Pełnia
Wróć do listy artykułów

Magia Świec dla początkujących cz.1

Dawniej świece były jedynym źródłem światła, które można było łatwo użyć w dowolnym momencie. Dla bogatszych świece wykonywano z wosku pszczelego, gdy dla mniej zamożnych z łoju zwierzęcego. Dziś głównym materiałem świec jest parafina lub stearyna. Magia świec jest jedną z najlepszych opcji dla początkujących ezoteryków ze względu na prostotę, skuteczność i niewielki koszt.

Czym jest magia świec?

Trudno wyobrazić sobie bardziej podstawowy przedmiot do rytuałów niż świece. Od wieków zapala się je w intencji wsparcia dusz (w postaci zniczy), aby nieść światło zagubionym zmarłym. Świece wykorzystywane w świątyniach dla wzmocnienia podniosłej atmosfery, od zawsze kojarzyły się magicznie. Gdy zabraknie elektryczności, na urodzinowych tortach, przy romantycznym klimacie randki – świece są źródłem światła dającego ciepłą atmosferę.

Pierwotnie świeca symbolizowała ognisko, do którego szamani wspólnie przychodzili, aby czynić swoje czary. Gdy ludzie byli jeszcze koczownikami, było to najprostsze rozwiązanie, ale z biegiem czasu łatwiej było zapalić świecę niż przygotować ognisko. Zwyczaj ten uległ wzmocnieniu, gdy ludzie mieszkający w miastach odeszli od ognisk na rzecz świec, które były znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem (mniej dymu oraz mniejsze zagrożenie pożarem). W ten sposób świeca na stałe zaczęła kojarzyć się z magią i rytuałami.

Współcześnie świece wykorzystywane są do budowania przyjaznej atmosfery i estetycznego ukazania przestrzeni. W zakresie ezoterycznym są bardzo mocno przesadzonym elementem popularno-ezoterycznego nurtu, który czyni ze świec potężne instrumenty. New Age zmieniło zwykłą świecę w całą dziedzinę opartą o nią – “wystarczy zapalić świecę a cała magia zrobi się sama”. Jest to zwykłym nieporozumieniem wynikającym z niewiedzy powszechnego popularyzowania świec jako skutecznego rytuału na wszystko. Zarabiają na tym oczywiście ci, którzy ogłaszają te magiczne cuda.

Ezoterycy mieszkający w miastach dzięki świecom mogli w dowolnym momencie i miejscu przygotować niewielki ołtarz. Kryształ górski (często kula z kryształu), athame i dwie świece były bardzo podstawowymi elementami takiego ołtarzyka, które pozwalało na czynienie większości prostych zaklęć i rytuałów. Spoglądanie w kryształ i korzystanie z athame wymagało konkretnej wiedzy i umiejętności, więc na piedestale ostały się dostępne wszystkim i łatwe w obsłudze świece. I tak, “biała” (czyli w założeniu bez szkód dla świata) magia palenia świec stała się jedną z najpowszechniejszych praktyk dla początkujących ezoteryków. Niestety spopularyzowanie tych praktyk doprowadziło do potwornych nieścisłości i zgubienia pierwotnego nurtu.

Magia świec doprowadziła do tego, że dziś można kupić rytuały miłosne, w których skład wchodzi świeca na miłość i… Przecież tyle wystarczy! Czego więcej się spodziewaliście?

Magia świec a płomień i intencja

Można wiele dyskutować o tym, czy magia świec działa na człowieka oraz jak właściwie miałaby to robić. Niektórzy skupią się na czynniku psychologicznym i efekcie placebo. Inni z kolei poruszą stan gnozy, wprowadzany do umysłu poprzez obserwację świecy. Pojawiają się głosy, że to płomień łączy intencję człowieka ze Źródłem – to z kolei bardzo mistyczne nastawienie. Możesz wybrać dowolną ścieżkę, bo każda i tak sprowadza się do wprowadzenia intencji w rzeczywistość lub oddziaływania na psychikę.

