Pełnia
Wróć do listy artykułów

Myślokształty — Wewnętrzna reprezentacja myśli

Myślokształty to fascynująca projekcja naszych myśli i emocji zebranych w często barwnych i posiadających niezwykłą formę energiach. Wielość wrażeń, jakie napotykamy każdego dnia, powoduje, że setki takich energii przepływa przez ciało subtelne człowieka, czym wywołuje mniej lub bardziej pożądane reakcje. Te konkretne nurty są w stanie przenieść człowieka w każdy możliwy stan, dlatego ich badanie jest jedną z ciekawszych rzeczy, nad którymi można pracować w duchowości.

Czym są myślokształty?

W najprostszym zakresie każdy myślokształt składa się z Barwy opisującej jakość myśli, Kształtu przedstawiającego naturę myśli oraz Wartości określającej siłę (manifestację) myśli w świat. Te trzy zakresy budują projekcję będącą stworzoną lub przyjętą przez umysł myślą. Możemy traktować je jako wewnętrzną reprezentację tego jak umysł pojmuje świat. Mogą być to sugestie z głębi podświadomości albo niezależne byty lub klucze do sfer wyższych i niższych. Mnogość teorii tylko dodaje im tajemniczego blasku i czyni ciekawymi obiektami zauważalnymi poprzez nasze wewnętrzne oko.

Barwa

Jakość myśli jest związana z podejściem człowieka do tematu. Najłatwiej będzie posłużyć się przykładem pryzmatu, przez które białe światło łamane jest na wiele innych kolorów. Biel jest oznaką uniwersalności, ekspresji i czystego potencjału. Czerń z kolei ma zdolność odcinania, zamykania i wzmocnienia fundamentów. Wszystkie inne barwy można podzielić na 3 zakresy:

  • na ciepłe (brąz, czerwień, pomarańcz), które skupiają się na manifestowaniu w materiach, dynamice ciała i wielu odmian interakcji,
  • na chłodne (fiolet, niebieski, granat, błękit), które skupiają się na aspekcie mentalnym, psychicznych umiejętności oraz użyciu wyobraźni i twórczej myśli,
  • na kontaktowe (róż, zieleń, żółty), które skupiają się na relacjach, więziach społecznych i podejmowaniu świata poprzez sferę uczuć i emocji,
  • na specjalne (srebro, złoto, indygo), które skupiają się na specjalnych możliwościach ludzkiego umysłu takich jak intuicja, harmonia czy rozwinięta etyka.

Rzadko kiedy myślokształt zachowuje tylko jeden kolor. Nasze myśli często są ze sobą powiązane, przez co budujemy formy z wieloma gradientami wzajemnie przenikających się barw. Ich zrozumienie bywa przez to trudne, zwłaszcza gdy błądzimy w kierunku negatywnych przekonań, które pokrywają wszystko brudnym nalotem.

Kształt

W ezoteryce rozróżnia się dwie możliwości — linię i okrąg oraz trzecią, która jest ich połączeniem, czyli spiralę. W ich zakresie tworzone są wszystkie możliwe wzory dla myślokształtów. Najprostsze do odczytu są te, które przedstawiają projekcję tego, o czym myślimy np. obraz przedstawiający góry, małą sylwetkę wspomnianej osoby albo prawie 1 do 1 prostą formę typu krzesło, mydło czy szklanka.

Osobną kategorią są formy abstrakcyjne, które mniej lub bardziej symbolicznie przedstawiają rdzeń myśli i tak myśląc o czymś szybkim, wyobrazimy sobie auto lub samolot, a chcąc wyobrazić sobie ciepło, powołamy projekcję rozpalonego pieca. Kształt bowiem jest dokładnie taki, aby jak najlepiej oddać naturę myśli. Agresywne i negatywne złorzeczenia będą ostre, co nazywamy “słowa, które mogą ranić”. Delikatne i miękkie formy będą częściej obserwowane przy dobrych życzeniach i miłych słowach.

