Pełnia
Wróć do listy artykułów

Jasnowidzenie — Jak rozwijać postrzeganie pozazmysłowe?

Jasnowidzenie jest tematem fascynującym wielu ludzi od początków naszej cywilizacji. Wzrok mogący spojrzeć daleko w przestrzeń dawał nam przewagę na otwartych sawannach, na wysokich terenach górskich oraz na morzu. Dzięki niemu mogliśmy dostrzec tereny bogate w zasoby zarówno żywieniowe jak i mineralne. Nawet dziś wzrok opowiada za prawie 80% informacji, która dochodzi do naszego mózgu.

Tym samym nie dziwi nas pragnienie dostrzegania jeszcze większej ilości informacji. Chcemy być wszędzie i widzieć wszystko. Dlatego dla niektórych osób tak kusząca jest wizja, jaką jest jasnowidzenie. Definicja, choć całkiem prosta tworzy dużo nieścisłości, gdyż powszechnie myli się tę umiejętność z prekognicją (przewidywaniem przyszłości).

Czym jest i na czym polega jasnowidzenie?

W prawidłowym znaczeniu jasnowidzenie to zdolność do postrzegania miejsc, osób, przedmiotów i zjawisk bez udziału percepcji zmysłowej z pominięciem ograniczeń przestrzennych. Jasnowidzenie to nie przepowiednia dotycząca przyszłych wydarzeń, a dostrzeżenie obecnego stanu energetycznego, emocjonalnego lub psychicznego (zależnie od sfery) dowolnej formy manifestującej się w tym wszechświecie.

Czas nie ma znaczenia tylko w zakresie zdolności do dostrzegania rzeczy odległych, przy których światło pokonuje drogę, jednak sama zdolność jasnowidzenia nie daje możliwości postrzegania przyszłości. Czyni to już wcześniej wspomniana prekognicja, często (zupełnie błędnie) używana jako synonim jasnowidzenia.

Istnieje wiele odmian i zdolności, które mogą zostać uznane za jasnowidzenie. Uznaje się, że jasnowidzenie dotyczy różnego zakresu percepcji pozazmysłowej i nie każdy ma rozwinięty pełen pakiet możliwości, dlatego trudno jest spotkać ludzi postrzegających w podobny sposób. Barwy, wzory, gra świateł i cieni lub jeszcze inne odmienne informacje stanowią dla nich podstawę postrzegania skupiającego się na jednej z poniższych odmian.

Jasnowidzenie eteryczne

Jest ono najbliżej ciała fizycznego, gdyż jasnowidz postrzega je jako świetliście białą powłokę otulającą człowieka z każdej strony. W tym zakresie postrzega stan zdrowotny ciała oraz wszystkie podpięcia od pasożytów energetycznych jak również ludzi drenujących energię od innych (tak zwane wampiry). Świat eteryczny jawi się widzącemu go jako subtelny obraz, pokrywający światłem to, co ma fizyczną powłokę.

W wymiarze eterycznym (Etern) nawet powietrze zdaje się mieć własne światło, a woda, choć spokojna na pierwszy rzut oka jest pełna życia. Nawet minerały i rośliny zdają się być żywe i chętne do wyrażania wewnętrznej dynamiki. Pierwotne ludy postrzegały eteryczne ciało za duszę zdolną do przejawiania się na Ziemi. Chrześcijańscy święci często są przedstawiani z aureolą wokół głowy — oczywistym znakiem aktywności ciała eterycznego.

Jasnowidzenie astralne

Skupione zwłaszcza na tym co się dzieje w Astralu, czyli sferze istnienia, w której emocje, pragnienia i marzenia mają możliwość spełnienia się w dowolnym zakresie. Manifestują się zwłaszcza jako barwne obłoki lub bardziej zorganizowane żywe struktury mające przeróżne kształty, a co za tym idzie wygląd i właściwości. Szamani w Amazonce postrzegają choroby gnębiące pacjentów właśnie jako paskudne formy pasożytujące na sile życiowej człowieka.

Astral to wymiar, który ma w sobie zarówno dobre byty (anioły) jak i złe istoty (demony) oraz duchy natury zwane elementalami (żywiołaki). To także świat zmarłych ludzi (duchów) oraz ożywionych klątw i przekleństw wyglądających niczym koszmar z głębin horroru. Jasnowidz spoglądający na ciało astralne człowieka dostrzega przede wszystkim jego pragnienia, zwierzęce instynkty i skłonności do konkretnych emocji np. gniewu czy radości.

