Pełnia
Wróć do listy artykułów

Praca z energiami cz. 4: Rozgrzewka energetyczna

Podstawą wszelkich praktyk w energetyce, jest przepływ siły przez ciało. Jego utrzymanie pozwala na stałą aktywność, jasność myśli i większą wydolność i regenerację czakr. Poruszaliśmy ten temat w poprzedniej części kursu pracy z energiami. Istnieje wiele sposób utrzymania stabilnego zasobu siły w sobie, lecz bardziej istotne jest ożywienie całego systemu energetycznego w ciele człowieka. Rozgrzewka energetyczna służy temu, by poważniejsza praca z energiami mogła przynosić oczekiwane rezultaty, bez ryzyka uszkodzenia ciała subtelnego.

Dlaczego praca z energiami wymaga wcześniejszej rozgrzewki?

Rozgrzewka energetyczna służy przede wszystkim “rozgrzaniu” energetyki ciała, aby osoba mogła zadbać o podstawową sprawność lub podjąć się bardziej wymagającego treningu. Aby to było możliwe rozgrzewka została skonstruowana w sposób modułowy.

Zaczynamy od pobudzenia energetyki w kończynach górnych i dolnych. Następnie robimy naświetlenie i masaż energetyki na jej powierzchni. Na koniec jest krótkie oczyszczenie i ustalenie równowagi energetycznej. Rozgrzewka może zająć od 15 do 30 minut. Ćwiczenia nie muszą być wykonywane jednocześnie na dwóch kończynach na raz – robienie ich na jednej stronie ciała, spowoduje podobną reakcję na drugiej.

Nie należy naruszać łokci i kolan – nie ma tam ośrodków, a więc ładowanie może doprowadzić do uszkodzeń energetyki ciała. Nie krzyżuj kończyn, gdyż to przeszkadza w utrzymaniu równowagi energetycznej. Co pewien czas rób przerwę, aby dotarły do Ciebie efekty z wykonywanych ćwiczeń.

W razie bólu lub innych intensywnych odczuć, należy dać sobie kilka minut odpoczynku. Praca z energiami powinna pomóc nam lepiej poznać własne ciało i jego ograniczenia. Podczas praktyki naszym celem jest odpowiednie i ostrożne przekraczanie dotychczasowych granic, w celu rozwijania układów – jednak zbytnia przesada może skończyć się kontuzją.

Etap Pierwszy – Kończyny górne

Etap Pierwszy dotyczy górnych kończyn ciała, które należy pobudzać w pierwszej kolejności, aby zarówno układ uziemiający jak i wydalniczy działały sprawnie. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania lepszych wyników w następnych ćwiczeniach, a praca z energiami stanie się prostsza i przyjemniejsza. Należy pamiętać aby nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń.

Krok 1: Skup się na nadgarstkach w punkcie styku dłoni z przedramieniem. Twoja świadomość automatycznie powinna wniknąć w ciało, co spowoduje wzrost energii w obszarze działań. Poświęć około 10 sekund w celu zebrania odpowiedniej ilości energii. Następnie puść skupienie i nastaw się na odbiór wrażeń. Powinny pojawić się całkiem szybko, więc pamiętaj, aby nie spinać się, gdyż to przeszkodzi w odczuwaniu. Powtórz to ćwiczenie jeszcze trzy razy, aby wzmocnić efekt.

Krok 2: Skup się na ośrodkach dłoni (to niewielkie zagłębienie po środku dłoni). Spowoduje to wzrost energii w obszarze i wir energii zacznie napełniać się siłą. Możliwe jest odczucie kierunku wirowania, lecz nie jest to zawsze występujący bodziec (uzależniony od rozwiniętej energetyki). Poświęć temu ćwiczeniu 10 sekund skupienia, następnie przerwij by odczuć efekty – powtórz ten etap trzy razy. Potem przez około 1-2 minuty obserwuj przepływ energii pomiędzy nadgarstkiem, a ośrodkiem dłoni.