Myśli pełne bólu i rozpaczy będą niczym błotne masy pokryte drutem kolczastym. Już samo skojarzenie wywołuje psychiczny zryw, aby zaprzestać takiej myśli. Często jednak myśli nie są aż tak mocno ukształtowane, przez co błądzimy w zamglonych formach niekonkretnych myśli. Jasne i promieniste formy będą przedstawiać bardziej abstrakcyjne myśli o wolności, czystości i wielu innych cech doskonałego człowieka.

Wartość

Dzięki niej myśl wyróżnia się z tła i staje się niejako samodzielną sferą, którą można odkrywać w nieskończoność. Dlatego często jest rozumiana pod kątem siły przekazu oraz czystości jej wyrażania, aby zachowała wyraźny odstęp od innych myśli krążących po głowie. Nieokreślona myśl będzie bardziej obłokiem lub oparem, gdy konkretna myśl zostanie ujrzana w czystej postaci jako jasny i mocno zarysowany kształt.

Im większa siła, tym lepiej myśl odcina się od otoczenia, co sprawia wrażenie, że jest intensywniejsza i czystsza od mentalnej chmury przechodzącej przez umysł. Wartość przekazuje więc siłę naszej koncentracji, dzięki czemu myśl krystalizuje się w wyrazistą formę. Pozwala to łatwiej przekazywać myśli innym, rozumiejąc: “Wiesz, o co chodzi?”

Wraz z rosnącą wartością myśli, forma staje się potężniejsza, co przekłada się na jej wygląd. Dla wielu ludzi niektóre myśli zdają się wieczne lub nie do ruszenia w normalnych warunkach. Ten efekt wynika z siły, z jaką myśl wpływa na nasz umysł. To wewnętrzne napięcie wprost pokazuje, ile trzeba podjąć wysiłku, by pokonać negatywną myśl lub zakłócić tę pozytywną. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego umysłu.

Myślokształty — Przykłady

Dla większości ludzi są niezauważalnymi dla oka, lecz jak najbardziej wyczuwalnymi dla intuicji formami. Sama forma jest koncentratem myśli, lecz to ich emanacja w postaci fal rozchodzących się od myśli sięga zdecydowanie dalej, choć w bardziej ogólnym sensie (pozbawiona szczegółów).

Myślokształty powołujemy do istnienia, gdy tylko nazwiemy lub w inny sposób określimy odrębność tej informacji od całego świata. Zauważamy to w zakresie podziału, gdzie jest różnica pomiędzy deszczem a gradem czy burzą.

Serdeczność prosto z Serca

Jest niczym mała galaktyka posiadająca bogate złoża ciepłych uczuć i przyjaznego nastawienia. Zielono-żółty wykwit wybrzmiewa w aurze z dużą siłą, tworząc szybko wibrujące kuleczki, które można interpretować jako dobre życzenia. Przepiękny żółty kolor iskrzy i pociąga za sobą fale intensywnej zieleni, nadając płynnej masie efekt łagodnych płomieni.

Dobrzy ludzie to złoto tego świata. Zwłaszcza ci, którzy potrafią otworzyć swoje Serce i wyjść z nim do ludzi. Serdeczność pomimo całej swej żywiołowości w formie jest cicha i nie wyróżnia się tak mocno, jak inne emocje. Co więcej, łatwo ją zignorować lub określić jako hak mający w sobie nastawioną na egoizm interesowność.

Niemniej jest bardzo kontaktowa i człowiek pod jej wpływem skutecznie budzi większe zaufanie oraz chęć rozmowy z nim. Jasnozielone centrum jest przyjaźnie nastawione do każdego, wprost gotowe do tworzenia połączeń, a nieco ciemniejszy pierścień służy do koncentrowania energii, aby stale zasilać perspektywę, dzięki której świat staje się lepszym miejscem.

