Pełnia
Wróć do listy artykułów

Codzienny rozwój każdej czakry

Czakry są centrami energetycznymi w naszym ciele, zdolnymi do transferu zarówno energetycznego jak i informacyjnego jednocześnie, na każdym poziomie, w którym istnieje ich odpowiednik. Ich działanie i aktywność zależne są, przede wszystkim od naszej świadomości, ale także od typu środowiska oraz czynników naturalnych jak i kulturowych. Ośrodki energetyczne w ciele pozwalają bez większych przeszkód działać w każdej znanej nam sferze istnienia.

Każdy człowiek jest inny, dlatego, naturalnie poziom aktywności czakr u różnych ludzi może zdecydowanie odbiegać od „normy”. Biznesmen nastawiony głównie na zysk będzie miał silnie rozwiniętą czakrę Podstawy i Splotu, gdy kapłan będzie skupiał się na rozwijaniu czakry Gardła i Korony. Przeciętny człowiek o słabych inklinacjach do czegokolwiek najlepiej rozwinięte będzie miał ośrodki Podstawy i Serca. Ezoteryk skupi się na wirze Serca i trzeciego oka.

Jednak tak nierozważne przesadzenie tylko w jednym lub dwóch wirach grozi przykrymi konsekwencjami. Brak równowagi w systemie energetycznym zbyt długo utrzymany wykrzywia rozwój ciał subtelnych czyniąc przeszkody w rozwoju. Rozsądnym będzie utrzymanie się w złotym środku i harmonijnym rozwijaniu każdego ośrodka głównego.

Czakry określają sfery 

Każdy główny ośrodek energetyczny w ciele człowieka, przejawia konkretną sferę życia oraz zainteresowanie świadomości tymi sprawami. Człowiek wszechstronny będzie mienił się blaskiem każdej z czakr, gdy osoba skupiona tylko na jednym temacie pozbawi się blasku większości z nich. Jeśli chcemy realnie doenergetyzować czakrę, musimy zrobić coś, co ma wpływ na każdy z ośrodków.

Czakra Podstawy

Czakra podstawy odpowiada za radzenie sobie w materii, potrzeby fizjologiczne, chęć życia, posiadanie własnego obszaru, stabilność psychiczno-emocjonalną, seks i uczucie bezpieczeństwa, a także temperaturę ciała. Dla czakry Podstawy najlepsze będą codzienne ćwiczenia na siłowni lub gimnastyka oraz gruntowne sprzątanie. Zdobędziemy w ten sposób większą stabilność i pewność, że kontrolujemy siebie i naszą przestrzeń, co wybitnie wspomoże świadomość.

Czakra Sakralna

Czakra sakralna odpowiada za uczucie przyjemności, relacje typu lubię-nie lubię, nastawienie, prostą formę empatii, emocje i seksualność. Zawiaduje większością systemu obronnego ciała energetycznego. Dla czakry Sakralnej powinnyśmy zapewnić rozrywkę w postaci dawki humoru, wyjścia na imprezę lub zrobienia czegoś co sprawia nam przyjemność. Odpowiada ona za emocje każdego poziomu.

Czakra Splotu

Czakra splotu odpowiada za działanie, aktywność nastawioną na siebie, pracę dla samego siebie. Kojarzona z istnieniem ego. Przez nią pobierana jest siła życiowa (prana) od Słońca. Daje nam siłę przebicia w świecie, w którym potrzeba asertywności. Dla czakry Splotu liczy się nasz wpływ na świat oraz zainteresowanie nim. Do jej doładowania potrzeba utworzenia sobie planu, wykonywania pracy dzięki własnej motywacji, czyli chęci osiągnięcia realnych wyników.

Czakra Serca

Czakra serca odpowiada za związki oparte na uczuciach, wymianę z otoczeniem, relacje międzyludzkie, doskonalszą formę empatii. Jest regulatorem rozmieszczania energii w ciele zajmując rolę centrum. Dla czakry Serca liczą się relacje ze światem i związki międzyludzkie, spotkanie ze znajomymi, wymiana energii – kontakt z istotą żywą (nawet zwierzęciem czy rośliną). To obecność ludzi, wsparcie, praca w grupie.

Czakra Gardła

Czakra gardła odpowiada za przekaz i odbiór, przejawianie swych pragnień, wyobraźnię, marzenia i sny. Kojarzona z punktem, w którym można wzmocnić swą koncentrację. Ważna dla ludzi używających głosu bądź takich, którzy chcą nauczać. Dla czakry Gardła liczy się kreacja, tworzenie, pasje, zainteresowania i hobby – ich rozwijanie w typowo artystyczny sposób, a więc wyrażanie siebie. Ta czakra odpowiada za przekaz i odbiór bodźców.

