Pełnia
Wróć do listy artykułów

Praca z energiami cz. 2: System energetyczny człowieka – moc to nie wszystko

Gdy mówimy o Energetyce, to rozważamy przede wszystkim jak działa energia płynąca przez świat. Możemy dostrzec (lub poczuć) moc płynącą przez system energetyczny człowieka, skumulowaną w przedmiotach i pojawiającą się wraz z blaskiem dnia. Ludzie bardziej sensytywni są w stanie odbierać subtelne wymiany energii podczas obserwacji innych. Świat otoczony jest energią, a każdy z nas ma jej nieograniczone ilości w zasięgu ręki.

Poprzednia część kursu: Praca z energiami cz. 1: Energia człowieka i jak ją odczuwać?

Moc, potencjał, siła

Cały otaczający Cię świat jest zalewany ciągłymi falami energii ożywiającej materię do ruchu. Nawet jeśli pozornie tego nie dostrzegamy, to wszystko lśni od energii płynącej w stałej wymianie pomiędzy materiami. Energia może być więc uznana za przestrzeń o nieograniczonym potencjale. Jednak człowiek nie ma nieograniczonej mocy – wcielona świadomość, którą przykryto wieloma ograniczeniami materii stanowi jego oś przejawiania. Bierze on tyle energii ile jest w stanie utrzymać. Tym właśnie jest MOC – wydzielonym zasobem energii.

Jednak moc to nie wszystko, choć wokół niej skupia się większość procesów, które ma w sobie człowiek. Część z nich skupia się w postaci procesów życiowych i zwykle jest to prawie połowa zasobu. Pozostała energia zwana POTENCJAŁEM jest używana wyrywkowo i zgodnie z potrzebą np. myśli, emocje, wykonywane działania czy rozwiązywanie łamigłówki.

W momencie, gdy wprowadzamy intencje w życie, z potencjału bierzemy potrzebną ilość energii i umieszczamy w nośniku (materiach, np. ciału). Będąc w formie może przejść w stan ukierunkowanej mocy, czyli SIŁY. Siła, to atrybut używany w tu i teraz. Jest to energia obserwowana w momencie, gdy łączy się z materiami i wprowadza w nich zmiany. 

Ćwiczenie Pierwsze

Złącz dwa palce – wskazujący i kciuk. Koszt wykonania tego efektu nie jest duży, więc dołóż energii i mocniej naciśnij na opuszki palców, koncentrując się na ich styku. W odpowiedzi powstaną wrażenia coraz silniejszego napięcia mięśni. Kontynuuj utrzymanie osiągniętego poziomu i co pewien czas wzmacniaj nacisk. Zaprzestań wykonywanie ćwiczenia w momencie, gdy zaczniesz miażdżyć opuszki palców. 

Użycie siły bardzo często wiąże się z większym napięciem ciała oraz mało przyjemnymi wrażeniami. NIe ma w tym nic dziwnego. Myśli są bardzo silnym działaniem i dostosowane do ich odbierania ciało będzie uginać się pod naporem intencji. Początkowo problemem u ludzi jest kierowanie energii przez ciało eteryczne, lecz w późniejszych etapach kursu, każdy powinien umieć oderwać się od tego przyzwyczajenia, co przełoży się na mniejsze napięcie ciała.

Ćwiczenie Drugie

Wyciągnij dłonie przed siebie i ułóż je w geście modlitwy (palce wyprostowane, skierowane ku górze). Zadbaj o to, aby łokcie nie opierały się o żadną powierzchnię. Twoim zadaniem jest obserwacja wykorzystywanej energii do podtrzymania tego gestu przez najbliższe kilka minut. 

Łatwo można zauważyć, że umysł nie jest przyzwyczajony do dłuższego działania przy tej samej myśli. Zwykle łapie ich całe masy i doładowuje po trochu każdą, która wpadnie do głowy. Z tego względu nie odczujemy siły tych myśli, gdyż zbyt słaby odcisk zostawiają w ciele człowieka. Dopiero dłuższa medytacja lub koncentracja na działaniu spowoduje wzrost odczuwalnej siły. Póki proces nie ulegnie zakończeniu, włożona w ćwiczenie siła nie ulegnie rozproszeniu. Ciało eteryczne używa tego, do utrzymania większej ilości siły niż normalnie.