W magii świec paradoksalnie nie chodzi o świecę, a o płomień. Wspominałem już, że świeca z płomieniem jest symbolem ogniska, przy którym zbierali się szamani, aby czynić magię. Materiał, który jest wykorzystywany do podtrzymywania ognia jest znaczący właśnie dlatego, że ulatniające się opary są paliwem podtrzymującym istnienie płomienia. Tym samym równie dobrze można palić drewno określonego gatunku (będzie się sprawdzało nawet lepiej niż świece z wosku). Skupmy się jednak na płomieniu.

Ogień w znaczeniu magicznym jest źródłem energii, symbolem transformacji i dokonywanego procesu oczyszczania. W magii świec płomień jest potrzebny do przeniesienia myśli w sferę duchową, gdzie znajduje się królestwo duchów ognia zwanych salamandrami. W mistycyzmie chrześcijańskim to domena anielska, która zanosi modlitwy wprost przed Tron Boga. Nie trzeba się jednak obawiać nawału bytów w pobliżu świecy – to działa tylko w jedną stronę wysyłając intencję w wyższe poziomy istnienia.

Tam myśl przywdziewa materie zgodne z jej wibracją. Negatywne i egoistyczne myśli szybko przybierają masę astralną, gdy pozytywne spełniają się w chwale wyższej materii mentalnej. Obie możliwości czerpią informacje z poziomów, na których wylądowały – w głównej mierze to one tworzą efekt w rzeczywistości. Gdy płomień gaśnie, strumień energii niosący myśli przez wymiary stygnie, a zebrana siła opada zgodnie z życzeniem do płaszczyzny fizycznej. Nieistotne jak długo paliła się świeca, gdyż ważniejsza jest jakość i wyrazistość intencji.

ezoteryka magia świec dla początkujących

Materiały w magii świec

Świece można zrobić z kilku substancji. Najpopularniejszą dla magii świec jest wosk pszczeli, ale są też świece z parafiny, stearyny, a nawet wosku sojowego. Każde z wymienionych substancji ma swoje plusy oraz minusy. Zgodnie z tym, co wspominałem wcześniej – bardziej liczy się płomień niż to, czym się karmi. Szamani bardziej zwracali uwagę na dym, który był pozostałością spalania niż ogień sam w sobie. Siła ognia była dla nich nieskończoną siłą Ducha, która jest w stanie spopielić wszystko jak i wykrzesać życie w najcięższych materiach.

Parafina

Otrzymywana jest z ciężkich osadów ropy naftowej. Pod wpływem ponad 350 stopni Celsjusza wydziela się z ropy w procesie rafinacji (oczyszczania). Już sama ta informacja powoduje, że większość ludzi z ezoteryki jest negatywnie nastawiona do korzystania z takich świec. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż nawet, jeśli parafina nie ma wysokich wibracji, to świetnie podtrzymuje ogień, mocno ugruntowując intencję w płomieniu. Dodatkowo świece z parafiny są zdecydowanie tańsze, a energetycznie nie emanują żadnymi właściwościami (mają jasnoszarą aurę). Dzięki temu intencja pozostaje czysta przez bardzo długi czas i nie miesza się z otoczeniem.

Stearyna

Wytwarzana z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych (olej palmowy i kokosowy) w różnych proporcjach. Po transformacji w świece tłuszcze wykazują tylko szczątkową ilość emanacji charakterystycznych dla użytych składników. Z tego względu możliwe jest zaobserwowanie drobnych emanacji duchów zwierząt i roślin. Dlatego należy stale uważać na czystość intencji przy zapalonej świecy, gdyż uwalniane siły mogą zaburzyć efekty. O ile roślinne wartości nie wykazują silnych skłonności, które mogłyby zaburzyć intencję, tak już pozostałości z królestwa zwierząt mogą wodzić intencję w dół, ku szybszemu (ale też bardziej nieskoordynowanemu) działaniu.