Wirujące kule tworzą się przy mocnej myśli o serdeczności i są niejako darem dla ludzi niczym promienie słońca w pochmurny dzień. W szczególnych przypadkach żółty staje się złocisty, co wskazuje na bezwarunkowe uczucie wsparcia wyrażone do napotkanych ludzi. Kontakt z taką osobą wydatnie poprawia samopoczucie i pozytywne nastawienie do świata.

Serdeczność łagodzi charakter, ułatwia nawiązywanie kontaktu i pozwala dojrzeć pozytywną stronę w drugim człowieku. Często jest jedną z niewielu form, które pozwalają otworzyć się osobom zamkniętym na pomoc lub zapatrzonych w depresyjne stany. Skojarzenie z palcem serdecznym dodatkowo wzmacnia powiązanie z Sercem.

Serdeczność

Natchniona Namiętność

Intensywność pąsowej róży miesza się z karminowymi płatkami delikatnie pokrywającymi prawie wiśniowej barwy centrum. Moc, jaką posiada namiętność, początkowo nie jest tak pociągająca, lecz z każdą chwilą wystawienia na jej wpływ człowiek nabiera pędu i ochoty na… seks. Dlatego bądźcie ostrożni!

Powstający dopiero myślokształt ukazuje się pod postacią zamkniętego małego pąku pełnego głębokiej czerwieni. Już w tym momencie człowiek, który go stworzył, odczuwa narastające pragnienie i rozlewające się po jego ciele ciepło. Im większa staje się forma, tym mocniej rozwijają się jej delikatne fale czerwieni, co wygląda jak róża utkana z subtelnego ognia.

Do całej tej emocjonującej mieszanki często dołączają się ciemniejsze elementy o barwie burgund i bordo. Dają one silniejsze połączenie z ciałem i są pierwszym wprowadzeniem do rozkoszy cielesnej. Rzadko kiedy ta forma jest czysta, dlatego często można ją spotkać wymieszaną z czernią, brązami, a nawet soczyście opalizującym żółtym kolorem (czyli chęć na trójkącik lub więcej).

Zachowanie namiętności jako formy jest dość jednoznaczne. Poruszające się delikatne warstwy płatków (których są setki) tworzą wrażenie żyjącego i bardzo aktywnie reagującego na podnietę kwiatu. Niczym ukwiał lub meduza reagująca na prądy morskie. Wiem, porównanie do morskiego stworzenia jest słabe, ale naprawdę trudno określić, jaki to jest typ ruchu. Jednocześnie leniwy, ale wykazujący dużo nastrajającego napięcia.

Namiętność występuje najczęściej przy zauroczeniu, zakochaniu się i wielu typach wyrażania miłości partnerskiej. Bywa dostrzegany nawet na biżuterii i strojach sprezentowanych w Walentynki. Przedstawia się ona w każdej wersji miłości seksualnej, niezależnie od orientacji. W ciemniejszym i bardziej agresywnym wydaniu przemienia się w pożądanie.

Namiętność

Przebudzenie wiary

Wznosząca się niczym góra myślforma pełna czci wyrażonej do Absolutu wygląda wspaniale. Pełne wyrazu odcienie niebieskiego wznoszą się od granatowego, po czystą i pełną blasku biel. Głębokie uczucie porywające aż do nieba pozwala wznieść się wysoko — tam, gdzie umysł zdolny jest latać bez dotykania ziemi.

Można odnieść wrażenie, że myślokształt ten jest surowy, wręcz zimny w swojej prostocie, lecz wynika to bardziej z dopiero co powstałego pojęcia wiary, niż z faktycznego chłodu. Człowiek, który dopiero otworzył się na możliwość wierzenia, dalej jest mocno pochłonięty przesądami, poglądami i ograniczoną perspektywą wynikającą z barwy ciemnoniebieskiego.