Krok 3: Płynnie przejdź od ośrodków dłoni, poprzez nadgarstki i łokcie aż do stawów, które łączą ręce z barkiem. Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się zbyt długo na łokciach (najlepiej ich unikać). Gdy znajdziesz się już w stawach, wniknij w nie pogłębiając stan naładowania i na chwilę odpuść, aby otrzymać wrażenia (odczyt). Możliwe są wrażenia na całych kończynach górnych oraz barków, karku i głowy, gdyż stawy wchodzą już w skład wewnętrznych procesów (komunikują się z wnętrzem). Poświęć około 1-2 minut na obserwację i wzmocnienie przepływu energii.

Krok 4: Przejdź do punktów tuż pod obojczykiem, w okolicy mostka, gdzie czuć małe wgłębienie. Jest ono mniej więcej w połowie drogi od stawu do mostka. Tam są ostatnie punkty energetyczne, łączące ramiona z resztą układu (a jednocześnie dwa z kilku ośrodków pobocznych czakry serca). Nie należy błądzić skupieniem na klatce piersiowej, aby nie naruszyć równowagi energetycznej. Utrzymuj przepływ energii przez minutę.

Krok 5: Ostatnim ćwiczeniem z tego etapu jest delikatne przesunięcie skupienia od stawów do ośrodków dłoni i z powrotem. Przeczesując w ten sposób energetykę, wzmocnimy ją oraz stabilizujemy przepływ energii. Po tym ćwiczeniu kończyny górne powinny być lżejsze, lepiej odczuwalne i co najważniejsze – aktywne energetycznie. Ostatecznie kończyny górne powinny połączyć się z sercem, tuż nad mostkiem.

Rozgrzewka energetyczna kończyn górnych – skrypt

> Skupienie na nadgarstkach przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Skupienie się na ośrodkach dłoni przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Obserwuj przepływ energii pomiędzy nadgarstkami, a ośrodkami dłoni.
> Płynnie przejdź przez całą rękę do stawu łączącego barki z ramieniem.
> Skupienie na stawie barkowym przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Poprowadź skupienie od stawu barkowego do ośrodka dłoni i z powrotem 5-6 razy.

Etap Drugi – Kończyny dolne

Etap Drugi, to energetyczne pobudzenie kończyn dolnych. Rolę zaworów siły przejmują tutaj kostki. Zamiast łokci są kolana, których też nie należy naruszać. Ilość czasu poświęconego na ten etap jest bardzo podobna. Na tym etapie ćwiczący zwykle staje się nieuważny lub pośpieszny i próbuje wykonać ćwiczenie intensywniej – praca z energiami w ten sposób nigdy nie prowadzi do niczego pożytecznego, dlatego zdecydowanie nie polecam takiej postawy!

Krok 1: Skup się na kostkach w punkcie styku łydki ze stopą. Po krótkim czasie będzie można wyczuć niewielki pierścień energii wokół kostek – jest to naturalne halo. Ta otoczka umożliwia łatwą wymianę energii z ziemią, więc nie należy jej naruszać. Gdy odczujemy, że energia zaczyna napierać na kostki, należy przejść do ośrodków stóp.

Krok 2: Stopy mają bardzo dużą ilość portów energetycznych – form, które odpowiadają za szybką wymianę dużych ilości energii (podobnie jest z dłońmi). Nie jest więc konieczne skupianie się wprost na ośrodku stopy. Dla zapaleńców – wir znajduje się w zagłębieniu stopy, gdzie kończy się obszar pięty. Poświęć 10 sekund po 3 razy. Następnie obserwuj przepływ energii od stóp do kostek i z powrotem, aby wzmocnić pobudzenie tego obszaru.