Wosk pszczeli

Ma w sobie delikatność i subtelność, którą roztacza w atmosferze. Uwielbiane przez niektóre elementale (duchy natury), które chętnie zlatują się w pobliże świecy. Gdy elementale zbiorą się przy zapalonej świecy będą mocno bronić jej przed obecnością niższych bytów – tak zwanej dziczy astralnej. Nie jest to wyraz ich świętości, co raczej terytorialności. Świeca stworzona jest z naturalnych substancji, praktycznie nie wydziela dymu, lecz jest droższa niż zwykła świeca. Dobrze nadaje się do intencji wyrażającej błogosławieństwa i dobre życzenia.

Przy czym warto pamiętać, że materiał ten jest produkowany przez pszczoły w procesie budowy ula. Zbieranie go na potrzeby tworzenia świec z naturalnego wosku jest więc kosztowne dla natury jak i samych pszczół. Choć walory estetyczne i zapachowe są doskonałe, to jednak kosztem pracy wielu setek owadów, więc należy ostrożne przemyśleć korzystanie z tej opcji.

Kształt świecy

Znamy już wartość płomienia oraz właściwości materiałów, z której może być zbudowana świeca. Niektórzy chcą jednak posunąć się jeszcze dalej i zakładają, że kształt świecy ma ogromne znaczenie dla intencji. Jest to powszechny błąd, gdyż wola maga i czystość jego intencji nie jest w żaden sposób zależna od kształtu, z którego korzysta. To dziwne stwierdzenie zakłada, że człowiek zmienia swoje myśli pod wpływem wyglądu i formy otaczającej go materii. To trochę tak jakby nieco głębszy talerz miał powodować, że danie będzie bardziej smakowite.

Jeśli tak sobie o tym pomyślimy, to będziemy musieli zaakceptować pewne absurdy np. zapalenie ogromnego woskowego dildo, aby pobudzić libido. Pytanie brzmi – komu wzrośnie popęd na widok tak wyprofilowanej świecy? Nieistotne jak wielka będzie świeca i jak fantazyjny kształt przybierze, gdyż wszelkie energie dzieją się na poziomie świadomej intencji, a nie luźnych skojarzeń z ponętnymi kształtami wykonanych świec.

Kula, świder czy nawet forma totemicznego zwierzęcia są tylko i wyłącznie luźnymi skojarzeniami dla człowieka i choć stanowią podporę, to równocześnie osłabiają wolę prowadzącą intencję do spełnienia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że formy zewnętrzne stanowią tylko wstęp do magii, ale cała magia dzieje się wewnątrz świadomego człowieka.

Tealight w magii świec

Czyli popularne małe wkłady podgrzewające do kominków zapachowych. W zestawieniu z pokaźnymi, dorodnymi (i znacznie droższymi) świecami, tealight’y są obiektami szyderstw i podśmiechujek. Sprzedawcy starannie dążą do zachęcenia klienta, aby kupił droższe świece, które będą wyglądały bardziej magicznie i zjawiskowo. Trudno się nie zgodzić z nimi, gdyż podgrzewacze nie są najładniejsze. Robione są najtańszym możliwym sposobem, a materiał też jest niskiej jakości.

Jednak to bez znaczenia, gdyż liczy się płomień świecy jako “droga do góry” i jakość intencji. Dlatego tealight’y są dobrym wyjściem dla początkujących, którzy dopiero odkrywają na czym polega magia świec. Przypomnę, że wosk to nośnik, który praktycznie nie bierze udziału w całym procesie inaczej niż poprzez podtrzymywanie płomienia. To dlatego w magii świec można użyć dowolnej rzeczy, która będzie palić się odpowiednio długo np. drewno czy węgiel. Ten fakt jednak za bardzo burzy koncepcję magii świec jako dziedziny skupionej na świecach.

Magia świec – Kolory

O podstawowych kwestiach w magii świec wiemy już dostatecznie dużo, aby dobrać do swoich celów odpowiednią świecę. Zanim zostanie przedstawiona praktyczna strona tej dziedziny, trzeba jeszcze wyjaśnić jak magia świec ma się do ich kolorów. Barwa to właściwość wspierająca intencję, która faktycznie ma znaczenie. Jednak nawet i tę opcję można ominąć, gdyż koniec końców wszystko rozbija się o precyzję intencji. Magia świec a znaczenie kolorów: Magia świec cz. 2 Kolory i ich znaczenie.