Pełnia
Wróć do listy artykułów

Materie subtelne dzielą się na kilka rodzajów, z których najlepiej poznaną jest esencja elementarna. Powstaje ona na skutek nasycania świadomością materii pierwotnej. Dzięki temu nabiera duże spektrum możliwości, które nie sposób opisać w kilku słowach. Esencja jednak ma swój początek, ewolucję i zakończenie, a jej właściwości czynią ją szeroko wykorzystywaną.

Jak powstaje i ewoluuje esencja elementarna

Esencja elementarna powstaje w momencie zetknięcia się świadomości z materią pierwotną (nieożywioną). Gdy jaźń dociera do takiej materii powoduje swą obecnością nasycenie jej cząsteczek i w ten sposób czyni ją podatną na wpływ myśli wytworzonych przez źródła emanacji.

Materia, która ulega ożywieniu nadal jest toporna i słabo reaguje na wpływy jaźni. Poprzez stały nacisk woli materia przekształca się w stan bardziej plastyczny i coraz łatwiej odpowiada na wibracje. Dzieje się tak w każdej sferze istnienia, choć oczywiście o wiele szybciej nastąpi reakcja na poziomach wyższych niż np. w sferze fizycznej. Wyjaśnia to powód dla którego wpływ woli na materię wymaga ściśle przygotowanego nośnika jakim jest nasze ciało. W dalekiej przyszłości możliwym będzie przekształcanie form fizycznych zgodnie z naszymi oczekiwaniami bez tego nośnika – jednak świat, w którym będziemy żyli nie będzie już przypominał obecnego.

Esencja elementarna podlega ewolucji tak jak wszystko inne we wszechświecie. W jej przypadku transformacja występuje poprzez jej używanie. Z początku, ze słabo wykształconej esencji elementarnej, w miarę jak ciała subtelne człowieka jej używają, ta wykształca w sobie coraz lepszą zdolność odzewu na wibracje myśli. Ludzie, których celem jest idealne przejawianie swej świadomości wybitnie wspomagają ewolucję materii ożywionej. Jednak nie tylko ludzkość wspomaga ten rozwój – robią to także zwierzęta, elementale, rośliny i wszelkiego typu istnienie (włącznie z dziczą astralną), gdyż dla esencji elementarnej najważniejsze jest jej używanie.

esencja elementarna ezoteryka

Właściwości esencji elementarnej

Esencję elementarną napotkamy w każdej istocie przejawiającej chociażby minimalną aktywność świadomości, a więc już w minerałach i wyżej na drabinie istnień. Tworzy ona ich ciała subtelne, dzięki czemu mogą oni przejawiać swoje myśli, pragnienia i jaźń.

Myśl jest wibrującą energią, która szybko przyobleka się w kształt, ściągając esencję z przestrzeni. Idąc tym tropem wiemy, że możemy ją oddawać, pobierać, a nawet nasycać nią przedmioty, aby łatwiej reagowały na nasze pragnienia. Działanie tej szczególnej materii tłumaczy łatwo wprowadzania zmian w swoim ciele i otoczeniu, gdy jesteśmy w Astralu bądź poziomach wyższych.

Esencja elementarna posiada własną świadomość, choć dla ludzi wydawałaby się ona czymś szczątkowym, zaledwie zaczątkiem. Jednak tak jak mrówki mają swoje roje i przejawiają inteligencję, tak i materia ożywiona ma swoją świadomość zbiorową, która wypełnia cały świat.

Esencja w użyciu

Wyodrębniamy ją z portów energetycznych bądź ośrodków głównych ciała subtelnego. W odczuciu przypomina mało gęstą substancję, która aktywnie reaguje na nasze intencje. Przy dużych jej zasobach przybiera postać kulistą i bulgocze, gdy natrafia na silną myśl.

Duże jej ilości tracimy poprzez ręce i stopy, które mają najwięcej (pomijając genitalia) portów pozwalających na przekazywanie energii. Prawdą jest twierdzenie, że człowiek poprzez dotyk przekazuje część siebie i swoich cech. Nie jest to jednak przekazanie daru, lecz samej tylko możliwości rozwinięcia talentu. Przykładanie dłoni w uzdrawianiu, przytulenie podczas pocieszania – są to przykładu, gdy umysł człowieka wpływa na materię ożywioną drugiej osoby.

Wykorzystywana w budowie serwitorów oraz przedmiotów magicznych, z niej także zbudowane są egregory czy godformy będące zbiorem idei, które pochodzą od ludzi. Odpowiednio przygotowana esencja umożliwia utworzenie na wpół inteligentnego bytu, ale także pomaga usprawnić nasze własne ciało.