Pełnia
Wróć do listy artykułów

Wygodnictwo

W którym momencie życia, niezwykła codzienność staje się szarym dniem powszednim? Kiedy stwierdziliśmy, że tuż za rogiem, zamiast epickiej przygody czai się ta sama nudna ścieżka do domu? Jako dzieci wszystkiego dotykaliśmy – każdym ze zmysłów. Nutka tajemnicy i magii kryła się wszędzie tam, gdzie dorośli już dawno temu wbili tabliczkę z napisem ‘przecież to oczywiste’. 

Im starszy umysł, tym więcej pragnie wygody. Dorośli, nie dorośli do porzucenia komfortu, na który przecież tak ciężko pracują. Wydaje im się, że kurtyna już dawno opadła, a całą sztukę życia znają na wskroś. Mimo, że seans wciąż trwa, oni myślą, że wiedzą jak się skończy. Niestety, całe przedstawienie odbywa się bez nich. Dzieje się właśnie teraz – tuż za cienkim i niezmierzonym całunem, sięgającym nie dalej niż czubek ich własnego nosa. 

Właściwie, to każdy odgrywa swój własny teatrzyk. Zewnętrzna gra pozorów zniechęca do wewnętrznego wglądu. Gdy czekamy aż to otoczenie zmieni się za nas, wytyczone sobie granice, dbają o nasze poczucie komfortu. Mimo, że świat wciąż pędzi do przodu, nie wszyscy aktualizują się wraz z nim. Niektórzy wolą osiąść w bezruchu. Nie wiedzą, że obojętność to stan najbliższy śmierci. Dziecku daleko od bycia obojętnym. Ciągła ciekawość utrzymuje je w pełni życia.

Nie zadając pytań, można rozkoszować się samą powierzchnią – lecz nie sposób się nią nasycić. Chłodny sceptycyzm nie pozwala wykrzesać najmniejszej iskry ciekawości. Czy nazwane, oznacza poskromione? Wszak, zostało zamknięte w formę, po której nie trzeba spodziewać się już niczego więcej. Myśląc, że to już wszystko, zatrzaskujemy drzwi przed wszystkim innym. Niezależnie od ilości zamków, jeden klucz pasuje do nich wszystkich – autentyczna chęć poznania co to zmienia i z czym się łączy. 

By zakiełkować, ziarno musi wyjść poza przytulne otuliny łupiny. Wszak nie jest wyłącznie efektem cudzych działań. To właśnie ono daje początek wszystkiemu co nowe. Mając stabilne oparcie w ziemi, mnogość możliwości dzięki wodzie i siłę by wzrastać wprost od słońca, zatrzymać może je wyłącznie ignorancja – do pozostania w skorupie zachęcająca.    

 

Komentarze mile widziane.