Pełnia
Wróć do listy artykułów

Magia świec cz.2 – Kolory i ich znaczenie

W poprzednim artykule: Magia świec dla początkujących, została opisana historia i specyfika tej dziedziny oraz kwestie wykorzystywanych w niej materiałów. W tym artykule zawarłem wiedzę na temat tego jak magia świec wykorzystuje różne kolory wosku, a także jak wypływają one na płomień i jakość intencji.

Magia kolorów świec

Przede wszystkim należy wiedzieć, że kolor świecy nie jest konieczny w przeprowadzeniu rytuału. Mało tego – nieodpowiednia barwa może aktywnie przeszkodzić w wyrażeniu czystej i jasnej intencji. Należy zwrócić na to uwagę, gdyż czerwień związana z dynamiką ciała nie będzie pasować do wsparcia nauki czy spraw duchowych. Fiolet z kolei nie przyjmie się tam, gdzie chodzi o pobudzenie seksualności lub kontakt z ludźmi.

Nie jest to jednak ścisła zależność. W szczególnych przypadkach kolor pozornie nie pasujący do sprawy, może zaradzić więcej niż powszechnie polecany. Jednak dla bezpieczeństwa zakłada się, że najbardziej neutralne są białe i jasnoszare świece, gdyż te najlepiej przywracają równowagę i oczyszczają z nadmiaru sił. Czarny kolor neutralizuje każdy nadmiar energii, pozwala wyciszyć nawet wysoki poziom chaosu. Ten kto zna bogactwo kolorów, będzie potrafił dobrać dla swojej intencji odpowiednią barwę, jednak nie powinien trzymać się jej zbyt usilnie.

To co sprawia, że kolor jest istotny dla wielu ludzi, to łagodna właściwość skupienia się na charakterze intencji. Każdy kolor ma swoje właściwości oraz możliwości i sposoby wprowadzania naszej siły w rzeczywisty efekt. Ciepłe kolory (bardziej dynamiczne) są ukierunkowane wprost w działanie w materii. Chłodne kolory działają bardziej w sferze duchowej, są subtelniejsze i ich działanie przejawia się bardziej przez wrażenia wewnętrzne. Łagodniejsze działanie mają świece w pastelowych barwach (jasnych), gdy ciemniejsze skupiają się na jej wygaszeniu i łagodzeniu.

Kolor najwięcej powie

Świeca nie musi być cała w danym kolorze. Wystarczy, aby czubek świecy był w dobranej przez nas barwie, gdyż to moment pracy z intencją jest najważniejszy. Podczas zapalania świecy jest najwrażliwszy moment. Nawet czysta myśl może zabrudzić się nieostrożnym pragnieniem. Wymagana jest możliwie duża koncentracja, a kolor ma służyć jej jako baza i tym samym budować nastawienie.

Barwa, którą wybierzemy do rytuału nie musi być na świecy. Równie dobrze sprawdza się kolorowa serwetka, świecznik w wybranym kolorze, a nawet minerał wystarczająco blisko świecy, aby jego właściwości łączyły się z płomieniem. Niektórzy dla wzmocnienia intencji palą kolorowy papier z wypisanymi intencjami lub wspierającymi modlitwami.

W zasadzie kolor potrzebny jest głównie jako dodatek, który wspiera rytuał magii świec, lecz nie stanowi głównego fundamentu. Jego obecność może więc być dowolna i umieszczana w pobliżu świecy w nawet bardzo kreatywny sposób np. umieszczając w lampionie o wybranym przez siebie kolorze.

Czerwona świeca

Najlepiej sprawdza się w sprawach zdrowotnych oraz budzących namiętność i siłę seksualną. Wspiera każde działanie w materii oraz inwestycje w ruch fizyczny. Dlatego najlepiej działa w intencji wsparcia motywacji do ćwiczeń oraz tańca czy jogi. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy kopa do manifestacji swoich sił przyda nam się czerwona świeca. Zalecana u osób nerwowych i cierpiących na długotrwały stres oraz wszelkie rodzaje lęków i fobii. Zapalona przy osobie chorej, dodaje jej witalności i przyspiesza powrót do zdrowia. Potrafi przywrócić dobry humor, rozładować napięcie i pobudzić ciało do relaksu. Poprawia samopoczucie i otwiera na podejmowanie nowych działań (oraz ich utrzymanie, co przydaje się przy postanowieniach noworocznych).