Jasnowidzenie mentalne

Świat mentalny przedstawia percepcji jasnowidza przede wszystkim sferę pojęć i idei, które mają zdolność kontaktu i wpływania na umysł człowieka. To tutaj tworzą się charaktery i poglądy wielu osób, a im mocniej skupiają się one na pominięciu emocji, tym czystsze są ich myśli, a co za tym idzie ocena sytuacji i ryzyka. Mental to świat czystych duchów i istot świetlistych, a jednak można zobaczyć w nim najpotworniejsze wyobrażenia i egocentryzm.

Jasnowidz widzi w ciele mentalnym przede wszystkim motywacje, poglądy oraz cechy charakteru. Dzięki temu może dostrzec, co przeszkadza lub utrudnia człowiekowi kontakt ze światem i ludźmi. Wszelkie działania w tym wymiarze są postrzegane przez myślokształty, czyli energetyczne formy promieniujące i wpływające na ludzi posiadanymi przez siebie właściwościami. Brak kontroli nad własnym umysłem prowadzi do zagubienia w nich i tym samym otwarcie na manipulację od istot zamieszkujących Mental (w tym także innych ludzi).

Jasnowidzenie w snach – sny prorocze

Najczęściej kojarzone z widzeniem przyszłości, choć będąc ścisłym, jest to raczej odczytywanie znaków, które wskazują na możliwość spełnienia się pewnych sytuacji. Tym samym nadal nie jest to przewidywanie przyszłości, a odczyt głębokich stanów jaźni, podczas których umysł podświadomie wyczuwa potencjalne konsekwencje tego, co już się dzieje.

We śnie każda wizja jest oparta o symbolikę, na którą zwrócił uwagę jasnowidz. Odczytanie jej kompletnego przekazu jest praktycznie niemożliwe, gdyż najczęściej umysł widzącego dostrzega zaledwie kawałek z całej treści, a jeszcze mniej z niego zapamiętuje. Tuż po obudzeniu pozostaje silne wrażenie sugerujące znaczenie oraz pamięć o kilku symbolach, które wystąpiły we śnie. Tym samym bliżej temu do przeczuć, ale można z tego rozwinąć pełnoprawne jasnowidzenie (choć w dość specyficznym zakresie).

Sny, w których mamy jasnowidzenie zwykle są zwane proroczymi, ale także głosem bogów lub wewnętrznym kontaktem z Wyższym Ja. Znane są przypadki wynalazców i odkrywców, którzy pod wpływem snu stworzyli wiele wspaniałych urządzeń lub opracowali skuteczne wzory matematyczne i fizyczne. Teoria względności, powieść “Frankenstein”, podwójna helisa DNA, a nawet niektóre obrazy malarza Salvadora Dalego — to tylko kilka spośród wielu przykładów użyteczności, jakie daje jasnowidzenie przez sny.

Jasnowidzenie — Objawy i predyspozycje

Początki jasnowidzenia przejawiają się w postaci przeczuć, nagle objawiającej się jasności umysłu oraz dźwięczącej w głowie intuicji. Bywa, że widzą znaki w otoczeniu projektowane przez umysł w przestrzeń, którą dostrzega ludzkie oko — to specjalne formy, niezwykłe kształty, przelatujące ptaki czy ułożony na naszej drodze kamyk lub piórko.

Niektórzy uważają te sygnały za pierwsze objawy, gdy jasnowidzenie budzi się w człowieku. Inni twierdzą, że jest to dar jasnowidzenia, który nie może być wykształcony, jak również przyswojony, a więc liczą się głównie predyspozycje, które umożliwiają jasnowidzenie. Często wymienia się wrażliwość, sensytywność, zdolność do synestezji zmysłów i umiejętność obserwacji. Jak do tej pory najczęściej słyszy się o ludziach mających talent, ale jak najbardziej istnieje możliwość rozwinięcia w sobie jasnowidzenia.

