Pełnia
Wróć do listy artykułów

Czakra Splotu (Manipura)

Czakra splotu jest tą, której najczęściej przypisuje się siedzibę ego, a więc naszej osobowości i charakteru. Powiązana z ogniem i walką o swoje, za pomocą charyzmy. Do jej podstawowych zadań należy pobieranie prany z powietrza, przejawianie naszych wysiłków oraz wspieranie ich osiągania.

Podstawy czakry splotu

Umiejscowienie:
Swój początek bierze w kręgosłupie, na wysokości przepony i właśnie dlatego, tak mocno reaguje na właściwie techniki oddechowe. Wir wychodzi tuż pod żebrami, w centrum tułowia. U niektórych ludzi ta czakra przesuwa się w stronę śledziony, gdzie pracuje znacznie wydajniej.

Barwa:
Człowiek przeciętny ma czakrę splotu o barwie żółtej. Potrafi przybrać ona kolor prawie pomarańczowy, gdy człowiek przekłada emocje nad intelekt. Gdy emocjonalność nie jest problemem, to barwa żółta robi się jaśniejsza i bardziej żywa. U człowieka przebudzonego, żółty przybiera białą barwę, przypominającą słońce widziane w bezchmurny dzień.

Ilość płatków:
Czakra splotu posiada 6 płatków, które rozchodzą się w 6 ścieżek nadi – są one autostradami dla cząsteczek siły życiowej, która zostaje przyjęta przez wir, z przestrzeni wokół. Kanały rozprowadzają pranę do pozostałych ośrodków – jest to tak zwany obieg czakralny.

Zadania czakry splotu słonecznego

Najważniejszą funkcją tej czakry, jest odczuwanie wszelkiego ruchu i działań oraz pobieranie siły życiowej z przestrzeni wokół nas, w celu podtrzymania procesów życiowych wszystkich ciał subtelnych.

Oprócz tego, czakra splotu odpowiada na poziomie:

  • eterycznym, za pobieranie oraz rozdzielanie prany, na cząsteczki siły życiowej w 7 odmianach. Mobilność oraz chęć działania na poziomie fizycznym. Utrzymywanie poziomu energii, regulacja snu, aktywność w każdej formie, zawiaduje skórą, zachowaniem równowagi motorycznej;
  • astralnym, za emocje podparte intelektem np. irytację, złość, sarkazm lub żal. Mocna obrona swoich uczuć i pragnień, jak również i kładziony nacisk na uzyskanie akceptacji świata;
  • mentalnym, za charyzmę, pracowitość, skupienie umysłu (koncentracja), otwartość na wyzwania, dokładność w tym co się robi, obrona swoich granic (w tym również własnego zdania).

Silna czakra splotu jest idealna dla osób chcących uzyskać sukcesy w czymkolwiek czego by się nie podjęli. W końcu działanie tej czakry opiera się na parciu do przodu i pełnym przejawianiu swych pragnień. Błędnie zostało to uznane za centrum naszego ego (kiedy te nigdzie się nie koncentruje). Każda czakra przejawia jedną ze sfer, a ego jest związane z nimi wszystkimi.

Czakra spotu ma możliwość transformowania energii niższych w wyższe, gdyż przejawia sferę naszej mentalności, a więc naszych wyborów. Jest pomostem między tym, co w nas nieopanowane, a wyższym istnieniem bliższym Bogu.

Pochłanianie siły życiowej przez czakrę

W pierwszym etapie czakra wchłania cząsteczki energii życiowej z poziomu wyżej, co dla nas wygląda jakby prana wytrysnęła ze środka i wpadła w ruch wirowy czakry. Wtedy zostaje ona rozbita na siedem części, a każdy ze składowych atomów nasycony jest jedną z siedmiu odmian prany, którego wyłapuje każde z falowań dzięki różniącym się wibracjom. Następnie wędrują przez nadi do czakr, a potem do reszty ciała wypromieniowując swoje ładunki tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Wszystkie odmiany prócz różowoczerwonej – ta wpływa w czakrę i rozchodzi się po nerwach.

Siedem odmian prany ma barwy:

  • Różowoczerwony, który wędruje do układu nerwowego.
  • Pomarańczowy, który zasila czakrę sakralną.
  • Ciemnoczerwony, który płynie do czakry podstawy.
  • Żółty, który kieruje się ku sercu i wyżej.
  • Zielony, który rozlewa się po jamie brzusznej.
  • Niebieski, który kieruje się ku gardłu i tam wyładowuje.
  • Fioletowy, który idzie razem z niebieskim promieniem, miesza się w nim w okolicy oczu/nosa i wyładowuje w górnej części głowy.

Czakra Splotu na różnych poziomach energii

Blokady w tej czakrze mocno zakłócają naszą aktywność – czujemy się zmęczeni, pozbawieni chęci do robienia czegokolwiek albo uczestniczenia w zajęciach. Błędem jaki popełniamy jest pozwalanie aby taki stan bez energii trwał.

Niski poziom
Człowiek odczuwa zagubienie i nie potrafi znaleźć swojego miejsca w świecie. Nie czuje też istnienia celu, dla którego tu przybył ani chęci by spełniać się zawodowo lub w innej sferze. Powstaje nerwowość, która nie okazywana będzie w nim narastać. Zaczyna się bać i przestaje wierzyć, że może walczyć o swe marzenia, mając prawo rozwijać się i żyć pełnią siebie.

Średni poziom
Stan czakry daje człowiekowi możliwość rozwoju i przebudzenia do walki o swoje. Człowiek wciąż nie ma siły do pełnego przejawienia swoich pragnień, ale ma już możliwości ich ukazania. Niska samoocena przeszkadza jednak w okazaniu swojej istoty. Co ciekawe – pojawia się tutaj chciwość i małostkowość, pojawiają się sytuacje typu „sam nie może, a drugiemu nie da” lub chęć sprowadzenia kogoś do swego poziomu, aby nie miał lepiej niż on.

Wysoki poziom
Człowiek błyszczący w tłumie, o wielkiej charyzmie, potrafiący przekonać do swoich pomysłów innych. Uważany za odważnego, który jest gotów walczyć o swoją przestrzeń w świecie i spełnienie marzeń. Nie zasypuje gruszek w popiele – pracuje nad sobą, doskonali swe umiejętności i zapoznaje nowych ludzi. Jest dynamiczny w pracy, z właściwą samooceną siebie i rozsądkiem oraz logiką, która tworzy jego ścieżkę życia. Wraz z kolejnymi osiągnięciami osiąga zadowolenie ze swoich dokonań.

Przesycenie energetyczne

Czyni z człowieka choleryka, który wszędzie będzie chciał nagiąć ludzi do swoich wymagań, a jego pragnienia nigdy nie będą zaspokojone, co wiąże się z chciwością, sknerstwem, kłamstwami i oszustwami. Taka osoba szybko traci znajomych, a każdy człowiek, którego spotka jest dla niej potencjalnym przeciwnikiem i zostaje potraktowany napastliwym tonem. Tak rodzą się dyktatorzy.

Opisy pozostałych czakr

Dodatkowo, o zrównoważonym rozwoju każdej czakry przeczytasz w tym artykule: Codzienny rozwój każdej czakry.