Jasnoczerwona świeca
Intensyfikuje aktywność psychiczno-emocjonalną, dostarczając silnych bodźców w wyższe aspekty fizyczności. Ożywia umysł, zachęca do działania i podejmowania się roboty, na którą normalnie nie mamy siły. Jeśli przesadzisz z paleniem tej świecy, to szybko rozpoznasz to, po niepokoju zarówno myśli jak i ciała. Przesada tworzy tło pod negatywne aspekty, które jasnoczerwona świeca normalnie wycisza – nie pal jej dłużej niż 30 minut.

Ciemnoczerwona świeca
Swe działanie skupia głównie przy wzmacnianiu zmysłowości i dynamiki ciała. Pobudza centrum energetyczne odpowiedzialne za seks i prokreację, przez co wzmacnia chęć do życia. Człowiek reaguje na jej energie w prosty sposób – wewnętrznym budowaniem energii, które rozgrzewa ciało i pobudza duszę do manifestacji. Palona zbyt długo może jednak wzbudzać agresję i obciążać głowę przykrymi myślami, nasyconymi często negatywem.

Pomarańczowa świeca

Najlepiej sprawdza się w rozwiązywaniu emocjonalnych problemów (zarówno blokad z dzieciństwa jak i międzypokoleniowych nieporozumień). Palimy ją zawsze na pogodę ducha, godzenie z innymi i na korzystny dla nas czas regeneracji (sen, odpoczynek). Spełnia swą rolę w podwyższaniu naszej ekspresji, wzmacnia chęci do utrzymania kontaktu i ułatwia nawiązywanie bliższych relacji. Pomarańczowa świeca zalecana jest przy długotrwałych nastrojach o charakterze pesymistycznych – smutku, nudy czy napadów myśli pesymistycznych. Mocno stymuluje układ nerwowy, pobudza ciało, wzbudza optymizm i niweluje zmęczenie. Zachęca do kreatywnego wykorzystywania czasu i środków, aby uzupełnić swoje braki. Niektórzy głoszą jej szczególne działanie w zakresie finansów i budowania dobrobytu, gdy inni skupiają się na zwiększonej aktywności społecznej.

Żółta świeca

Najlepiej sprawdza się w zakresie intencji celujących w bezpieczeństwo i zgodność ze światem. Palenie świecy w tym kolorze da nam bezpieczną podróż, pobudzi naszą błyskotliwość w rozmowach i poprawi nasze wyniki w nauce. Koncentracja, bogatsza wymowa i lekkie pióro to główne możliwości, z których korzysta żółta świeca. Wzmacnia też pamięć oraz ekspresję zachowań – w dużych ilościach pewność siebie i płynna gadka mogą obrócić się na niekorzyść w postaci kłamstw, nieszczerości oraz nadpobudliwość zmysłową. Żółta świeca intensywnie działa tam, gdzie człowiek łączy się z działaniem środowiskowym. Dlatego sprawdza się w uspokojeniu lęków z nim związanych (niepewność do ludzi, obawy przed kontaktem itp.), jak również dotyczących tych bardziej ogólnych np. bezpieczeństwo w podróży, pogodny nastrój i otwartość.