Jasnowidzenie (zaraz obok jasnoczucia i jasnosłyszenia) jest podstawową umiejętnością łączącą się w jedną zdolność zwaną percepcją pozazmysłową. Umożliwia ona odczytanie sfery subtelnej badanego obiektu, miejsca, osoby czy zjawiska o ile zakres ten istnieje w tej rzeczy. Subtelność zawiera w sobie informacje o energetycznej, emocjonalnej oraz psychicznej i duchowej sferze.

Ta może być różnie rozwinięta np. człowiek będzie aktywny w każdej z nich, ale np. przeklęty przedmiot będzie działał głównie w sferze energetycznej i emocjonalnej. Zwierzęta i rośliny mają mniejsze rozwinięcie jakościowe, ale większe ilościowe, więc np. koń czy kangur będzie silniejszy energetycznie, ale mniej rozwinięty niż standardowy człowiek.

Jasnowidzenie dla początkujących — Jak się nauczyć?

W prymitywnym zakresie jasnowidzenie jest bardziej niewyraźnym odbiorem otoczki złożonej z szarej masy wokół obiektu. Żywe stworzenie ma gęstszą warstwę niż nieożywiony przedmiot, przez co ludzie mocno wyróżniają się na tle natury. W miastach jest tak dużo ludzi, że jasnowidz często czuje się przebodźcowany i zmęczony nadmiarem docierających do jego umysłu informacji.

Na początku widzenie zdaje się być bardzo niepewne i wielu początkujących opisuje je jako postrzeganie cienia wydzielającego światło pełne informacji. Można to porównać do widzenia energii poprzez ciemną warstwę szkła lub półprzejrzystego szarego materiału. To oczywiście mocno zakłóca wyrazistość i szczegółowość odczytu, ale to dopiero początek, przez który przechodzi większość ludzi — nawet ci posiadający dar jasnowidzenia.

Wraz z rozwojem tej umiejętności widzenie nabiera (nomen omen) jasności, a nawet pierwszy barw. Zwykle pierwszymi kolorami, jakie postrzega jasnowidz, jest żółty, zielony, niebieski i pomarańczowy. Najtrudniej jest dostrzec czerwień, fiolet, błękit oraz różowy, choć nie jest to reguła, gdyż każdy człowiek używający postrzegania pozazmysłowego ma inne podejście, a tym samym patrzy z innej perspektywy na ten sam obiekt.

Ostatecznie nie chodzi jednak o barwy, lecz bardziej o wzory i kształty, które wyłaniają się z nieokreślonych początkowych chmur i pasm wokół człowieka. To właśnie one pozwalają odczytywać zakres subtelny, a tym samym stanowią esencję jasnowidzenia, gdyż niosą w sobie informacje, które przy odpowiednim poziomie stają się dla widzącego proste do odczytania. Oczywiście trzeba brać pod uwagę wątek etyczny, lecz w tym artykule został on pominięty, aby skupić się na samej istocie tej umiejętności.

Nim jednak przejdziemy do bardziej zaawansowanych rzeczy w tym temacie, najpierw należy rozłożyć temat od podstaw, a więc wyjaśnić, od czego zacząć oraz jak rozpoznać i rozwinąć dar jasnowidzenia. Nie wystarczy bowiem powiedzieć “Mam dar jasnowidzenia”, gdyż nawet takie osoby potrzebują rozwijać znajomość podstawowych praktyk, aby rozwinąć w pełni swój potencjał. Teoretycznie można rozumieć poniższe wskazówki jako mini kurs jasnowidzenia, lecz i tak będzie potrzebna duża ilość własnego odkrywania subtelnych sfer.

Krok 1 – Powiedz “Mam dar jasnowidzenia”

Paradoksalnie, choć wcześniej pisałem, że nie wystarczy tak do siebie powiedzieć, to jednocześnie właśnie od tego należy rozpocząć. Brak wiary w możliwość efektu, przy jednoczesnym wątpiącym umyśle spowoduje, że jasnowidzenie nie będzie możliwe już u podstaw. Dlatego dobrze jest przyjąć na początku właśnie taką afirmację i razem z nią iść do przodu po więcej.