Ćwiczenie Trzecie

Złóż dłoń w pięść i schowaj ją w drugiej dłoni. Skup się na obu dłoniach i skieruj do nich energię. Gest Twoich dłoni ułatwia utrzymanie jej w ryzach, więc bez obaw budź przepływ wewnątrz nich. Wykonuj ten proces przez najbliższe kilka minut. Następnie wybierz dowolną intencję np. wsparcie przy pracy, siłę do treningu czy dobry sen i kieruj myśl w stronę zebranej energii. Gdy będziesz gotów, puść energię poprzez otwarcie dłoni i zakończenie gestu. 

Po zebraniu siły, należy ją wykorzystywać wyłącznie do wyznaczonego celu. Skumulowana siła powoduje wzrost napięć w ciele, gdyż system energetyczny człowieka próbuje utrzymać nadmiar, do którego na początku nie jest przyzwyczajony. Dlatego nieostrożne podejście skutkuje szybką utratą energii i odejściem od wyznaczonego zadania. Jeśli jednak zdołasz ją utrzymać w ryzach, to Twoje ciało rozbuduje się i zacznie procesy poszerzające zdolności energetyczne układu. Nie stanie się to szybko, lecz już po kilku dniach powinna być zaobserwowana zmiana na plus.

Istotne jest, aby człowiek używał swojej siły w sposób świadomy i oszczędny. Należy jednak uważać, aby oszczędność nie zmieniła się w chytrość i lenistwo. Jednym z wielu błędów, które robi większość ludzi, to nieprecyzyjne działanie pozbawione siły. Brak zebranej wcześniej energii, wymusza na człowieku rozpoczynanie od nowa. Naraża go to na ciągłą dekoncentrację, gdy tylko pojawi się inny zasób siły. Powiadomienia na Fb czy słodycze łatwiej przyciągają ludzi właśnie ze względu na gotową energię, którą można łatwo przyswoić.

System energetyczny człowieka i jego bilans

Każdy, kto podejmuje działanie musi liczyć się z tym, że jego bilans energetyczny całkiem szybko ogłosi wartość ujemną (więcej wydaje niż się regeneruje). Efektem tego będzie odczucie zmęczenia, dekoncentracji, pogubienia myśli czy choćby lenistwo. Moment, w którym rano nie chcesz wstać z łóżka jest spowodowany brakiem koncentracji umysłu, a to osłabia zdolność do wykorzystania energii. To samo napotkasz, gdy będziesz uczył się do egzaminów – ciało za wszelką cenę chce oszczędzać energię. Umysł niechętnie z niej korzysta i rzadko wydaje większe ilości siły na zewnątrz.

Ćwiczeń na poprawę tego stanu jest bardzo wiele, a wszystkie koncentrują się na wysiłku. Im więcej go będzie, tym system energetyczny człowieka będzie musiał przyswoić i wykorzystać więcej energii, aby mogło wykonać proces. Na początku wystąpi silne zniechęcenie, napady lenistwa, dezorientacja i nerwowość – zebrana siła będzie w pierwszej kolejności przepływać przez ociężałe ciało. Jest to najbardziej podstawowy test siły woli. Jeżeli odpuścisz, to taką energię najpewniej wydasz na bardzo błahe rzeczy lub szybkie rozładowanie np. agresja czy seks.

Ćwiczenia typowo energetyczne są w tym przypadku niedoskonałe, gdyż najwięcej siły wykorzystujemy do poruszenia ciała fizycznego – to nasze najlepiej przystosowane do życia ciało, więc ono jest tym najbardziej podstawowym nośnikiem naszej energii. Wszystko, co można stworzyć za pomocą energii na zewnątrz będzie znacznie bardziej niedoskonałe (oraz lżejsze, co wydłuża rozwój energetyki ciała o kolejne lata).

Następna część kursu: Praca z energiami cz. 3: Stały przepływ przez ciało energetyczne.