A jednak dzięki olśnieniu, jakie na niego spływa, jest w stanie podjąć się lżejszych i subtelniejszych energii, co ukazuje się w barwie pogodnego nieba oraz delikatnych pasm błękitu. Tutaj jest go niewiele, gdyż człowiek dopiero od niedawna poznający wiarę będzie dążył do jej pogłębienia i zachwytu nad nią, niż jej twórczego opracowania. Unoszący się dokoła opar jest oznaką stałego oczyszczania z myśli pełnych wątpliwości.

Lodowy błękit, stalowoszary i biel są oznaką czystości myśli oraz silnego zapewnienia samego siebie, iż od tej pory człowiek będzie szedł ścieżką prawdy i pilnego umacniania się w wierze. Widoczny pośrodku białego szczytu niewielki odłamek błękitu jest zarzewiem nadchodzących uniesień i dzielenia się dobrymi uczynkami — dosłownie “dobrą nowiną”.

Wiara jest głównym dostarczycielem siły duchowej dla człowieka i choć wydaje się być trudnym warunkiem, to choćby jej odrobina pozwala pokonać wiele przeciwności. Źle użyta może doprowadzić do przesadnego opierania się o dogmaty, których nie wolno podważać, a tym samym myślforma degeneruje się do nieprzyjemnej ciemnej plamy zajmującej pole aury.

przebudzenie wiary

Opiekuńcza Miłość

Przypominające złotego znicza intensywne uczucie matki do dziecka jest tym, za czym jako dorośli tęsknimy najbardziej. Pulsujące w szybkich rytmach serduszko i promieniujące złotem białoróżowe skrzydła są wspaniałym przykładem myślokształtu zdolnego do przybliżenia człowiekowi najwyższych stanów duchowych, jakie są nam dostępne.

Mocy Opiekuńczej Miłości jest najbliżej do Anioła Stróża — istoty mającej być przez całe życie przy każdym człowieku i opiekującej się ich duszami. Wysokie częstotliwości są charakterystycznym znakiem tego typu myślokształtów, dlatego należą one do czołówki wysokich wibracji. Według mitologii chrześcijańskiej to jedne z aniołów najbliższych tronowi Stwórcy – Serafini, anioły miłości bożej.

Występuje zwłaszcza w chwilach wybuchu ciepłego uczucia matki do dziecka, ale nie jest to jedyną formą. Równie często tworzą go kobiety pozostające same, gdy mąż jest żołnierzem. Tęsknota powoduje jednak, że róż miesza się z głębokimi zakresami zieleni, a różowe skrzydła nabierają nieco szarych barw. Forma dalej jest jednak niezmienna, nawet jeśli wrażenie z niej płynące nie jest tak radosne.

Anioł Stróż (jak to potocznie się określa) sprzyja pogodzie ducha, chroni przed negatywnymi sytuacjami i wybuchami konfliktu. Otoczona jego wpływem osoba czuje się pełna otuchy i łatwiej jej pokonać wątpliwości czy słabości charakteru. Będąc tak wysoką wibracją, skutecznie trzyma na dystans nawet negatywne duchy i przekleństwa. Słynie też z właściwości uspokajających.

Ta myślforma słabnie przy każdym wybuchu ego, więc miłość opiekuńcza może nie dotrzeć do osoby żyjącej w głębokim zamknięciu przed światem. Działa wtedy poprzez otoczenie sprawiając, że ludzie wokół wyciągają do tej osoby pomocną dłoń. Ze względu na specyfikę materii jest w zasadzie nieśmiertelna i towarzyszy człowiekowi do końca jego cielesnego życia.

Raniąca Zazdrość

Grafika obrazuje silnie rozwiniętą formę przedstawiającą zazdrość w jej podstawowym kształcie przypominającej roślinne kłącza zdolne do rozciągania się i oplatania ofiary. Czerwony kolec jadowy jest powiązany z dopływem dominacji i kontroli nad ofiarą – tego rodzaju trucizna wstrzykiwana jest w pole auryczne drugiej osoby, aby ograniczyć jej możliwości decydowania o sobie.