O ile nie powinno się stwierdzać, że posiada się rzeczy, której się nie ma, tak w przypadku jasnowidzenia (i wielu innych umiejętności duchowych) ta zasada nie działa w ten sam sposób. Ludzie bardzo dobrze radzą sobie z odczytem aury, lecz nie są nauczeni zwracania uwagi na subtelność świata oraz nie potrafią wyrazić się w prostych słowach. “Brak słów” wynika z braku rozeznania, a tym samym odpowiedniej interpretacji tego, co czujemy.

Dlatego nie przejmuj się skromnością i pomyśl, że Twoje jasnowidzenie jest już wystarczająco rozwinięte. Kuleje jedynie brak odpowiednich słów, by wyrazić to, co widzimy oraz niewiedza, na co zwracać uwagę. Z początku jasnowidz postrzega kolory i kształty, jako rodzaj niepewnych wizji składających się na jego odczyt. Dopiero potem zaczyna umieć łączyć je z właściwym sobie znaczeniem i sygnały odbierane poprzez intuicję stają się jaśniejsze.

Krok 2 – Jasnowidzenie to nie przepowiednia

Panuje powszechne przekonanie, że jasnowidz postrzega czas jako płaszczyznę, na którą może dowolnie spojrzeć. Jest w tym trochę prawdy, ale w dużej mierze dar jasnowidzenia opiera się o postrzeganie aktualnie dziejących się procesów, które są postrzegane z poziomu matrycy energetycznej niosącej w sobie informacje o wszystkim, co jest w polu istnienia.

Tendencyjnie umysł ma skłonność do wspominania przeszłości lub gdybania o przyszłości, co poważnie zakłóca odczyt oparty stricte o teraźniejszość. Nawet posługując się kartami tarota wróżbita lub wróżka opisuje tylko potencjalną przyszłość wynikającą wprost z obecnej sytuacji i jej prawdopodobnego przebiegu. Zdolności jasnowidzenia mają się więc nijak do prekognicji, czyli widzenia przyszłości (często kojarzonej z przepowiedniami).

Skup się na teraźniejszości. Tu i Teraz to odpowiedni czas na wszystkie możliwe działania (w tym również odczyty). Jasnowidz zagłębiający się w meandry przeszłości i potencjały przyszłości nie dostrzega już istniejących zapisów, które nie wymagają utraty połączenia z rzeczywistością, która go otacza. Zapamiętaj — czas przeszły i przyszły nie istnieje.

Krok 3 – Słuchaj ciała i obserwuj zmysły

Dowiesz się wtedy, jak w podświadomy sposób odbierasz niesamowitą ilość sygnałów, które na co dzień w ogóle nie znajdują się w centrum Twojej uwagi. Wzmocni to sensytywność oraz wrażliwość i empatię, gdyż ciało zarówno dużo odbiera jak i dużo udziela informacji. To przeczucie, gdy osoba nie podoba Ci się albo masz stan zagrożenia, gdy mijasz ciemną uliczkę — wiele takich bodźców jest tłumaczonych przez ciało właśnie dlatego, że umysł jest zajęty codziennymi problemami.

Dlatego należy zadbać o czystość umysłu, jasne spojrzenie i wnikliwość, gdyż to pobudza umysł do odbierania informacji w szerszym zakresie niż tylko poprzez fizyczne zmysły. Ile to razy człowiek miał przeczucie lub wrażenie, że powinien coś zrobić? Właśnie tutaj rozpoczyna się proces nauki jasnowidzenia — od rozbudzania zmysłów i sięgania poza nie.

Krok 4 – Pole odczytu projektuje wyobraźnia

W początkowej fazie nauka jasnowidzenia polega na stosownym uelastycznieniu umysłu tak, aby był on w stanie przyjąć więcej informacji o różnorodnej treści. Żadna osoba nie jest w stanie ot tak przyjąć całego zbioru bez jego uprzedniego uporządkowania i interpretacji. Dlatego podstawową praktyką w celu rozwinięcia jasnowidzenia jest użycie wyobraźni.