Krok 3: Przejdź teraz płynnie od stóp, poprzez kostki i kolana aż do stawów łączących nogi z biodrami. Poświęć przynajmniej minutę na rozgrzanie stawów. Uważaj jednak, aby trzymać się ich i nie iść do góry – jest tam układ dwóch słońc, którego naruszenie będzie związane z przykrymi konsekwencjami. Po odpowiednim pobudzeniu stawów, nasyć je jeszcze trochę energią i wyślij krótkie fale energii w stronę stóp. Obserwuj co się wtedy dzieje.

Rozgrzewka energetyczna kończyn dolnych – skrypt

> Skupienie na kostkach przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Skupienie się na ośrodkach stóp przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Obserwuj przepływ energii pomiędzy kostkami, a ośrodkami stóp.
> Płynnie przejdź przez całą nogę do stawu łączącego biodro z nogą.
> Skupienie na stawie biodrowym przez 10 sekund. Powtórz 3 razy.
> Poprowadź skupienie od stawu biodrowego do ośrodka stopy i z powrotem 5-6 razy.

Etap Trzeci – Pobudzenie układu czakr

Etap trzeci, to głównie pobudzenie przepływu siły przez tors i głowę, aby zgęstki i zużyte materie mogły łatwiej wydostać się z układu energetycznego.  Najlepiej zrobić to poprzez delikatne pobudzenie czakr, które nabierając rozpędu, stworzą większą dynamikę w kanałach energetycznych, zwanych często nadi.

Krok 1: Złącz dłonie ze sobą, a stopy ustaw równolegle ze sobą. Da to równowagę, która wyrówna częściowo dominację jednej ze stron. Dla większego wyrównania niech słabsza strona zajmie miejsce nad silniejszą, aby korzystać z rytmu który ją wyreguluje (dłonie w pięści, stopy jedna na drugą). Gdy zauważysz u siebie instynktowną chęć położenia jednej kończyny nad drugą, to oznacza, że położona na górze ręka czy noga jest słabsza (lub pozbawiona równowagi).

Krok 2: Rozgrzej dłonie energią. Będąc dalej skupionym na otwartych dłoniach przesuń nimi nad sercem, następnie przez gardło, twarz, głowę, kark i aż do ramion, gdzie odpuszczasz. W tym momencie Twoje dłonie już będą pozbawione energii, która znajdzie się na powierzchni ciała. Potem powtarzasz proces, lecz odwrotnie: ramiona, kark, głowa, twarz, gardło, serce, splot, brzuch i poniżej odpuszczasz, aby nie naruszać układu dwóch słońc. Powtórz to 5-6 razy aby dobrze odczuć wpływ.

Krok 3: Zgromadź energię w ośrodku dłoni i wysyłaj ją “naświetlając” każdy obszar ciała. Zbierz energię w dłoniach i wyrzucaj ją impulsami w: uda, kolana, brzuch wyżej niż pępek, płuca, ramiona, łokcie, łopatki). Na każde ładowanie nie może być więcej niż kilka sekund. Powodem tych impulsów jest pobudzenie energetyki na głębszym poziomie i poruszenie zastałej materii (wytrącanie zgęstków).

Nasycanie i masaż energetyczny powierzchni – skrypt

> Złącz dłonie ze sobą w geście modlitwy. Palce mają być wyprostowane.
> Skupienie na ośrodkach dłoni przez 15 sekund. Powtórz 3 razy.
> Skieruj otwarte dłonie wewnętrzną stroną przed oczy. Skup się na nich.
> Dłońmi przejdź przez klatkę, gardło, usta, nos, oczy, czoło, czubek głowy, tył głowy, kark.
> Przy barkach rozłóż dłonie na boki w geście rozłożenia rąk.
> Skieruj dłonie w stronę karku. Skup się na nich przez 15 sekund.
> Dłońmi przejdź przez kark, tył głowy, czubek głowy, czoło, twarz, szyję, mostek, splot.
> Skończ przy brzuchu oddalając dłonie od ciała.