Ciemnozielone kłęby dymu zasadniczo są prostą i bardzo podświadomym działaniem polegającym na kłamstwie, przebiegłości i oszustwie. Dzięki temu zazdrość może być przez dłuższy czas zupełnie niewidoczna i atakować znienacka bez uprzedniego ostrzeżenia. Wydzielane są z całej powierzchni formy.

Wyraźnie widać, że zazdrość jest stanem, który dotyczy samego człowieka i trzyma go mocniej niż drugą osobę. Niewielkie kłącza tworzące poskręcaną masę są niewykształconymi jeszcze mackami splatającymi materie żywiciela z tym rodzajem myślformy. W pełni rozwinięta zazdrość ma zdecydowanie więcej macek, czym przypomina potwora z morskich głębin.

Zazdrość zatruwa wszelkie dobroczynny stan i wciąga mocniej niż niejedno uzależnienie, dlatego bardzo ciężko się jej pozbyć. Gęsta powłoka kłamstw przeciwstawia się nawet sile pozytywnych uczuć, co ciąży żywicielowi, który najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne jest opętanie przez tę formę.

Człowiek jest sprawcą własnego nieszczęścia, a jednocześnie niewiele może z tym zrobić, gdyż zazdrość najczęściej wynika z braku komunikacji i wyjaśnienia niejasnych sytuacji. Tym poważniejsze jest niebezpieczeństwo, gdyż zazdrość powstaje przy silnym przywiązaniu do drugiej osoby. Niestety brak pewnych wartości i wady takie jak zaborczość i niepewność czy niska samoocena doprowadzają do powstania tej myślformy.

Niszczący Gniew

Przedstawiona na grafice gniewna myśl wygląda niczym znana z gier kula ognia (i ma mniej więcej podobną siłę rażenia). W tej chwili właśnie zmierza do swojego celu. Intensywna czerwień wyrażająca wściekłość, furię oraz agresję jest otoczona mieszanką czerni (nienawiści) oraz przypominającej zeschniętą krew zemsty.

Obecne szare kłęby dymu są oznaką użycia jednych z najniższych dostępnych materii wyrażających pychę ego i wysokie mniemanie o sobie samym – to zasłona, która pozwala nie odczuwać wyrzutów sumienia z wyzwalania tworzonej formy w świat.

Gniew jest niszczący zwłaszcza dla tych, którzy od niego nie stronią, gdyż pobudza wyłącznie niższe materie świata astralnego, co otwiera drogę nieczystym duchom. Ich pasożytowanie powoduje w człowieku skłonność do bycia podminowanym i gotowym na wybuch. Nadmierne użycie siły skłaniają do używania przemocy, a co za tym idzie, narażają na niebezpieczeństwo każdego w pobliżu.

Również dla samego “opętanego” nie jest to nic przyjemnego, gdyż częściej zdarzają mu się potencjalnie groźne wypadki, jest mniej cierpliwy i ma tendencję do zajmowania sobą przestrzeni, co często obraca się przeciwko niemu wieloma katastrofami i odejściem bliskich mu osób.

Gniew korzysta z czerwieni, która intensywnie pobudza i zdaje się nieskończonym źródłem żywotności. Z tego powodu jej nadmiar uniemożliwia pozostanie w spokoju i tworzy gorące sfery aktywności dające niespożyte siły, ale też mocno wyczerpujące organizm. Dlatego też nie jest możliwym stale podtrzymywać gniew wewnątrz siebie i wymagane jest przerzucenie go na innych lub rozładowanie w przestrzeni.

Podsumowanie

To zaledwie kilka myślokształtów z dziesiątek tysięcy. Każda myśl wyrażona kiedykolwiek w umyśle człowieka posiada własną formę i choć dużo z nich może być do siebie podobnych, to tak jak ze słowami bliskoznacznymi — należy je rozróżniać, aby rozbudować swój psychiczny zakres rozumienia tego, co pojawia się wewnątrz naszej głowy.