Ta wbrew pozorom nie służy tylko do tworzenia scen lub barwnych form, ale służy dobrze również jako projektor otrzymanych przekazów. W momencie odczytu jasnowidz może przy użyciu wyobraźni odpowiednio ubrać przekaz w jasny dla siebie symbol lub scenę. Na przykład wyczuwany pasożyt energetyczny będzie najczęściej kojarzył się z dziką naturą, przemocą i stygnącą krwią. Z kolei dobre energie będą lekkie, jasne i przyjemne w odbiorze.

jasnowidzenie jak rozwijać

Czy dar jasnowidzenia jest od Boga? Nauka i Kościół o jasnowidzeniu

Jeśli uznamy jasnowidzenie za naturalną umiejętność, którą każdy człowiek posiada i może rozwinąć za pomocą praktyki, to w pewnym sensie można potwierdzić, że Bóg nie potraktuje tej umiejętności jako grzech przeciwko Niemu. Warto jednak zaznaczyć, że Biblia dość często podaje ostrzeżenia w zakresie wróżb, rzucania zaklęć i wzywania duchów. Głównie z tego względu każda ponadnaturalna umiejętność, którą człowiek mógłby uzyskać, będzie traktowana jako grzech przez oficjalne źródła informacji Kościoła Katolickiego.

Nauka z kolei nie potwierdziła istnienia daru jasnowidzenia i dalej umieszcza ten temat w dziale parapsychologii lub sztuczek magicznych. Co pewien czas jednak pojawiają się badania w związku z telepatią i przeczuciami oraz widzeniem rzeczy, które normalnie byśmy nie zobaczyli. Przy czym dalej podchodzą one pod rozszerzoną zmysłowość niż wyodrębnione subtelne stany, z których człowiek odczytywałby przyszłość.

Należy więc samemu stwierdzić czy jasnowidzenie to grzech i czy znajduje swoje miejsce w nauce. Na ten moment wiele rzeczy jest niezbadanych w zakresie możliwości umysłu, choć interesujące są stwierdzenia, że mózg mając pół sekundy opóźnienia na interpretację danych, przewiduje o pół sekundy do przodu to, co może się zadziać.

Współcześni znani jasnowidze (w Polsce i na świecie)

Jednym z najgłośniejszych obecnie jasnowidzów w Polsce jest Krzysztof Jackowski i choć jego skuteczność była wielokrotnie podważana, to jednak ma on swoich zwolenników. Tym samym dołączył do grona polskich jasnowidzów takich jak Stefan Ossowiecki, Czesław Klimuszko, Robert Walter, Waleria Sikorzyna czy Leszek Żądło (większość z nich już nie żyje).

Na świecie trudno o większy rozgłos niż ten, który przysporzył sławy Nostradamusowi. Jego przepowiednie stały się głośne i popularne ze względu na czterowiersze, które pisał w pogmatwany i często niejasny sposób. Zaraz po nim większość ludzi słyszała o bułgarskiej mistyczce zwanej Baba Wanga. Jej wglądy sięgają podobno aż na tysiąc lat do przodu. Oprócz tej dwójki byli jeszcze: Edgar Cayce (zwany Śpiącym Prorokiem), Jeane Dixon (amerykańska astrolog) i Ingo Swann (projekt Remote Viewing).

Jak rozpoznać i rozwinąć dar jasnowidzenia

Dorośli często zauważają, że ich dzieci reagują na rzeczy niewidzialne i zjawiska które, choć nie mogą być zobaczone lub dotknięte, to są dla ich pociech czymś więcej niż tylko ułudą wyobraźni. Sami też zdają się reagować na niewidzialne prądy płynące przez świat, na co reagują niepokojem lub nagłym przypływem sił, których nie potrafią wytłumaczyć.

Te niewytłumaczalne zmiany odbierane są najczęściej zupełnie podświadomie, przez co zdają się nie być istotne dla świadomości człowieka. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, to odkryjemy, jak bardzo jesteśmy podatni na subtelny świat. W pewien sposób jest on niepokojący ze względu na dużą zmienność stanów, jakie może powodować w człowieku. Jednak odpowiednio zrozumiany staje się ważnym zakresem odbioru informacji ze świata.

Nie oznacza to, że od razu tacy ludzie mają dar jasnowidzenia. Gdy występują przeczucia, które sprawdzają się i są one silnym wyrazem kontaktu z Wyższym Ja — wtedy możemy mówić o jasnowidzeniu u takiej osoby. Wrażliwość u niej jest na tak wysokim poziomie, że często wiąże się z nadmiernie rozwiniętą empatią zagłuszającą wewnętrzny odczyt na rzecz zewnętrznych wpływów. To dlatego ludzie sięgający w sfery subtelne mają tendencję do stanów zbliżających do chorób psychicznych, gdyż ich umysł operuje na innych poziomach.