Zielona świeca

Najlepiej sprawdza się w wszelkich intencjach natury ochronnej oraz wzmacniającej wytrwałość i wytrzymałość (zarówno psychiczną jak i fizyczną). Broni przed wszelkimi chorobami spowodowanymi długotrwałym stresem oraz niesprzyjającym otoczeniem. Zielona świeca działa najlepiej, gdy nasza intencja celuje w bezpieczeństwo, obalenie negatywnych sił wokół nas oraz zapewnienie dostatku. Dlatego polecana jest zwłaszcza ludziom zdesperowanym, szukającym spokoju i bezpiecznej przystani. Palona w intencji zdrowia, równowagi emocjonalnej, ale także fizycznej atrakcyjności i wzmocnienia naszej prezencji. Polecana jest również na zwiększenie płodności oraz finansów oraz dla osób zmęczonych chaosem wokół siebie. Wszystko to sprawia, że zielona świeca idealnie wzbogaca człowieka w potrzebne mu siły, aby lepiej radził sobie w każdej sferze życia – od zdrowia, po relacje z ludźmi, odnajdywanie się w pracy jak i obrony przed złym.

Jasnozielona świeca
Polecana przy osłabieniu aktywności fizycznej oraz rekonwalescencji (powrotu do zdrowia). Dobrze jest ją palić przy początkach relacji i “na szczęście”.

Ciemnozielona świeca
Wspiera przepracowanie blokad i traum z dzieciństwa oraz wspomaga przejście przez trudne procesy oczyszczania z emocji. Wykorzystywana zwłaszcza w ciężkich stanach chorobowych oraz dołków psycho-emocjonalnych.

Magia-świec-Kolory-ezoteryka

Niebieska świeca

Najlepiej sprawdza się w intencjach celujących w stan mentalny, a więc w celu uspokojenia rozbieganych myśli, ochłodzenia gorączkowej paniki i oczyszczenia umysłu z chaosu i negatywnych wpływów. Palona, gdy chcemy znaleźć inspirację, wenę twórczą lub usłyszeć głos intuicji. Niebieska świeca wpływa na otoczenie, wprowadzając w nie spokój, harmonię oraz uczucie szczęścia. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w łagodzeniu bólu (psychicznego jak i fizycznego) oraz pozbywania się problemów i nieprzyjaznych ludzi. Polecana dla osób z brakiem pewności siebie i/lub mierzącymi się z brakiem stabilności zarówno w rodzinie, pracy zawodowej jak i osobistej sfery rozwojowej. Należy uważać, aby nie przesadzić z tą świecą, gdyż może kończyć się to osłabieniem nastroju, wygaszeniem emocjonalnym i ochłodzeniem relacji.

Jasnoniebieska świeca
Stawia głównie na zakres kreatywności, ale również bogactwo snów i wizji. Często używana do medytacji i pracy z intuicją.

Ciemnoniebieska świeca
Stawia na przyswajalność informacji i wzmocnienie swojej pewności. Dzięki niej będziemy uczyć się szybciej, a nasza pamięć będzie pracowała lepiej. Im bliżej koloru granatowego, tym lepiej sprawdzają się intencje pod kątem nauki.

Fioletowa świeca

Najlepiej sprawdza się w szerokiej gamie intencji opartych o rozwój duchowy, rozwijanie cnót i poznawania prawd o sobie, a więc mistycznych i duchowych spraw na ziemi. Fioletowa świeca korzystnie wpływa na postrzeganie, nastawienie do świata oraz łagodzi negatywne emocje i poczucie winy. Rozwija psychikę jak i chroni umysł od zgubnych myśli, a jej działanie zarówno chroni jak i oczyszcza każdą sferę działań człowieka (od typowo fizycznych aspektów do duchowych uniesień). Z tego względu pali się ją głównie w celach medytacyjnych, gdy potrzebujemy spokojnego umysłu lub gdy czujemy się zagrożeni zewnętrznymi wpływami jak i narastającymi wewnątrz nas wątpliwościami. Według niektórych źródeł umożliwia osiągnięcie wyższych stanów świadomości i wzmacnia każdą intencję, o ile ta jest nieegoistyczna.

Jasnofioletowa świeca
Uwalnia z napięć i wątpliwości, które wzbierają w człowieku, gdy ten pędzi przez chaos życia. Pozwala wyciszyć się i odrzucić myślenie o problemach.

Ciemnofioletowa świeca
Wykorzystywana głównie przy ciężkich blokadach psychicznych opartych o lęk i agresję. Oczyszcza u podstaw i wspiera wewnętrzną równowagę.