Czakra Trzeciego Oka

Czakra trzeciego oka odpowiada za zdobywanie wiedzy o świecie, rozumieniu bodźców, po części także widzenie. Dla czakry trzeciego oka liczy się wiedza, jej zdobywanie oraz zrozumienie. Potrzebna jest więc dawka wiedzy np. obejrzyjcie film przyrodniczy, potem obserwujcie gwiazdy, a na koniec opanujcie materiał z Kamasutry. Samo opanowanie wiedzy i przyjęcie informacji jest kluczowe dla tej czakry.

Czakra Korony

Czakra korony odpowiada za za rozwój duchowy, myśl abstrakcyjną i osiągnięcie idealnych cech archetypowych. Pełne rozbudzenie tej czakry jest szczytem rozbudzenia całego systemu energetycznego. Dla czakry Korony nie ma nic ważniejszego niż świadomość istnienia i ewolucja. Rozwijamy ją medytując, rozmyślając nad ideami i pojmując tajemnice tego, co stworzone. Oznacza także pracę nad doskonaleniem ciała jak i umysłu oraz przepracowaniem ważnych dla nas lekcji życia z wcielenia.

Rozpatrywanie potrzeb czakr

Wiedząc już jakie czakry odpowiadają poszczególnym sferom życia, możemy zastanowić się nad tym, czego potrzebuje nasze ciało. Istnieje piramida potrzeb, która stanowi pewną wskazówkę, lecz dla pełnej jasności zaznaczę – ważne jest, aby rozpocząć od początku i skupić swą uwagę na czakrze Podstawy oraz czakrze Splotu. Obie te czakry dają nam ciągły dostęp do dwóch podstawowych energii w ciele – siły życiowej i Kundalini. Na nich skupmy przynajmniej połowę swych wysiłków.

Gdy już te dwie czakry staną na odpowiednim poziomie poczujemy wzrost energii w ciele, a wtedy możemy zająć się wydajniej pozostałymi czakrami. Pobudzanie każdego ośrodka powinno trwać około 5-10 minut i nie poleca się stosowania dłuższego skupienia – może to doprowadzić do nadaktywności wiru i spowodować rozregulowanie układu energetycznego.

Nie zaleca się intensywnej pracy nad czakrami wyższymi (trzeciego oka i Korony), gdyż te czakry i tak nie zostaną aktywne bez dostarczania im ciągłego transferu energii z pozostałych czakr. Przymus ich aktywności spowoduje, że czakra zacznie czerpać z surowej energii z zewnątrz, otwierając się tym samym na obce wpływy – jest to NIEBEZPIECZNE.

Medytacja nad czakrami, masaż okolic czakry czy świadome ładowanie, to tylko kilka z wielu możliwości zajmowania się czakrami. Na początek jednak wystarczą i dadzą każdemu podstawę do dalszej praktyki i rozwijania swego ciała. Dopóki wiry nie będą odpowiednio rozwinięte nie powinno się przeć do przodu na siłę z bardziej zaawansowanymi działaniami. Ciężko jednak określić jak bardzo czakra jest przygotowana. Poniżej zamieszczam uproszczony opis niedomagań czakry.

Jak sprawdzić stan czakr?

Wszystkie wrażenia wymykające się ramom delikatnego wrażenia ruchu (mrowienia) i ciepła są czymś dziwnym i mówią nam o zachodzących zmianach w czakrze. Zimno będzie oznaczało brak energii, blokady, być może nawet wampiryzm na czakrze. Gorąco jest oznaką nadaktywności, pobudzonej materii i świadczy o braku właściwej regulacji ośrodka. Lekkość (a la pustka) oznacza brak wystarczającej ilości materii w wirze, co przekłada się na jego siłę i możliwości. Ciężar, odwrotnie – świadczy o zapchaniu nadi (kanałów energetycznych) i nie wyrabianiu z przyjętą ilością energii. Pulsacje, zmiany obrotu i wahania ostrzegają przed chwiejnością w danej sferze i słabym opanowaniem. Bóle, kłucia i ścisk oznaczają poważne blokady, które doszły już do poziomu eterycznego. Brak czucia czakry oznacza mocne wycofanie i rezygnację z tej sfery życia.

Sprawdzanie tych wrażeń następuje w momencie, gdy wyciszymy się i przyłożymy dłoń do czakry. Ciepło dłoni lekko zaktywuje wir, więc bierzmy to pod uwagę osłabiając nieco wyniki. Silne odczucia będą znakiem, że jest źle, gdyż reakcja jest za mocna jak na niewielkie ilości energii. Aby pomóc czakrze nie ładujmy jej, lecz wyrównajmy ciśnienie pozbawiając ją materii subtelnej lub odwrotnie.

Szczegółowe opisy czakr:

W przygotowaniu pozostałe czakry.

Napisz na kontakt@ommani.pl i dowiedz się jak wygląda Twój przepływ energii w danej sferze istnienia, powiązanej z każdą z czakr.