Ćwiczenia na jasnowidzenie

Należy pamiętać, że, nawet jeśli ćwiczenie uda się za pierwszym razem, to nie oznacza, że jest ono zrozumiane i opanowane. Twój umysł może już mieć wystarczającą elastyczność do odbioru subtelnych informacji, a jednocześnie dalej nie umieć je właściwie zinterpretować.

Ćwiczenie Pierwsze — Podstawą jest trans

Głos ciała, to nie tylko narastająca chęć, aby podrapać się lub zmienić pozycję na wygodniejszą. To również emocjonalny i psychiczny nurt złożony z myśli i emocji, które obrazują nam nasze reakcje na wyższych poziomach niż materia fizyczna. Dlatego dobrze jest poświęcić czas na obserwację swoich subtelnych warstw.

Przejdź najpierw przez fizyczne wrażenia, gdyż to one po zamknięciu oczu będą najsilniejszymi bodźcami. W międzyczasie pojawi się subtelniejsza warstwa emocji, które będą ciągnąć w kierunku przeszłości lub przyszłości. Pojawią się również myśli próbujące nakłonić Cię do swojego toru — najczęściej wychodzącego na zewnątrz do świata. Jeśli przejdziesz przez ten etap, możesz rozpocząć ćwiczenie drugie i wejść w zupełnie nowy stan.

Ćwiczenie Drugie — Symbole i wizje

Po przejściu przez poprzednie ćwiczenie Twoja świadomość powinna być skierowana bardziej do wewnątrz, a tym samym wolna od zewnętrznych bodźców przeszkadzających Ci w koncentracji. Przed Tobą jednak jeszcze jeden etap polegający na opanowaniu odruchu wiary w symbole obrazujące wizje na wzór sennych. To najczęściej praca aż nazbyt kreatywnej części umysłu, więc jeśli zdołasz ominąć ten etap, to będące na początku tego ćwiczenia zamroczenie powinno zmienić się w jasność umysłu.

Wykorzystaj ją do sięgnięcia wyżej, ku jeszcze subtelniejszym warstwom. Mogą pojawić się wizje, ale tym razem inne, bardziej świadome i barwne niż te wcześniejsze. To jest właściwy moment na jasnowidzenie, gdyż to, co tutaj zobaczysz, będzie miało największe odniesienie do samego siebie i Twojego życia, więc bądź uważny i nie błądź myślami.

Ćwiczenie Trzecie — Cel, patrz! Test na dar jasnowidzenia

Skieruj swoją uwagę na interesującą Cię sferę życia np. podstawy przetrwania lub relacje międzyludzkie. Niezależnie od dobranego kierunku, Twoja wizja powinna umieścić Cię w odpowiedniej perspektywie, która najczęściej będzie wyolbrzymiać znaczenie symboliki do poziomu wręcz boskiego — będzie dojmująca i głęboka. Obserwuj ją, zapamiętaj jej obraz i powracaj do niej, gdy tylko poznasz, że się od niej oderwałeś.

Potem otwórz oczy i zinterpretuj wedle własnych odczuć, jak rozumiesz otrzymaną wizję. Może być przesycona emocjami np. gniewem lub niepokojem. Może zawierać w sobie wrażenia obcowania z czymś niebezpiecznym lub czymś, co miękko łagodzi obawy. Niezależnie od tego, w którą stronę nastąpi odczyt, należy zapisać symbolikę i czekać na rozwój wydarzeń, aby sprawdzić ile z tego, co widziałeś, zostało spełnione.

Zakończenie

Jasnowidzenie to jedna z najciekawszych umiejętności, jakie chciałby mieć praktycznie każdy. Początkowe etapy rozwijania tej umiejętności są jednak mocno oparte o właściwie wykorzystanie wyobraźni jako pola odczytu i stąd jest wiele wątpliwości, czy wizja nie jest po prostu wymyślona przez nieskrępowany logiką umysł. Pamiętajmy jednak, że to, iż nie możemy sobie czegoś wyobrazić, nie oznacza, że nie można tego zrobić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w temacie jasnowidzenia i nauczyć się jak z niego korzystać napisz do nas i zapisz się na kurs jasnowidzenia.