Różowa świeca

Najlepiej sprawdza się zawsze tam, gdzie brakuje bogactwa emocji i harmonii. Wzmacnia empatię, skłania do większego zrozumienia zarówno siebie jak i innych oraz wpływa korzystnie na odnalezienie szczęścia w codzienności. Różową świecę palimy zwłaszcza wtedy, gdy odczuwamy spadek dobrego samopoczucia, szorstkość w kontaktach jak i oziębłość (w każdą stronę). Jest mocno skojarzona z kobiecą siłą, gdyż zapewnia złagodzenie charakteru, otwartość do ludzi oraz niweluje (autoagresję. Polecana dla osób nadwrażliwych lub otępiałych emocjonalnie (wyrównuje wszelkie biegunowanie emocjonalne), niespokojnych i zalęknionych. Prócz tego różowa świeca często jest zalecana w poprawie zdrowia, urody oraz zwiększania swojego uroku, a więc szeroko pojętej atrakcyjności.

Biała świeca

Powszechnie uważa się, że biała świeca sprzyja każdej intencji, gdyż zawiera w sobie wszystkie możliwe barwy. Jednak tak nie jest – biała świeca, to najczęściej mleczna lub szara biel i jako taka jest traktowana jako neutralna, sposobna do przyjęcia każdej intencji i życzenia. Z powodu swojej uniwersalności może być wykorzystywana do energetycznego wsparcia naszego zdrowia, planów i działań – od napływu nowych pomysłów do oczyszczenia aury. Biała świeca palona jest szczególnie wtedy, gdy chcemy zacząć od nowa, rozpocząć etap z odpowiednim tempem oraz optymizmem w kierunku ich rozwijania. Używana w celach oczyszczających, dlatego bierze udział również w egzorcyzmach i tworzeniu równowagi.

Czarna świeca

Polecana w egzorcyzmach, przy niszczeniu starych powiązań, rytuałach opartych o Nów Księżyca i takich, które mają na celu usunięcie ograniczających przekonań, blokad i obciążających nas wpływów. Pozwalają na ukrycie się przed złym okiem i trzymanie z daleka wszelkich negatywnych wpływów. Czarna świeca pozwala zneutralizować lub unieważnić nawet ciężkie energie, lecz dominuje równie mocno również te pozytywne – stąd ich zła sława i występowanie w ciemnych rytuałach (głównie satanistycznych). Możemy palić ją, gdy odczuwamy emocjonalne trucie, gdyż świetnie radzi sobie z napięciami zarówno psychicznymi jak i fizycznymi. Palimy ją głównie dla ochrony, oczyszczenia i zadbania o własną prywatność.

Świeca Tęczowa

Możliwość przesadnego skupienia się na jednym kolorze bywa zgubna. Ta sama zasada dotyczy świec tęczowych. Wbrew wszelkim zachętom ze strony sprzedawców, nie nadają się one do utrzymywania intencji. Według ich wskazówek, tęczowe świece dobrze palić z myślą o siedmiu czakrach. Niestety, wielokolorowy wosk wprowadza najczęściej tylko dezorganizację z powodu natłoku różnych emanacji. Dlatego tęczowy zakres barw najlepiej używać głównie dla pobudzenia atmosfery, zainteresowania i ożywienia zabawy. Zbytnia przesada najczęściej kończy się lenistwem, prokrastynacją i niechęcią, dlatego nie zalecam palić ich dłużej niż 20 minut.

Magia świec – Rytuały

Wiemy już, że wybraną przez nas intencję mogą wspierać określone kolory, dzięki czemu magia świec ma większą skuteczność. Pozostaje jeszcze do zrozumienia sam rytuał oraz kolejność wykonywanych kroków. W następnym artykule poruszę tak istotne tematy jak przygotowanie materiałów oraz umysłu, aby rytuał zadziałał zgodnie z oczekiwaniami. Więcej o tym w artykule: Magia świec cz. 3 Rytuały.