmysły, aktywuje układ nerwowy i zasila emocjonalność.

Więcej na temat mocy kamieni, ich subtelnej budowy oraz relacji z człowiekiem przeczytasz w serii poświęconej pracy z minerałami: Moc kamieni i kryształów cz. 1: Wprowadzenie.