Etap Czwarty – Równoważenie przepływu

Na etapie czwartym, rozgrzewka energetyczna ma na celu przywrócenie równowagi i pogłębienie synchronizacji poszczególnych układów w jednym systemie energetycznym człowieka. Jest to istotne, gdyż praca z energiami prowadzi do pobudzenia ciała, a to czasem wytwarza odruchy zwrotne, co zakłóca synchronizację całego systemu.

Krok 1:  Wyciągnij przed siebie obydwie dłonie. Złącz je w geście modlitwy i przez kilkanaście sekund utrzymuj w takiej pozycji, jednocześnie skupiając się na czakrach dłoni. Spowoduje to wzrost ich aktywności i wymianę energii, jeżeli jedna ze stron ma za dużo siły. Podobnie zrób ze stopami – wystarczy ustawić je tak, aby kostki przylegały do siebie. Jeśli wymiana energii nie idzie płynnie, to słabszą stronę ustaw na górze, gdy pod nią znajdzie się mocniejsza strona. Dzięki temu mechanicznie wytworzysz ciąg słabszej kończyny i pobierzesz energię z mocniejszej strony.

Krok 2: Przesuń myślami po ciele dokładnie trzymając się każdej kości i/lub mięśni. Twoim zadaniem jest przeczesanie ich, aby oczyścić z drobin zalegającej materii. To dobry masaż pobudzający zastałe materie ciała eterycznego. Jest świetnym dopełnieniem całej rozgrzewki, gdyż stymuluje działanie energetyki w stronę oczyszczenia się i poprawy wydajności. Nie kombinuj z głową – jeśli rozprowadzisz energię po układzie nerwowym, to mózg sam zacznie oczyszczanie. Na koniec przejedź spokojnymi falami energii przez większe partie mięśni.

Krok 3: Ostatnim ćwiczeniem na tym etapie jest oczyszczanie kręgosłupa. W jego materiach tkwi układ centralny, który pozwala na przepływ dużych transferów siły, ale czasem zapycha się i trzeba udrożnić kanał poprzez pozbycie się zwałów materii. Sięgnij myślami od kości ogonowej i kręg po kręgu lekko go naładuj. W międzyczasie poczujesz pewne zawirowania, które pociągnij do góry (w stronę głowy). Gdy będą przy karku, dłońmi wyciągnij zawiesinę i odrzuć ją na bok. Jeśli tego nie zrobisz, to zawiesina przytka sploty energetyczne gęsto rozłożone w całej głowie. Ostrożnie modyfikuj ilość energii, którą udzielasz do poruszenia materii.

Równowaga energetyczna – skrypt

> Złącz dłonie ze sobą w geście modlitwy. Palce mają być wyprostowane.
> Skupienie na ośrodkach dłoni przez 15 sekund. Powtórz 3 razy.
> Postaw stopy obok siebie w takiej pozycji, aby kostki były równolegle do siebie.
> Skupienie na ośrodkach stóp przez 15 sekund. Powtórz to 3 razy.

> Zbadaj mentalnie ciało. Bez pośpiechu rozprowadź energię po ciele.
> Skup się na oczyszczeniu układu nerwowego.
> Poprowadź energię przez większe partie mięśni.
> Delikatnie usuń napięcia tkwiące przy układzie kostnym.

> Skup się na kości ogonowej.
> Przeciągnij zwały materii z dołu ku górze.
> Wyciągnij zawiesinę przez kark i odrzuć ją poza siebie.

Zakończenie

Rozgrzewka energetyczna jest dobrą opcją dla każdego, kto na rozpocząć trening własnej energetyki. Można robić ją codziennie bez większych problemów. Nie zajmuje dużo czasu, nie wymaga zaawansowanych pozycji czy dużego skupienia. Dobrze sprawdzi się nawet w przypadku nudy czy oczekiwania w kolejce. Jednak żadna praca z energiami nie może zaistnieć bez udziału świadomości. Tak samo rozgrzewka nie potrafi zrobić się sama – od tego jesteś Ty.